Jump to content

James McAvoy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

James McAvoy Jr. (lindur më 21 prill 1979) është aktor skocez. Ai e filloi karrierën e tij kur ishte adoleshent me The Near Room (1995) dhe shumë shfaqje televizive deri më 2003, kur filloi në film. Puna e tij e shquar televizive përfshin trillerin State of Play dhe mini-serinë shkencore Fëmijët e Dune Frank Herbert. Ai ka interpretuar në disa prodhime të West End dhe ka marrë tri nominime për Çmimin Laurence Olivier për aktorin më të mirë, dhe gjithashtu ka bërë punë zëri për filmat e animuar duke përfshirë Gnomeo & Juliet, vazhdimin e tij, Sherlock Gnomes dhe Arthur Christmas.

James McAvoy
McAvoy më 2019
U lind në21 prill 1979
KombësiaSkocez
ProfesioniAktor
Bashkëshorti/jaAnne-Marie Duff
(m. 2006; div. 2016)
Fëmijë1

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Puna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]