Jakrenova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jakrenova
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Pellagonia
Komuna Krushevë


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Jakrenova sipas vitit 2002 kur u bë regjistrimi i popullsisë ne Maqedoni, ka një popullsi të përzier me 265 banorë, por ku popullsia shqiptare përbën numrin më të madh, të përcjellur nga Turqit dhe Boshnjakët. E gjithë popullsia e fshatit i takon besimit Islam.

Tabela e Popullsisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombësia Banorë %
shqiptar 100 39,06 %
Turq 59 22,26 %
Boshnjakë 51 19,24 %
Të tjerë 2 0,75 %