Jump to content

Jack Ma

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jack Ma
U lind në (1964-09-10) 10 shtator 1964 (59 vjeç)
ShkollimiHangzhou Normal University
ProfesioniThemelues dhe Kryetar Ekzekutiv i Alibaba Group
Partia politikePartia Komuniste e Kinës[1]
Bashkëshorti/jaZhang Ying
Fëmijë3

Jack Ma (lindur me emrin Ma Yun më 10 Shtator 1964) është një manjat biznesi, investitor dhe filantrop Kinez. Ai është bashkë-themeluesi i Alibaba Group, një konglomerat tekonologjik shumëkombësh. Nga muaji Janar i vitit 2019, ai është një nga njerëzit më të pasur të Kinës me një vlerë prej $39.1 miliard, dhe gjithashtu një nga më të pasurit në botë. Ideologjia kryesore e Ma ka qenë për një ekonomi të hapur dhe të drejtuar nga tregu.[2]

Një personalitet i spikatur biznesi, Ma shihet si ambasador botëror i biznesit Kinez dhe për këtë arsye listohet shpesh si një nga njerëzit më të pushtetshëm në botë nga Forbes. [3][4] Në vitin 2017, ai u rendit i dyti në "50 Udhëheqësit më të Mëdhenj të Botës", një listë vjetore nga Fortune. Më 10 Shtator 2018, ai deklaroi se do largohet nga Alibaba për të ndjekur punë edukative,[5][6][7] vendim i cili hyn në fuqi një vit më vonë me Daniel Zhang si pasues në rolin e kryetarit ekzekutiv.[8]

Ma hoqi dorë prej pozicionit të CEO nga Alibaba Group dhe vendosi të largohet edhe si kryetar për tu fokusuar në filantropi.[9]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Alibaba's Jack Ma is a Communist Party member, China state paper reveals". CNBC. 27 November 2018. Marrë më 27 nëntor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "China will struggle to produce another Jack Ma". The Economist (në anglisht). Marrë më 2018-09-17.
  3. ^ "The World's Most Powerful People". Forbes (në anglisht).
  4. ^ "The World's Billionaires". Forbes (në anglisht).
  5. ^ "China's richest man Jack Ma to stand down from Alibaba". Margi Murphy (në anglisht). Telegraph. 8 shtator 2018. Marrë më 8 shtator 2018.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  6. ^ "Billionaire Jack Ma prepares for life after Alibaba. He'll retire Monday, report says". LULU YILUN CHEN and TOM MACKENZIE (në anglisht). Los Angeles Times. 7 shtator 2018. Marrë më 8 shtator 2018.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  7. ^ "Alibaba's Jack Ma, China's richest man, to retire from company he co-founded" (në anglisht). The Economic Times. 8 shtator 2018. Arkivuar nga origjinali më 25 dhjetor 2018. Marrë më 8 shtator 2018.
  8. ^ Choudhury, Saheli. "Alibaba announces Jack Ma succession plan: CEO Daniel Zhang to take over as chairman in a year". CNBC (në anglisht). Marrë më 2018-09-09.
  9. ^ "China will struggle to produce another Jack Ma". The Economist (në anglisht). Marrë më 2018-09-26.