Jump to content

James Dashner

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
James Dashner
Dashner në San Diego Comic-Con International 2014
Dashner në San Diego Comic-Con International 2014
OccupationRomancier
Gjinitë letrareFantasy, science fiction, children's literature
Faqja zyrtare
jamesdashner.com

James Smith Dashner (i lindur më 26 nëntor 1972) është një shkrimtar amerikan i trillimeve spekulative, kryesisht seri për fëmijë ose të rritur të rinj, të tilla si seria Vrapuesi i Labirintit dhe seriali i fantazisë për të rriturit e rinj Realiteti i 13-të. Romani i tij i vitit 2008, Gazeta e Letrave Kurioze, i pari në seri, ishte një nga zgjedhjet vjetore të Kufijve Origjinalë.

Në 2018, Dashner u tërhoq nga agjenti i tij, Michael Bourret dhe nga botuesi i tij, Penguin Random House, pas akuzave për ngacmim seksual; Dashner u përgjigj në një deklaratë, "Unë jam duke marrë seriozisht çdo kritikë dhe akuzë dhe do të kërkoj këshillim dhe udhëzim për t'i adresuar ato."[1]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

James Dashner lindi më 26 nëntor 1972 në Austell, Georgia, si një nga gjashtë fëmijët e familjes.[2] Ai u rrit një Mormon. Në moshën 10 vjeç, ai shkruante në makinë shkrimi të prindërve të tij. Ai u diplomua nga Shkolla e Mesme Duluth në 1991.[3] Ai u zhvendos nga Atlanta, Georgia në Provo, Utah për të studiuar në Universitetin Brigam Jang, ku mori një diplomë master në kontabilitet.[4] Dashner dhe gruaja e tij, Lynette Anderson, një ish-studente e Universitetit Brigam Jang, kanë katër fëmijë dhe tani jetojnë në Utah.[5]

Pretendime për ngacmime seksuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shkurt 2018, komentet u postuan në mënyrë anonime në uebfaqen School Library Journal, duke pretenduar se Dashner ishte përfshirë në ngacmim seksual. Katër komente pretenduan ngacmim nga Dashner, dhe dy të tjerë thanë se ata e kishin raportuar atë në një sondazh Medium në lidhje me ngacmimin. Një komentues më vonë pretendoi të ketë qenë një nga akuzuesit dhe tha se ata "e sajuan atë".[6] Një prej atyre komentuesve pretendoi se i ishte nënshtruar "muajve manipulim, pastrim dhe ndriçim gazi".[7]

Botuesi i Dashner, Penguin Random House, deklaroi se nuk do të botojë më libra të tjerë nga ai.[8] Akuzat ishin pjesë e lëvizjes më të madhe Me Too.

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2008: Çmimi Whitney, Fiction Rinia më e Mirë, Realiteti i 13-të
 • 2011: Fiksi më i mirë i ALA për të Rinjtë, Vrapuesi i Labirintit
 • 2012: Çmimi i Zgjedhjes së Lexuesit të Rinj, notat e ndërmjetme, Vrapuesi i Labirintit

Libra të botuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Librat e Dashner janë shkruar për adoleshentë të rinj. Puna e tij është zakonisht brenda zhanreve të aventurës, mbijetesës dhe trillimeve shkencore.

Vrapuesi i Labirintit, libri i tij më i shpërndarë, arriti 100 javë qëndrim në listën më të Shitur të New York Times për Seritë e Fëmijëve më 21 Shtator 2014,[9] dy ditë pas lëshimit të adaptimit të filmit të librit.

Saga e Jimmy Fincher
 • Një derë në pyje (2003)
 • Një dhuratë nga akulli (2004)
 • Kulla e Ajrit (2004)
 • Lufta e Perdes së Zezë (2005)
Seriali i 13-të i Realitetit
 • Revista e Letrave Kurioze (2008), e zgjedhur si një zgjedhje e Zërit Origjinalë të Kufijve [10]
 • The Hunt for Dark Infinity (2009)
 • Blade of Shattered Hope (2010)
 • The Void of Mist and Thunder (2012)
Seria Vrapuesi i Labirintit
Seria e Unazës së Infinity [13]
 • Një kryengritje në kohë (Libri 1) (2012)
 • The Iron Empire (Libri 7) (2014)
Doktrina e Vdekshmërisë
 • Syri i Mendjeve (2013)
 • Rregulli i Mendimeve (2014)
 • Gunner Skale (tregim i shkurtër vetëm në internet, 2014)
 • The Game of Lives (2015) [14]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Dashner, James (15 shkurt 2018). "A message from me to you..." (në anglisht). Twitter. Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2018. Marrë më 22 shkurt 2018.
 2. ^ "Georgia Authors: James Dashner" (në anglisht). Georgia Center for the Book. Arkivuar nga origjinali më 22 janar 2021. Marrë më 15 tetor 2014.
 3. ^ "About Dashner's Life". jdashnerdaily.com (në anglisht).
 4. ^ Stettler, Jeremiah (6 mar 2008). "Quitting his day job". Salt Lake Tribune (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2014. Marrë më 15 tetor 2014.
 5. ^ Vice, Jeff (23 prill 2010). "James Dashner hits it big with series". Deseret News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2019. Marrë më 9 janar 2021.
 6. ^ Romano, Nick (15 shkurt 2018). "Maze Runner author says he'll 'seek counseling' following misconduct claims". Entertainment Weekly (në anglisht). Marrë më 27 mars 2018.
 7. ^ Flood, Alison (16 shkurt 2018). "Maze Runner author James Dashner dropped by US publisher amid harassment claims". The Guardian (në anglisht). Marrë më 22 shkurt 2018.
 8. ^ Cohen, Patricia; Hsu, Tiffany (15 shkurt 2018). "Children's Book Industry Has Its #MeToo Moment". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2018. Marrë më 22 shkurt 2018.
 9. ^ "Best Sellers > Series Books". The New York Times Book Review (në anglisht). 21 shtator 2014.
 10. ^ James Dashner. "Great News from Borders Bookstores". jamesdashner.com (në anglisht).
 11. ^ Dashner announces The Fever Code on Twitter
 12. ^ Kellog, Carolyn (2014-09-25). "More 'Maze Runner': James Dashner penning prequel for 2016". Jacket Copy (në anglisht). Los Angeles Times.
 13. ^ Pavao, Kate (2012-08-02). "Q & A with James Dashner". Publishers Weekly (në anglisht). Marrë më 15 tetor 2014.
 14. ^ James Dashner. "The Mortality Doctrine series". jamesdashner.com (në anglisht).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]