Italia Qendrore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Italia Qendrore ( italisht: Italia centrale ose thjesht Centro ) është një nga pesë rajonet zyrtare statistikore të Italisë të përdorura nga Instituti Kombëtar i Statistikave (ISTAT), një rajon NUTS i nivelit të parë dhe një zonë elektorale e Parlamentit Evropian .

Rajonet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Italia Qendrore përfshin katër nga 20 rajonet e vendit :

Pjesët më jugore dhe lindore të Lazios (qarqet Sora, Cassino, Gaeta, Cittaducale, Formia dhe Amatrice) përfshihen shpesh në Italinë Jugore (të ashtuquajturat Mezzogiorno ) për arsye kulturore dhe historike, pasi ato dikur ishin pjesë e Mbretërisë së fliten dy sicilitë dhe dialektet e italishtes jugore .

Si një rajon gjeografik, megjithatë, Italia qendrore mund të përfshijë gjithashtu rajonet e Abruzzo dhe Molise, [1] të cilat konsiderohen ndryshe pjesë e Italisë Jugore për arsye socio-kulturore, gjuhësore dhe historike.

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Markete, Toskana dhe Umbria - së bashku me Emilia-Romagna - konsiderohen të jenë rajonet më të majta në Itali dhe së bashku quhen gjithashtu "Rripi i Kuq". [2] [3] [4] [5]

Lazio, përveç Romës, është më konservator politikisht, një tipar të cilin e ndan me Italinë Veriore dhe Jugore. 

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Produkti i brendshëm bruto (PBB) i rajonit ishte 380.9 miliardë euro në 2018, duke zënë 21.6% të prodhimit ekonomik të Italisë. PBB-ja për frymë e rregulluar për fuqinë blerëse ishte 31,500 euro, ose 105% e mesatares së BE27 në të njëjtin vit. [6]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Source: Enciclopedia Italiana "Treccani"
  2. ^ "'Italians first': how the populist right became Italy's dominant force". The Guardian. 1 dhjetor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Roy Palmer Domenico (2002). The Regions of Italy: A Reference Guide to History and Culture. fq. 313. ISBN 9780313307331. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Italy's EU election results by region: Who won where?". The Local. 27 maj 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Publications, Europa Europa (2002). Western Europe 2003. fq. 362. ISBN 9781857431520. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Regional GDP per capita ranged from 30% to 263% of the EU average in 2018". Eurostat. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)