Jack Skellington

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Cosplay i Jack Skellington

Jack Skellington, i njohur edhe si "Mbreti Kungull", është protagonisti kryesor i The Nightmare Before Christmas.

Jack është një skelet i gjatë i cili vesh një kostum të zi me shirita, të kompletuar me një kravatë me shkop dhe këpucë të zeza.

Ai ka fituar titullin e Mbretit të Kungullit duke qenë tmerrues për njerëzit (por asnjëherë duke mos i dëmtuar ata), një titull i fituar shumë qartë pasi që duket se ai është madje në gjendje të trembë përbindëshat që pushtojnë qytetin. Ai jeton në Halloween Town, një botë bazuar vetëm në festën e Halloween.

Ai ka një qen fantazmë të quajtur Zero si kafshë shtëpiake, i cili ka një hundë të vogël të ndezur që duket si një fanar. Karakteri është një dizajn popullor në çanta, kapele, veshje, cadra, kopset e rripave, jakë manar dhe shumë sende të tjera.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jack Skellington është parë në mënyrë kronologjike si Mbreti Kungull, shumë vite para ngjarjeve të filmit. Ai është një mbret i shënuar si mbreti i qytetit të Halloween, dhe banori i tij më i frikshëm. Në pragun e Halloween, Jack planifikon për dredhin e tij më të mira të Halloween, ndërsa Oogie Boogie komploton të kontrollojë Halloween Town, duke dërguar Lock, Shock dhe Barrel për ta rrëmbyer atë, por në vend të tij rrëmben aksidentalisht Sally.

Jack zbulon këtë pasi pa Sheshin e Qytetit të shkretë dhe me informacion nga Kryetari i Bashkisë. Ndërsa qyteti sulmohet nga insektet, Jack gjithashtu zbulon se Lock, Shock dhe Barrel kanë qenë duke bërë kërdi. Pasi mposhti një merimangë masive në sheshin e qytetit, Jack kthehet në shtëpinë e tij, vetëm për ta gjetur atë, gjithashtu, nën kontrollin e insektve. Duke udhëtuar nëpër shtëpinë e tij dhe duke sjellë qenin e tij të përkëdhelur, Zero përkrah tij, Jack bllokohet nga Lock, Shock dhe Barrel, i detyruar të përdorë Zero për ta udhëhequr atë përmes oxhakut. Pasi Kryetari i Bashkisë zhbllokon derën e Laboratorit të Doktor Finkelstein pasi dëgjoi një bum prej tij, ku Jack zbulon Dr. Finkelstein të bllokuar nga një gjarpër gjigant. Ai mposht gjarprin dhe i është dhënë detyra nga Dr. Finkelstein për të gjetur ndihmësin e tij të kukullave të rrobave, Sally.

Jack udhëton nëpër Patch Pumpkin për të kërkuar Corpse Kid, i cili u largua me vrap dhe e gjen atë të bllokuar nga një Kungull i Mbetur. Ai e çliron atë, por Kid rrëmbehet shpejt nga Lock, Shock dhe Barrel. Jack ndiqte pas tre fëmijëve dhe e liron përsëri Corpse Kid, por pritet të futet në një kurth nga Lock, Shock dhe Barrel, dhe detyrohet të shpëtojë në Varrezat.

Ai kthehet në sheshin e qytetit për të gjetur Wolfman që sulmohet. Jack përballet me ta, por ata e shpërqendrojnë dhe vrapojnë, duke i zënë në kurth. Jack arrin të gjejë një rrugëdalje tjetër dhe kthehet në Laboratorin e Dr. Finkelstein, ku zbulon se Doktori është bllokuar nga laboratori i tij, me Igor që u mbarua dhe sistemi i sigurisë është jashtë kontrollit. Ai e gjen Igor të bllokuar dhe panelet e sigurisë nën sulmin e insekteve.

Jack hyn në varrin e Boogie dhe pasi e mposhti atë, ai e internon Boogie duke e ndaluar atë të linte varrin e tij, duke thënë nëse ai madje dëgjon që përbindëshi e ka lënë atë, do të jetë "GAME OVER" për të. Jack më në fund liron Sally dhe prezanton veten, Sally falënderon Mbretin Kungull vetëm që të kërkohet që vetëm ta thërrasin atë "Jack" pa formalitete. Jack pranon se është i lumtur që bëri një mik të ri. Nga kjo pikë është e qartë se Sally fillon zhvillimin e ndjenjave romantike për Jack, veçanërisht kur një doktor i shqetësuar Finkelstein bën thirrje për Sally duke pranuar se ai ishte i shqetësuar për sigurinë e saj vetëm për t'u injoruar nga kukulla leshi që po i kushton vëmendje Jack. Në fund, Halloween Town është në gjendje të festojë përsëri edhe një herë Halloween, por i panjohur për ta, Oogie po shikon me një premtim për t'u rikthyer duke dashur të marrë hak për Jack.

