Irfan Çelkupa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Irfan Çelkupa ka qenë kryetar i bashkisë së Tiranës në vitet 1954- 1955.[1] Irfan është me origjinë nga Shijaku dhe është i shkolluar në Durrës. Është aktivizuar në formacionet partizane të Pezes ku edhe u caktua me një sërë detyrash si përgjegjës rinie grup, zv/komisar dhe komisar batalioni etj. Si Komisari i Batalioni të Dytë të brigadës XXIII ka hyrë në histori si i pari partizan që mbajti fjalim nga ballkoni i Bashkisë Shodres duke deklaruar çlirimin e Shkodrës dhe si rredhojë edhe gjithë Shqipërisë.Mmori pjesë edhe në luftimet për çlirimin e Malit të Zi, Kosovës e Maqedonisë. Pas çlirimit për vite me rradhë zgjidhet deputet i Durrësit dhe i Tiranës. Ishte anëtar i Komitetit Qëndror të PPSH.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Valter Gjoni. "42 kryetarët e Tiranës. Album fotografik dhe biografik", Tiranë, Shkurt 2016.