Jump to content

Israel Finkelstein

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Israel Finkelstein

Israel Finkelstein (Hebraishtja: ישראל פינקלשטיין) lindi më 1949, është akademik dhe arkeolog.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai përfundoi studimet e tij në universitetin Tel Aviv. Ai është i njohur për dyshimet e tij në historitë e Testamentit të Vjetër. Ai është profesor në arkeologji dhe drejtor i arkeologjisë së Sonia dhe Marco Nadlers në universitetin Tel Aviv.