Jack Sparrow

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Johnny Depp si Kapiteni Jack

Jack Sparrow është personazhi kryesor i serisë Pirates of the Caribbean. Personazhi u krijua nga skenaristët Ted Elliot dhe Terry Rossio dhe portretizohet nga Johnny Depp. Karakterizimi i Sparrow bazohet në një kombinim të kitaristit të Rolling Stones, Keith Richards dhe personazhit vizatimor Looney Tunes, Pepé Le Pew. Ai së pari shfaqet në filmin 2003 Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl. Ai më vonë paraqitet në vazhdimin Dead Man's Chest (2006), At World's End (2007), On Stranger Tides (2011), dhe Dead Men Say No Tales (2017).

Në filmat, Sparrow është një nga nëntë lord piratikë në Gjykatën e Vëllezërve, një nga piratët e Shtatë Deteve. Ai mund të jetë i pabesë dhe të mbijetojë më së shumti duke përdorur zgjuarsi dhe negociata sesa me forcë, duke zgjedhur të shpëtojë nga situatat më të rrezikshme dhe të luftojë vetëm kur është e nevojshme. Sparrow është futur duke kërkuar të rimarrë anijen e tij, Perlën e Zezë, nga ndihmësi i tij i parë rebel, Hector Barbossa. Më vonë, ai përpiqet të shpëtojë borxhin e tij të gjakut ndaj legjendarit Davy Jones ndërsa luftonte me Ndërmarrjen Tregtare të Indisë Lindore.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një pirat, plaçkitës, brigand dhe hajdut rrugësh; kështu përshkruhej vetë kapiteni Jack Sparrow. Jack kishte një armik në çdo port. Edhe në moshë të re, ai ishte shqetësuesi më i madh në Shtatë Detet.[1] Jack Sparrow u vu në dukje për sjelljen e tij të pazakontë, e karakterizuar nga një mahnitës pak i dehur dhe gjeste të egra, me flakë krahu dhe dore që e bënin atë të shfaqej i paqartë dhe ndoshta ataksik. Kjo ndoshta ishte për shkak të klimës së nxehtë të Karaibeve, dhe sasisë së madhe të kohës së kaluar në kuvertë të anijeve të ndryshme - megjithëse duhet të theksohet se ai dukej mjaft i sigurt në këmbë në anije. Sidoqoftë, ka më shumë të ngjarë që sjellja e tij të ishte për shkak të një pikëllimi të zakonshëm të shumicës së marinarëve të asaj epoke - një kombinim i shumë rum, shumë pak fruta dhe perime, dhe një tendencë për të goditur aksidentalisht në kokën e dikujt mjaft shpesh në pjesët më të ulëta të varur nën kuvertën e një anijeje. Ishte përfolur se Jack pësoi goditje në nxehtësi ndërsa u izolua në një ishull të shkretë pas bezdisë së Hector BarbossaPerlën e Zezë.

Jack mund të jetë jashtëzakonisht serioz me raste, të tilla si pasi qëlloi Barbossa në Isla de Muerta, ose kur pa kufomën e Kraken të shtrirë në plazh. Ai u tregua mjaft serioz kur ishte dëshmitar i Davy Jones duke goditur me thikë Will Turner në zemër. Jack madje shprehu pikëllimin për vdekjen e dytë të Barbossa, megjithë historinë e tyre të trazuar. Pijshmëria në dukje e përhershme e Jack mund të ketë qenë shkaku i fjalimit të tij të ngathët.

Ai u pa si pirat "më i keq" dhe "më i mirë", megjithëse ai kurrë nuk u fut në luftë nëse nuk do të kishte nevojë, dhe gjithnjë merrte një shkurtore nga situatat e vështira. Jack shpesh i tejkalonte armiqtë me fjalët e tij, por kur detyrohej të luftonte, ai ishte akoma një kundërshtar i frikshëm. Për sa kohë që rreziku i tij i çmuar ishte në rrezik, një njeri nuk mund të kërkonte shokun më të mirë në betejë. Jack do të rrezikonte veten për të shpëtuar të tjerët, kryesisht Will Turner, Elizabeth Swann, Angelica dhe Henry Turner; ai tregonte rregullisht një dëshirë për të shmangur vrasjen e atyre që nuk e dëshironin posaçërisht atë dëm, duke preferuar të shmangte ushtarët që ishin thjesht pas tij sepse ai ishte pirat dhe jo sepse ata kishin disa hakmarrje specifike ndaj tij si kapiteni Jack Sparrow. Edhe pas një kohe kur ai kishte frikë nga vdekja dhe ishte i prirur nga ferri të arrinte pavdekësinë, Jack nuk do ta bënte këtë nëse do të vinte në koston e të tjerëve.

Çdo kapiten kishte nevojë për një shok të besueshëm, dhe Joshamee Gibbs ishte zgjedhja e parë e Jack Sparrow. Ata bënë një ekip të shkëlqyeshëm, por ata e kishin zakon ta futnin njëri-tjetrin në telashe. Gibbs ishte një mik i vjetër i Jack, pasi gjoja e kishte njohur atë që nga fëmijëria e tij. Ishte Jack që e bindi Gibbs, një marinar i Royal Navy, të kthehej në pirat.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ ↑ Jack Sparrow: City of Gold, p.89