Ioan I. Russu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ioan Iosif Russu (4 dhjetor 1911, Săliște, Qarku Turda-Arieș - 9 shtator 1985, Cluj-Napoca ) ishte një historian, profesor universitar, arkeolog rumun dhe anëtar i Institutit të Historisë në Kluzh (Cluj).

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Macedonia. Osservazioni sulla lingua e l’etnografia degle antichi Macedoni. In: Ephemeris Dacoromana. V;ll. 8 (1938)
  • Religia geto-dacilor. Zei, credințe, practici religioase. Cluj (1949)
  • Limba traco-dacilor. Bukarest 1959. 2., verbesserte Auflage 1967, 2009, ISBN 978-606-92035-8-3
  • Tabula Imperii Romani. L 34: Aquincum. Sarmizegetusa. Sirmium. Budapest (1968)
  • Illirii. Istoria – Limba şi onomastica – Romanizarea. Bukarest (1969)

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]