Jump to content

Interfejsi për programimin e aplikacioneve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Interfejsi për programimin e aplikacioneve (ang. Application Programming Interface ose shkurtimisht API) është një grumbull rutinash, strukturave të dhënave, klasave, si dhe protokolleve të ofruara nga libraritë ose/edhe shërbimet të sistemeve operative me qëllim të përkrahjes të zhvillimit të aplikacioneve[1].

API mund të jetë:

  • I varur nga gjuha programuese, ku kjo d.t.th. që API është në dispozicion për një gjuhë programuese të vetme, me ç'rast API shfrytëzon sintaksën si dhe elementet e gjuhës respektive në mënyrë që të jetë sa më i përshtatshëm dhe dobishëm shfrytëzimi i tij.
  • I pavarur nga gjuha programuese, ku kjo d.t.th. që API mund të shfrytëzohet nga gjuhët programuese të ndryshme. Kjo është një veti tipike për API të cilët shfrytëzohen për shërbime, dhe që bazohen në RPC.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ David Orenstein (2000-01-10). "QuickStudy: Application Programming Interface (API)". Computerworld, Inc. Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2009. Marrë më 2009-01-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.