Jump to content

Ishulli i Doktor Moreau

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kopertina e botimit të parë (Mbretëria e Bashkuar)

Ishulli i Doktor Moreau (Anglisht: The Island of Doctor Moreau) është një roman i trilluar shkencor i vitit 1896 nga autori anglez H. G. Wells. Teksti i romanit është rrëfimi i Edward Prendick, një njeri i transportuar me anije i shpëtuar nga një varkë që kalon i cili ka mbetur në shtëpinë e ishullit të Dr.Moreau, një shkencëtar i çmendur që krijon qenie hibride të ngjashme me njerëzit nga kafshët përmes viviseksionit. Romani trajton një numër temash filozofike, duke përfshirë dhimbjen dhe egërsinë, përgjegjësinë morale, identitetin njerëzor dhe ndërhyrjen njerëzore në natyrën.[1] Wells e përshkroi atë si "një ushtrim në blasfemi rinore."[2]

Ishulli i Doktor Moreau është tregimi i Edward Prendick, një anglez me një edukim shkencor që i mbijeton një anijeje në jug të Oqeanit Paqësor. Një anije kaluese e quajtur Ipecacuanha e merr atë në bord, dhe një njeri me emrin Montgomery e ringjall atë. Prendick takohet gjithashtu me një vendas grotesk, të quajtur M'ling, i cili duket se është shërbëtori i Montgomery. Anija po transporton një numër kafshësh që i përkasin Montgomery. Ndërsa i afrohen ishullit, destinacioni i Montgomery, kapiteni kërkon që Prendick të largohet nga anija me Montgomery. Montgomery shpjegon se ai nuk do të jetë në gjendje të presë Prendick në ishull. Pavarësisht kësaj, kapiteni e lë Prendickun me një gjumë dhe lundron. Duke parë që kapiteni e ka braktisur Prendikun, Montgomery e mëshiron dhe e shpëton. Ndërsa anijet rrallë kalojnë në ishull, Prendick do të vendoset në një dhomë të jashtme të një kompleksi të mbyllur.

Ishulli i përket Dr. Moreau. Prendick kujton se ka dëgjuar për Moreau, dikur një fiziolog i shquar në Londër, eksperimentet e tmerrshme të të cilit ishin ekspozuar publikisht, dhe i cili iku nga Anglia si rezultat i ekspozimit të tij.

Të nesërmen, Moreau fillon të punojë në një pumë. Prendick mbledh që Moreau po kryen një eksperiment të dhimbshëm te kafsha, dhe klithmat e tij të ankthit e përzënë Prendick-in në xhungël. Ndërsa endet, ai vie mbi një grup njerëzish që duken njerëzorë, por kanë një ngjashmëri të pakuptueshme me derrat. Ndërsa ecën përsëri në mbyllje, ai papritmas e kupton se po ndiqet nga një figurë në xhungël. Ai panik dhe ik, dhe figura jep ndjekje. Ndërsa ndjekësi i tij mban mbi vete, Prendick arrin ta trullos me gur dhe vëren se ndjekësi është një hibrid monstruoz i kafshëve dhe i njeriut. Kur Prendrick kthehet në mbyllje dhe pyet Montgomery, Montgomery nuk pranon të jetë e hapur me të. Pas dështimit për të marrë një shpjegim, Prendick më në fund jep dhe merr një pilulë gjumi.

Prendick zgjohet të nesërmen në mëngjes me aktivitetet e natës së mëparshme të freskëta në mendjen e tij. Duke parë që dera e dhomës operative të Moreau ka mbetur e zhbllokuar, ai ecën për të gjetur një formë humanoide të shtrirë në fashë në tryezë para se të nxirret nga një Moreau i tronditur dhe i zemëruar. Ai beson se Moreau ka qenë duke jetuar njerëzit dhe se ai është tema tjetër e provës. Ai arratiset në xhungël, ku takon një Ape-Man i cili e çon atë në një koloni të krijesave të ngjashme gjysmë-njerëzore / gjysmë të kafshëve. Udhëheqësi i tyre është një krijesë e madhe e papërcaktuar gri, e quajtur Thënësi i Ligjit, i cili e ka atë të recitojë një gjurmë të çuditshme të quajtur Ligji që përfshin ndalime kundër sjelljes më të mirë dhe lavdërime për Moreau.

