Jump to content

Ip Man 4

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ip Man
Regjia ngaWilson Yip
Shkruar ngaEdmond Wong
Dana Fukazawa
Chan Tai Lee
Jil Leung Lai Yin
ProdhuesiRaymond Wong
Wilson Yip
Donnie Yen
LuajnëDonnie Yen
Wu Ye
Vaness Wu
Scott Adkins
Kent Cheng
Danny Chan
Ngo Ka-nin
KinematografiaKenny Tse
MontazhiCheung Ka-fai
MuzikaKenji Kawai

Kompania prodhuese
Mandarin Motion Pictures[1]
Data e publikimit
20 dhjetor 2019
Kohëzgjatja
105 minuta
ShtetiHong Kong
GjuhëtKantonisht
Kinezishtja standarde
Anglisht
Buxheti52 milion dollarë[2]
Fitimi193.1 milion dollarë[3][4]

Ip Man 4 është një film kinez i arteve marciale në vitin 2019 me regji nga Wilson Yip dhe prodhuar nga Raymond Wong. Ëhtë filmi i katërt dhe i fundit serisë filmike Ip Man, bazuar në jetën e mjeshtrit të Wing Chun, Ip Man. Filmi filloi prodhimin në prill 2018 dhe përfundoi në korrik të të njëjtit vit. Ajo u lëshua më 20 dhjetor 2019.[5]

I vendosur në vitin 1964, pas vdekjes së gruas së tij, Ip Man zbulon se ai ka kancer në fyt për shkak të pirjes së duhanit. Pasi djali i tij rebel Ip Ching lufton kundër një ngacmuesi, ai dëbohet dhe Ip vendos të udhëtojë në San Francisco, Shtetet e Bashkuara për të kërkuar një shkollë. Studenti i tij, Bruce Lee, ka mërzitur komunitetin lokal të arteve marciale në San Francisco duke hapur një shkollë Wing Chun, duke u dhënë mësim amerikanëve artet marciale dhe duke shkruar një libër në gjuhën angleze mbi artet marciale. Ai zbulon nga një bashkëpunëtor dhe shoku i tij, Liang Gen, se një letër referimi nga Shoqata Kineze e Mirëmbajtur e Dashamirësve është e nevojshme për t'u regjistruar në një shkollë. Wan, presidenti i Shoqatës, nuk pranon të shkruajë letrën pasi Ip nuk pajtohet me mendimet e mjeshtërve për veprimet e Lee. Pas një zënke të shkurtër me Wan, ai largohet.

Ndërsa po largohej nga shkolla pas një takimi me drejtorin, ai sheh vajzën e Wan, Yonah duke u ngacmuar nga një nxitëse e tifozëve rivalë, Becky. Ip e shpëton atë dhe shoqëron në shtëpi, me Becky aksidentalisht prerë veten me një palë gërshërë. Wan akuzon Ip se përdor vajzën e tij për të marrë letrën, dhe e sfidon atë në një luftë për të. Lufta është ndërprerë nga një tërmet, dhe Wan i thotë Ip se do ta përfundojnë luftën e tyre në Festivalin e ardhshëm të Vjeshtës. Ip refuzon, duke shpjeguar se ai thjesht shoqëroi vajzën e tij në shtëpi për sigurinë e saj, dhe largohet.

Becky u ankohet prindërve të saj se ajo ishte ngacmuar. Babai i saj Walters, i cili është oficer i Shërbimit të Imigracionit dhe Natyralizimit (INS), është i presionuar për ta mbajtur përgjegjës Shoqatën dhe dëbuar të gjithë kinezët e lidhur me ta. Ndërkohë, Hartman, një rreshter i Shtabit në Marinsat e Shteteve të Bashkuara, përpiqet të bindë Barton Geddes, rreshterin e Gunnerit, për të përfshirë artet marciale kineze në stërvitjen e tyre luftarake dorë-më-dorë. Geddes dëshmon se trajnimi aktual për karaten e marinsave është më i lartë duke i kërkuar atij të luftojë instruktorin e karatesë së marinsave, Colin Frater, i cili mposht Hartman. Hartman më vonë arrin të bindë Zyrtarin Komandues në lidhje me këtë, dhe udhëzohet që të filmojë Festivalin e Vjeshtës së Mesme që po ndodh në Shoqatën për kërkime, i cili ngre lart Geddes.

Geddes i kërkon Fraterit të sfidojë mjeshtërit e mëdhenj në Festival, duke mundur disa prej tyre derisa Ip ndërhyn dhe e mposhtë. Ndërkohë Wan, i cili supozohej të ishte i pranishëm në festival, arrestohet nga oficerët e imigracionit. Pasi pa Frater të mundur, Geddes futet në Shoqatë për të zbuluar se ku mbahet Wan dhe i mposht të gjithë atje. Ai më pas kërcënon Walters të lëshojë Wan në kujdestarinë e marinsave përpara se ta fusë Wan në kamp për ta luftuar. Për shkak të një sugjerimi nga një student i Lee, Shoqata mbetet e zbrazët nga koha kur oficerët e imigracionit sulmojnë vendin. Lee siguron strehim për Shoqatën, duke fituar respektin e tyre.

