Jump to content

Inxhinieria mjekësore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ekzaminimi me ultratinguj i fshikëzës urinare. Një shembull i shkencës praktike dhe shkencës mjekësore që punojnë së bashku.

Inxhinieria mjekësore është zbatimi i parimeve inxhinierike dhe koncepteve të dizajnit në mjekësi dhe biologji për qëllime të kujdesit shëndetësor (p.sh., diagnostikues ose terapeutik). BM njihet gjithashtu tradicionalisht si "bioinxhinieria", por ky term i referohet gjithashtu inxhinierisë biologjike. Kjo fushë kërkon të mbyllë hendekun midis inxhinierisë dhe mjekësisë, duke kombinuar aftësitë e dizajnit dhe zgjidhjes së problemeve të inxhinierisë me shkencat biologjike mjekësore për të avancuar trajtimin e kujdesit shëndetësor, duke përfshirë diagnozën, monitorimin dhe terapinë. [1] [2]

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në kuadër të inxhinierisë mjekësore gjithashtu përfshihen edhe menaxhimi e pajisjeve aktuale mjekësore brenda spitaleve, ndërsa respektojnë standardet përkatëse të industrisë. Kjo përfshin bërjen e rekomandimeve të pajisjeve, prokurimin, testimin rutinë dhe mirëmbajtjen parandaluese, një rol i njohur gjithashtu si Teknik i Pajisjeve Biomjekësore ose si inxhinieri klinike.

Inxhinieria biomjekësore kohët e fundit është shfaqur si fushë studimi relativisht e pavarur, krahasuar me shumë fusha të tjera inxhinierike. Një evolucion i tillë është i zakonshëm pasi një fushë e re kalon nga të qenit një specializim ndërdisiplinor midis fushave tashmë të krijuara, për t'u konsideruar një fushë më vete. Pjesa më e madhe e punës në inxhinierinë biomjekësore konsiston në hulumtim dhe zhvillim, duke përfshirë një gamë të gjerë të nënfushave (shih më poshtë). Aplikimet e spikatura të inxhinierisë biomjekësore përfshijnë zhvillimin e protezave biokompatibile, pajisje të ndryshme mjekësore diagnostike dhe terapeutike duke filluar nga pajisjet klinike te mikroimplantet, pajisjet e zakonshme të imazhit si MRI dhe EKG / ECG, rritja e indeve rigjeneruese, ilaçet farmaceutike dhe biologjitë terapeutike.

Një ribozom është një makinë biologjike që përdor dinamikën e proteinave

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Bronzino, Joseph D. (prill 2006). The Biomedical Engineering Handbook (bot. Third). [CRC Press]. ISBN 978-0-8493-2124-5. Arkivuar nga origjinali më 2015-02-24. Marrë më 2009-06-22. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Villafane, Carlos (qershor 2009). Biomed: From the Student's Perspective (bot. First). [Techniciansfriend.com]. ISBN 978-1-61539-663-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ John Denis Enderle; Joseph D. Bronzino (2012). Introduction to Biomedical Engineering. Academic Press. fq. 16–. ISBN 978-0-12-374979-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Fakhrullin, Rawil, red. (2014). Cell Surface Engineering. Cambridge: Royal Society of Chemistry. ISBN 978-1-78262-847-7. Arkivuar nga origjinali më 25 janar 2021. Marrë më 30 nëntor 2020. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)