Jump to content

Ishvara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vishnu dhe Shiva, bartësit kryesorë të epitetit Ishvara, të ulur në male me bashkëshortet Lakshmi dhe Parvati, të shoqëruar nga Vinayaka

Ishvara ( sanskritisht: ईश्वर ; romanizimi: Īśvara) është një koncept në hinduizëm, me një gamë të gjerë kuptimesh që varen nga epoka dhe shkolla e hinduizmit. Në tekstet e lashta të filozofisë hindu, në varësi të kontekstit, Ishvara mund të nënkuptojë Vete supreme, sundimtar, zot, mbret, mbretëreshë ose bashkëshort. [1] Në tekstet hindu të epokës mesjetare, në varësi të shkollës së hinduizmit, Ishvara do të thotë Zot, Qenie Supreme, Zot personal ose Vetd e veçantë. [2] Në Shaivizëm, Ishvara është një epitet i Shivait . [3] [4] [5]vaishnavizëm është sinonim me Vishnun, si në epitetin e tij të Venkateswara . Në lëvizjet tradicionale Bhakti, Ishvara është një ose më shumë hyjni të preferencës së një individi ( Iṣṭa-devatā ) nga kanoni politeist i hyjnive të hinduizmit. Në lëvizjet sektare moderne si Arya Samaj dhe Brahmoizmi, Ishvara merr formën e një Zoti monoteist. Në shkollën joga të hinduizmit, është çdo "hyjni personale" ose "frymëzimi shpirtëror". Në Advaita Vedanta, Ishvara është forma e manifestuar e Brahmanit . [6]

  1. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura mmwizvara
  2. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura riepe
  3. ^ "Monier-Williams Sanskrit-English Dictionary". IITS Koeln. fq. 171. Arkivuar nga origjinali më 9 mars 2023. Marrë më 13 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Lord Śiva's Song: the Īśvara Gītā. Andrew J. Nicholson, Laurie Searl. 2014. ISBN 978-1-4384-5102-2. OCLC 880450730. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Është përdorur gabimisht parametri i të tjerëve (lidhja)
  5. ^ Roshen Dalal (2010). Hinduism: An Alphabetical Guide. Penguin Books. fq. 235, 379–380. ISBN 978-0-14-341421-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Bahm, Archie J. (1992). The World's Living Religions (në anglisht). Jain Publishing Company. ISBN 978-0-87573-000-4.