Irineu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Irineu i njohur edhe si Shën Irineu dhe Irineu i Sirmiumit (vdiq në vitin 304) ishte një peshkop ilir i SirmiumitPanoni, që tani është Sremska Mitrovica, Serbi . [1] Ai ishte peshkop gjatë sundimit të Dioklecianit . Ai nuk pranoi të ofronte flijime pagane, madje edhe me urdhër të familjes së tij prandaj edhe u dënua nga guvernatori i Panonisë, dhe më pas iu pre koka më 24 Mars të vitit 304.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The Oxford Handbook of Late Antiquity edited by Scott Fitzgerald Johnson, p.98-99