James Gosling

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

James Arthur Gosling (lindur më 19 maj 1955) është shkencëtar kanadez për kompjuterë. Më së miri njihet si themeluesi dhe dizajneri udhëheqës i gjuhës programuese Java.[1]

James Gosling
Lindi 19 maj 1955
Afër Calgary, Alberta, Kanada
Vendbanimi San Francisco Bay Area, Kalifornia, SHBA
Kombësia Kanadez
I njohur për Java (gjuhë programimi)
Çmime të rëndëshishme Oficer i Urdhrit të Kanadasë

Edukimi dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kontributet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nderimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Librat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "James Gosling - Computing History". Computinghistory.org.uk. Marrë më 2017-10-09. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]