Ján Kadár

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ján Kadár (1 prill 1918 - 1 June 1979) ishte një shkrimtari Hebre-Hungarez filmshkrues dhe regjisor. Si regjisor, ai ka punuar në Sllovaki, Republikën Çeke, Shtetet e Bashkuara dhe Kanada. Shumica e filmave të tij janë drejtuar së bashku me Elmar Klosit. Të dy u bënë të njohur pasi fituan çmimin Oskar dyqan me Main Street (Obchod na korze, 1965).[1] Si profesor në FAMU (Film dhe TV Shkolla e Akademisë së Arteve Skenike) [2] në Pragë, Kadár trajnuoi shumicën e regjisorëve të cilët krijuan Valën Çekosllovake të Re në 1960. Pasi lëvizi në SHBA, ai u bë profesor i drejtimit filmit në Institutin e Filmit Amerikan në Beverly Hills.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kadár u lind në Budapest, Kryeqyteti i Mbretërisë së Hungarisë. Ai u rrit në Rožňava, Slovaki. Me zbatimin e ligjeve anti-hebraike, Kádár u arrestua dhe u dërgua në një kamp pune.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

</noinclude>, 1969)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The 38th Academy Awards (1966) Nominees and Winners". oscars.org. Marrë më 2011-11-06. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "FAMU". Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2011. Marrë më 30 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)