Israel Regardie

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Francis Israel Regudy

Israel Regardi.png

Emri: Francis Israel
Mbiemri: Regudy
Lindi më: 17 nëntor 1907
Vendlindja: Londër, Angli
Vdiq më: 10 mars 1985
Vdiq në: Sedona, Arizona, SHBA
Profesioni: okultist, shkrimtar

Israel Regardie (17 nëntor 190710 mars 1985) ishte një nga okultistët më të famshëm të shekullit të 20. Ishte sekretari i Aleister Crowley. Fillimisht ishte anëtar i Stella Malutina, një urdhër që ishte vazhdimi i Urdhrës Hermetike të Agimit të Artë. U bë i mirënjohur pasi u largua nga urdhra dhe publikoi praktikat e Agimit të Artë. Ky shkrim është akoma dhe sot i njohur.Veprimtaria[redakto | redakto tekstin burimor]

 • A Garden of Pomegranates
 • The Tree of Life
 • My Rosicrucian Adventure
 • The Art of True Healing
 • The Middle Pillar
 • The Philosopher's Stone
 • The Romance of Metaphysics
 • The Art and Meaning of Magic
 • Be Yourself, the Art of Relaxation
 • New Wings for Daedalus
 • Twelve Steps to Spiritual Enlightenment
 • The Eye in the Triangle
 • Roll Away the Stone
 • The Legend of Aleister Crowley (bashkë me P.R. Stephenson)