Isaiah Thomas (basketbollistë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Isaiah Thomas Dec 2013.jpg
Informacionet
Emri dhe Mbiemri: Isaiah Thomas
Ditëlindja: 7 shkurt 1989
Vendlindja: Tacoma, Washington
Kombësia: Amerikanë
Gjatësia: 175 cm
Pesha: 84 kg
Pozita: Point guard
Numri: 4
Ekipi: Boston Celtics

Isaiah Jamar Thomas (lindi më 7 shkurt 1989) është basketbollistë amerikanë i cili luan për Boston Celtics. Ai shkoi në shkollën e lartë Curtis Senior në University Place, Washington, deri në klasën e 11-të dhe pastaj u transferua në një shkollë tjetër në South Kent, për ta përsëritur klasën e 11-të për shkak mangësive akademike. Ai diplomoi prej shkollës në South Kent në vitin 2008.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Isaiah u emërua sipas babait të tij i cili ishte basketbollistë i skuadrës Detroit Pistons. Para lindjes së tij, familja menduan që ta emërojn me emrin James, por nëna e tij Tina Baldtrip insistoi që ta vëj emrin biblik "Isaiah".[1][2] Isaiah u rrit në Inglewood, Kalifornia.[3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Pablo S. Torre. "THE NAME OF THE GAME". SI.com. Marrë më 13 prill 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Begley, Ian (15 shkurt 2012). "Knicks fans boo Isaiah Thomas". ESPN. Marrë më shkurt 15, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Layden, Tim (2017). "Little Man, Big Shots". Sports Illustrated. 126: 56. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)