Wan është plagosur rëndë nga lufta me Geddes. Ip, i mbushur me emocione, më në fund i zbulon të birit se ai ka kancer, gjë që më në fund e lejon atë të bisedojë me babanë e tij përmes telefonit pas shumë përpjekjeve të Ip. Ip është sjellë në kampin e Marinsave nga Hartman dhe mposht Geddesin në një luftë.

Wan tashmë e ka përgatitur letrën për Ip, por kjo e fundit tha se nuk ka ndërmend të transferohet në San Francisco pasi nuk i pëlqen vendi. Ip pajtohet me të birin. Një Ip i fortë por i lodhur udhëzon djalin e tij që ta filmojë ndërsa demonstron Wing Chun në bedel prej druri.

Ip i nënshtrohet kancerit të tij dhe zbulohet në epilog se marinsat kishin përfshirë zyrtarisht artet marciale kineze në rutinën e tyre në vitin 2001.

 • Donnie Yen - Ip Man, mjeshtër i Wing Chun nga Foshan.
 • Wu Yue - Wan Zong-hua, kryetari i Shoqatës Bamirëse Kineze.
 • Vanness Wu - Hartman Wu, rreshter i Korpusit të Marinës Amerikane dhe student i Bruce Lee.[6]
 • Scott Adkins - Barton Geddes, rreshter i Korpusit të Marinës Amerikane.[7][8]
 • Kent Cheng - Fat Bo, shoku i Ip Man.
 • Danny Chan - Bruce Lee, pronar i një shkolle të arteve marciale në San Francisko dhe student i Ip Man.[9]
 • Ngo Ka-nin - Liang Gen, reporter dhe shok i Ip Man.
 • Chris Collins - Colin Frater, trajner i karatesë në Korpusin e Marinës Amerikane.
 • Vanda Margraf - Yonah Wan, vajza e Wan Zong-hua.
 • Jim Liu - Ip Ching, djali i Ip Man.
 • Lo Mang - Lo Chun Ting, shoku i Ip Man.
 • Grace Englert - Becky.
 • Nico Amedeo - Walters, një oficerë i INS-së.

Vlerësime kritike

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Uebfaqja e përmbledhjes së kritikave Rotten Tomatoes raportoi se 88% e kritikëve i kanë dhënë filmit një përmbledhje pozitive bazuar në 26 shqyrtime, me një vlerësim mesatar prej 6.6/10. Konsensusi i kritikëve të faqes lexon, "Paketuar me veprim dhe duke përfshirë disa nga luftimet më të mira të Donnie Yen, Ip Man 4: Finalja shërben si një rikthim i kënaqshëm - dhe finalja e përshtatshme - për ekskluzivitetin."[10]Metacritic, filmi ka një notë mesatare e ponderuar e 62 nga 100 bazuar në 11 kritikë, duke treguar "vlerësime përgjithësisht të favorshme".[11]

 1. ^ "Filmart: 'Ip Man 4' records sales for Mandarin Motion Pictures". screendaily.com. Marrë më 6 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Frater, Patrick (5 tetor 2018). "Busan: Hot Titles at the Asian Film Market". Variety. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2018. Marrë më 7 tetor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Ip Man 4: The Finale (2019)". The Numbers. IMDb. Marrë më 7 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Ip Man 4: The Finale (2019)". Box Office Mojo. IMDb. Marrë më 7 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "New "Ip Man" martial arts film set for December China release". Xinhua. 19 shtator 2019. Arkivuar nga origjinali më 20 shtator 2019. Marrë më 20 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Alhamzah, Tahir (25 korrik 2018). "#Showbiz: Jackie Chan to appear in Ip Man 4". New Straits Times. Arkivuar nga origjinali më 26 korrik 2018. Marrë më 27 korrik 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Raymond, Nicholas (7 maj 2018). "Ip Man 4 Casts Scott Adkins". Screen Rant. Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2018. Marrë më 28 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Adkins, Scott (5 nëntor 2019). "Barton Geddes ready for action in Ip Man 4". Facebook. Arkivuar nga origjinali më 16 nëntor 2019. Marrë më 16 nëntor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "《叶问4》2018春节开拍,甄子丹和陈国坤合作打造经典传奇". New.qq.com. 12 dhjetor 2017. Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2019. Marrë më 1 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Ip Man 4: The Finale (2019)". Rotten Tomatoes. Fandango Media. Marrë më 15 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Ip Man 4: The Finale Reviews". Metacritic. CBS Interactive. Marrë më 11 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)