Jackie Stewart

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jackie Stewart

Karriera në Formula Një
Kombësia Anglia Anglez
Vitet aktiv 1965 – 1973
Ekipe BRM, Matra, March, Tyrrell
Pjesmarrje 100
Kampionate 3 1969, 1971, 1973
Fitore 27
Podiume 43
Pikët gjithsej 0
Pol pozita 17
Xhiro të shpejta 15
Pjesmarrja e parë F1 Afrika Jugore - 1965
Fitorja e parë F1 Italia - 1965
Fitorja e fundit F1 Gjermania - 1973
Pjesmarrja e fundit F1 SHBA - 1973
Sezoni i fundit


Jackie Stewart ka lindur më 11 qershor 1939 ka qenë garues skocez në garat automobilistike si dhe tri herë kampion në kampionatin botërorë në garat në Formula 1.

Jeta e tije[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

British Racing Motors 1965 - 1967
Matra 1968 - 1969
March 1970
Tyrrell 1971 - 1973

Rezultatet e garave në Formula 1[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Ekipi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Ekipi Vendi Pikë
1965 BRM RSA
6
MON
3
BEL
2
FRA
2
GBR
5
NED
2
GER
Ret
ITA
1
USA
Ret
MEX
Ret
BRM 3ti 33
1966 BRM MON
1
BEL
Ret
FRA
GBR
Ret
NED
4
GER
5
ITA
Ret
USA
Ret
MEX
Ret
BRM 7ti 14
1967 BRM RSA
Ret
MON
Ret
NED
Ret
BEL
2
FRA
3
GBR
Ret
GER
Ret
CAN
Ret
ITA
Ret
USA
Ret
MEX
Ret
BRM 9th 10
1968 Matra RSA
Ret
ESP
MON
BEL
4
NED
1
FRA
3
GBR
6
GER
1
ITA
Ret
CAN
6
USA
1
MEX
7
Matra 2ti 36
1969 Matra RSA
1
ESP
1
MON
Ret
NED
1
FRA
1
GBR
1
GER
2
ITA
1
CAN
Ret
USA
Ret
MEX
4
Matra 1ri 63
1970 March RSA
3
ESP
1
MON
Ret
BEL
Ret
NED
2
FRA
9
GBR
Ret
GER
Ret
AUT
Ret
ITA
2
CAN
Ret
USA
Ret
MEX
Ret
Tyrrell 6ti 25
1971 Tyrrell RSA
2
ESP
1
MON
1
NED
11
FRA
1
GBR
1
GER
1
AUT
Ret
ITA
Ret
CAN
1
USA
5
Tyrrell 1ri 62
1972 Tyrrell ARG
1
RSA
Ret
ESP
Ret
MON
4
BEL
FRA
1
GBR
2
GER
11
AUT
7
ITA
Ret
CAN
1
USA
1
Tyrrell 2ti 45
1973 Tyrrell ARG
3
BRA
2
RSA
1
ESP
Ret
BEL
1
MON
1
SWE
5
FRA
4
GBR
10
NED
1
GER
1
AUT
2
ITA
4
CAN
5
USA
WD
Tyrrell 1ri 71

Konsultues, komentator[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

F1 Ekip posedues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmime nderi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trivia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Formula 1 kampionët (sipas titujve)

7 tituj: Flamuri M. Schumacher
5 tituj: Flamuri J. M. Fangio  · Britania e Madhe L. Hamilton
4 tituj: Flamuri A. Prost  · Flamuri S. Vettel
3 tituj: Flamuri A. Senna  · Flamuri Jack Brabham  · Britania e Madhe J. Stewart  · Flamuri N. Lauda
2 tituj: Flamuri F. Alonso  · Flamuri A. Ascari  · Flamuri E. Fittipaldi  · Britania e Madhe G. Hill  · Flamuri M. Häkkinen  · Flamuri N. Piquet
1 titull: Flamuri A. Jones  · Flamuri D. Hill  · New Zealand D. Hulme  · Flamuri G. Farina  · Kanadaja J. Villeneuve  · Britania e Madhe J. Hunt  · Flamuri J. Clark  · Austria J. Rindt  · Flamuri J. Scheckter  · Flamuri K. Rosberg  · Flamuri M. Andretti  · Britania e Madhe M. Hawthorn  · Britania e Madhe N.Mansel  · Flamuri P. Hill  · Finlanda K. Räikkönen  · Britania e Madhe J. Button  · Flamuri Rosberg


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]