Jakup Veseli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Jakup Veseli (i njohur si Vejsel Margëllëçi[1]) lindur në Margëllëç që sot ndodhet në Greqi, në atë kohë nën Perandorinë Osmane. Ka qënë një figurë drejtuese në lëvizjen për pavarësine e Shqipëria dhe një nga delegatët e Kuvendit të Pavarësisë së Shqipërisë, duke përfaqësuar krahinën e Çamërisë. Ishte delegati i kësaj krahine në mesin e 73 delegatëve në Kuvendin e Vlorës së bashku me Veli Gërra , Aziz Ajdonati dhe Rexhep Demi . Emri i tij është trashëguar më pas nga djali i kushëririt te tij Muho Veseli (Arpicë) ... [2] [3][4][5][6][7][8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Schmidt-Neke, Michael (1987). Entstehung und Ausbau der Königsdiktatur in Albanien, 1912-1939. Oldenbourg Verlag. fq. 320. ISBN 3486543210. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "History of Albanian People" By the Albanian Academy of Science ISBN 1-884964-98-2, 9781884964985
  3. ^ Kuçuku, Bashkim. Shkrim-këndimi dhe shkolla shqipe në Çamëri [Songwriting and Albanian schools in Chameria] (PDF). Konferenca e II ne Shqip-bequir. Instituti i Studimeve per Camerine. fq. 16–21. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 25 korrik 2011. Marrë më 12 shkurt 2012. {{cite conference}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Kristaq Prifti; Skënder Anamali (2002). Historia e popullit shqiptar në katër vëllime (History of Albanian People in four volumes). Albanian Academy of Science. ISBN 9789992716229. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Shurdhi, Bujar (29 nëntor 2007). "Çamët, pjesëmarrës në Kuvendin Kuq e Zi, të Vlorës (Participants split at the red-black assembly of Vlorë)". Gazeta Ndryshe. Marrë më 8 janar 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  6. ^ Albanian Academy of Science. History of Albanian People. Tirana: Botimet Toena, 2007. ISBN 99943-1-269-3, ISBN 978-99943-1-269-6
  7. ^ Robert Elsie. [1] Arkivuar 7 maj 2011 tek Wayback Machine The Declaration of Albanian Independence
  8. ^ Lef Nosi. Dokumenta historike për t'i shërbye historiës tone kombëtare. Tirana: Instituti i Historisë, 2007. ISBN 99956-10-04-3, ISBN 978-99956-10-04-3