Papritur, Dr. Moreau shpërthen në koloni duke kërkuar Prendick, por Prendick shpëton në xhungël. Ai bën për oqeanin, ku ai planifikon të mbytet veten e tij sesa të lejojë Moreau të eksperimentojë mbi të. Moreau shpjegon se krijesat e quajtura Folk Bisha nuk ishin më parë burra, por më tepër kafshë. Prendick kthehet në mbyllje, ku Moreau shpjegon se ai ka qenë në ishull për njëmbëdhjetë vjet dhe është përpjekur të bëjë një transformim të plotë të një kafshe në një njeri. Ai shpjegon se ndërsa po i afrohet përsosmërisë, subjektet e tij kanë zakon t'i kthehen formës dhe sjelljes së tyre të kafshëve. Moreau e konsideron dhimbjen që i shkakton si të parëndësishme dhe një efekt anësor të pashmangshëm në emër të eksperimenteve të tij shkencore. Ai gjithashtu shprehet se dhimbja është një instikt kafshësor që ai që është me të vërtetë njerëzor nuk mund ta ketë, duke prerë kofshën e tij me një penkifet pa asnjë reagim të dukshëm, për të dëshmuar më tej mendimin e tij.

Një ditë, Prendick dhe Montgomery takojnë një lepur gjysmë të ngrënë. Meqenëse ngrënia e mishit dhe shijimi i gjakut janë ndalime të forta, doktor Moreau thërret një asamble të Folk Beast dhe identifikon Leopard-Man (i njëjti që ndoqi Prendick herën e parë që endej në xhungël) si shkelës. Duke ditur se ai do të dërgohet përsëri në kompleksin e Dr. Moreau për seanca më të dhimbshme të vivizeksionit, Leopard-Man ikën. Përfundimisht, grupi e përqafon atë nën një rritje të vogël, por Prendick e mëshiron dhe e qëllon për ta kursyer nga vuajtjet e mëtejshme. Prendick gjithashtu beson se megjithëse Leopard-Man u pa duke shkelur disa ligje, të tilla si uji i pijshëm i përkulur si një kafshë, duke ndjekur burra (Prendick) dhe duke vrapuar në të katër anët, Leopard-Njeri nuk ishte përgjegjës vetëm për vdekjen e lepujt. Ishte gjithashtu hiena-derri, njeriu tjetër përbindësh më i rrezikshëm në ishull. Dr. Moreau është i inatosur që Prendick vrau Leopard-Njeri por nuk mund të bëjë asgjë në lidhje me situatën.

Me kalimin e kohës, Prendick bëhet i regjur në groteskencën e Beast Folk. Sidoqoftë, një ditë, gruaja gjysmë e gatshme e pumës zhvishet nga kufizimet e saj dhe shpëton nga laboratori. Dr. Moreau e ndjek atë, por të dy përfundojnë duke luftuar njëri-tjetrin, duke çuar në vdekjen e tyre të ndërsjellë. Montgomery prishet dhe vendos të ndajë alkoolin e tij me Folk Beast. Prendick vendos të largohet nga ishulli, por më vonë dëgjon një trazirë jashtë, në të cilën Montgomery, shërbëtori i tij M'ling dhe Sayer i Ligjit vdesin pas një përleshjeje me Folk Beast. Në të njëjtën kohë, kompleksi digjet sepse Prendick ka trokitur mbi një llambë. Pa asnjë shans për të kursyer ndonjë nga dispozitat e ruajtura në mbyllje, Prendick kupton se gjatë natës Montgomery ka shkatërruar edhe anijet e vetme në ishull.