The Nightmare Before Christmas: Oogie's Revenge, Jack vendos të largohet nga Halloween Town për të marrë ide të reja për trembjet e Halloween. Kur Jack kthehet në qytet, ai zbulon se Oogie Boogie është ringjallur. Tani Jack duhet t'i rregullojë gjërat përsëri. Jack vallëzon, lufton dhe këndon në këtë lojë për të sulmuar minionet e Oogie Boogie. Jack është portretizuar si i aftë në një farë mase në këtë lojë.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jack është shumë një zotëri; i këndshëm dhe i durueshëm në masa të barabarta. Ai zakonisht është i qetë dhe mund të llogaritet për të bërë atë që është në interesin më të mirë të të gjithëve. Megjithëse Jack kënaqet me frikësimin e të tjerëve, ai kurrë nuk do të shkonte aq larg sa të dëmtonte njerëzit dhe as përbindëshat dhe është më i dashur.

Megjithëse logjika e tij është e shëndoshë, arsyetimi i tij ndonjëherë mund të vihet në dyshim. Ai ishte gjithashtu i pavëmendshëm ndaj ndjenjave të Sally për të gjatë gjithë pjesës më të madhe të tregimit. Kjo mbështetet nga fakti që ai mezi njohu shqetësimin e Santa Claus kur u takuan për herë të parë. Duket se Jack ndonjëherë mund të jetë naiv, pasi tregohet se ai i besonte Lock, Shock dhe Barrel mjaft sa ai besonte se ata thjesht do ta merrnin atë Santa Claws pa shkaktuar probleme, pavarësisht se ishin aleatë me Oogie Boogie dhe ishin të armatosur shumë. Përveç kësaj, Jack nuk e kuptoi të gjithë kaosin që po shkaktonte në prag të Krishtlindjes derisa të ishte vonë.

Kur Jack zemërohet, ai nuk është në gjendje të përmbajë zhgënjimin e tij, siç tregohet kur Lock, Shock dhe Barrel i sjellin atij lepurin e Pashkëve ose kur merret me Oogie Boogie. Ai nuk ngurroi të trembte ashpër treshen ose të ndëshkonte armikun e tij të vjetër për rrezikimin e miqve të tij me një përkushtim të zymtë. Me Lock, Shock dhe Barrel, ai e tërhoqi gojën hapur dhe u zhurmua, por me Oogie Boogie ai menjëherë e zëvendësoi.

Tregohet gjithashtu se Jack është tepër kurioz, dhe i pëlqen të hulumtojë dhe zbulojë. Kjo tregohet nga magjepsja e tij e menjëhershme me Krishtlindjet dhe ngazëllimi i tij për gjetjen e tij. Muzika "What's this?" demonstron personalitetin e tij të ngazëllyer, të prirur shumë mirë, ashtu siç e shohim atë duke u zënë nga një gjë në tjetrën, si një fëmijë i ngazëllyer.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duket se Jack, duke qenë i paduruar, është i pavdekshëm dhe mund ose nuk mund të ndiejë dhimbje nga disa gjëra. Në kulmin e "Kjo është Halloween", ai vendos veten në zjarr pa lëndime serioze. Ai gjithashtu ka aftësinë të heq kockat nga trupi i tij. Jack mund të heq kokën (për të "recituar citatet e Shekspirit") dhe të heqë brinjët për të luajtur shkoj me qenin e tij, Zero. Mund të themi se ai ndjen dhimbje të sigurt kur reagon negativisht (dhe normalisht) kur Sally aksidentalisht shpon gishtin e madh me gjilpërë. Jack gjithashtu është shumë fleksibël për të qenë skelet dhe posedon aftësi të jashtëzakonshme gjë që e bën të lehtë për të të ngjitet në parvaz dhe mure.

Herë pas here lë të kuptohet për fuqitë e mëtejshme, veçanërisht gjatë një episodi në një prej video lojërave të filmit origjinal, në të cilat ai lufton Oogie Boogie dhe ushtrinë e tij të insekteve me zjarr dhe magji akulli, si dhe magji të mundshme të errët dhe muzikore. Në Kingdom of Hearts, ai gjithashtu mund të përdorë magji të errët. Kjo duket të jetë jo besnike për historinë origjinale, pasi Tim Burton ka deklaruar në komentin audio për The Nightmare Before Christmas, se Halloween Town nuk posedon asnjë “magji”.

Jack mund të përdorë armë të fuqishëm.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Nightmare Before Christmas Merchandise & Toys - Hot Topic" (në anglisht). Marrë më 31 janar 2017.