Irvine Welsh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Irvine Welsh (Leith, Skoci, 27 shtator 1958) është një autor romanesh, dramash dhe tregimesh skocez. Romani i tij kult, Trainspotting, u kthye në filmin me të njëjtin emër. Welsh njihet për përshkrimet brutale të jetës të lagjeve punëtore në Edinburg dhe dhënia në të shkruar e dialektit në atë qytet. Ai ka bërë gjithashtu dhe skenare, ka drejtuar shfaqje, dhe ka qenë regjisor i disa filmave të shkurtër.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Pingitore, Silvia (2021-11-19). "From Trainspotting to the TV series of Crime: the Irvine Welsh interview". the-shortlisted.co.uk (në anglishte britanike). Marrë më 2022-01-30.