Jacques Leguerney

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Jacques Leguerney (19 nëntor 1906 - 10 shtator 1997) ishte kompozitor francez sidomos i njohur për këngët e tij të artit.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai studioi me Nadia Boulanger për një periudhë të shkurtër. Ai poashtu u ndikua nga Albert Roussel dhe Francis Poulenc, i cili ishte një shok i ngushtë gjatë jetës së tij.

Këngët e tij të arteve u përkrahën nga disa këngëtar si Gérard Souzay, Geneviève Touraine dhe Pierre Bernac, nga baritoni amerikan Kurt Ollman dhe pianistja Mary Dibbern.

Përveç këngëve të tij të artit, ai gjithashtu shkroi muzikën orkestrale, përfshirë baletin Endymion, e ndjekur nga baleti La Vénus noire, i cili ishte një komision nga Paris Opera. Pasi Opéra e Parisit nuk e prodhoi këtë balet, të cilin ai e konsideroi kryeveprën e tij, Leguerney ndërpreu kompozimin.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Jacques Legeurney Biography" Classical Music Now Accessed 6 shtator, 2012.