Prendick jeton me Beast në ishull për muaj të tërë pas vdekjes së Moreau dhe Montgomery. Me kalimin e kohës, Beast Folk kthehen gjithnjë e më shumë te instinktet e tyre origjinale të kafshëve, duke filluar të gjuajnë lepujt e ishullit, duke u rikthyer të ecin në të katër anët dhe duke lënë vendet e tyre të jetesës së përbashkët për të egra. Ata pushojnë së ndjekuri udhëzimet e Prendick. Përfundimisht, Hyena-Swine vret shoqëruesin besnik të Prendick-ut, Qen-Njeriun i krijuar nga një Shën Bernard. Me ndihmën e krijesës Sloth, Pendrick qëllon Hyena-Derrin në vetëmbrojtje.

Përpjekjet e Prendick për të ndërtuar një trap kanë qenë të pasuksesshme. Për fat të mirë për të, një varkë shpëtimi që transporton dy kufoma zhvendoset në plazh (mbase kapiteni i anijes që zgjodhi Prendick dhe një detar). Prendick përdor varkën për të lënë ishullin dhe është kapur tre ditë më vonë. Kur ai tregon historinë e tij ai mendohet se është i çmendur, kështu që ai frenon amnezinë.

Pas kthimit të tij në Angli, Prendick nuk është më i qetë në prani të njerëzve, të gjithë për të cilët duket se janë gati të kthehen në një gjendje shtazore. Ai largohet nga Londra dhe jeton në afërsi të vetmisë në fshat, duke iu përkushtuar kimisë, si dhe astronomisë në studimet e së cilës gjen një paqe.

Në kulturën popullore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  • "Treehouse of Horror XIII", epizodi i parë i sezonit 14 të The Simpsons, "Ishulli i Dr. Hibbert", në të cilin mjeku fton banorët e dyshimtë të Springfield në vendpushimin e tij të ishullit, dhe i shndërron ato në njerëz-kafshë hibride.
  • Në sezonin e tretë të serialit trilluese televizive shkencore, Orphan Black, libri luan një rol të rëndësishëm që përmban çelësin e profesor Duncan për klonimin njerëzor. Sezoni i katërt krijon një ishull të ngjashëm me atë të Moreau, ku kreu i një elite shkencore misterioze dhe të fuqishme kryen eksperimente mbi lëndët njerëzore. Pjesa më e madhe e sezonit të pestë është vendosur në ishull.
  • Në video lojën RWBY: Grimm Eclipse, bazuar në serinë RWBY, antagonisti kryesor është Dr. Merlot i cili u krijua në imazhin e Dr. Moreau.
  • Shfaqja televizive amerikane South Park përmban një personazh të përsëritur i cili duket se bazohet në portretizimin e Brando të Dr. Moreau, një shkencëtar i çmendur që eksperimenton te kafshët dhe është madje presidentin e North American Marlon Brando Lookalike Association (NAMBLA)
  • Është e mundur që personazhi i One Piece, Gecko Moria të bazohet në Dr. Moreau. Ngjashmëritë midis komplotit të romanit dhe elementeve të Thriller Bark arc, së bashku me emrat e ngjashëm tingëllues të mjeshtrave të ishujve, duket se konfirmojnë idenë se emri i Moria, të paktën pjesërisht, është një referencë për Moreau.
  • Steve Buscemi luan si shkencëtar në një ishull me eksperimente hibride në filmin Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams.
  1. ^ Barnes & Noble. "The Island of Doctor Moreau: Original and Unabridged". Barnes & Noble. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Wells's description of The Island of Dr. Moreau as youthful blasphemy comes from his introduction to The Scientific Romances of H. G. Wells (1933; published in the United States as Seven Famous Novels by H. G. Wells, 1934). This Preface to the Scientific Romances is reprinted as a chapter of editors Patrick Parrinder and Robert M. Philmus's H. G. Wells's Literary Criticism (Sussex: The Harvester Press Limited, and New Jersey: Barnes & Noble Books, 1980), see p. 243 for the line quoted.