Järvenpää

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Järvenpää
Järvenpään kaupunki
Komunë dhe qytet
noform
Sibeliuksenkatu (Rruga e Sibelius)
Stema_figura
Vendndodhja
Järvenpää is located in Finlanda
Järvenpää
Järvenpää
Vendndodhja e Järvenpää në Finlandë

Koordinatat: 60°28.5′V 25°5.5′L / 60.4750°V 25.0917°L / 60.4750; 25.0917

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Uusimaa
Provinca Finlanda Jugore
Kryetari i komunës Erkki Kukkonen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 39.94 km2[1] km2
Popullsia 40,837[2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1951
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.jarvenpaa.fi

Järvenpää (finlandisht: Järvenpään kaupunki, suedisht: Träskända), është një qytet dhe komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Jugore, dhe është pjesë e rajonit Uusimaa.

Komuna ka një popullsi prej 40,837 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 39.94 kilometra katror (15.42 sq mi) prej të cilave 2.39 km2 (0.92 sq mi) është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 1,087.54 banorë për kilometër katror (2,816.7/sq mi).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Järvenpää u nda nga komuniteti i saj mëmë Tuusula në vitin 1951. Järvenpää pas ndarjes e mori statusin e një qyteti tregtar (kauppala). Statusin ligjor të plotë si qytet (kaupunki), Järvenpää e mori në vitin 1967.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Järvenpää ndodhet në linjën hekurudhore Helsinki-Riihimäki, rreth 37 kilometra (23 mi) në veri të Helsinkit. Qytetet fqinje janë Tuusula, Sipoo dhe Mäntsälä.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Järvenpää është e njohur gjerësisht si vendndodhjen e Ainola, shtëpia e kompozitorit Jean Sibelius. Ajo është e vendosur rreth dy kilometra në jug të qendrës së qytetit. Kompozitori u zhvendos me familjen e tij në vilën projektuar nga Lars Sonck më 24 shtator, 1904, dhe ai ka jetuar atje deri në vdekjen e tij në vitin 1957. Ainola është e hapur për vizitorët në muajt e verës si "Muzeu i Sibelius".

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Järvenpää – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale