James Spader

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
James Spader

James Todd Spader (lindur më 7 shkurt 1960) është një aktor dhe producent amerikan. Ai ka portretizuar personazhe të çuditshëm në filma të tillë si drama Seksi, Gënjeshtrat dhe Videokaseta (1989), filmi fantastiko-shkencor aksion Stargate (1994), thriller i diskutueshëm psikologjik Crash (1996), romanca erotike Sekretari (2002) dhe Lincoln nga Steven Spielberg (2012). Në Universin Kinematik Marvel, ai luajti karakterin titullar të Ultron në Avengers: Age of Ultron (2015), të cilin e portretizoi përmes zërit dhe kapjes së lëvizjes.

Rolet e tij televizivë përfshijnë ato të avokatit Alan Shore në The Practice (1997-2004) dhe spin-offin e tij në Boston Legal (2004-2008) (për të cilin ai fitoi tre çmime Emmy), dhe Robert California në komedike The Office (2005-2013) Ai gjithashtu luan si kriminel i profilit të lartë-informant Raymond "Red" Reddington në FBI në dramën kriminale të NBC The Blacklist, (2013-sot) për të cilën ai ka fituar dy nominime për çmimin Golden Globe.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Spader ka lindur në Boston, Massachusetts, dhe është më i vogli nga tre fëmijët. Prindërit e tij, Jean (née Fraser) dhe Stoddard ("Todd") Greenwood Spader, ishin të dy mësues.[1][2][3][4] Spader u rrit në një shtëpi liberale dhe progresive të rrethuar nga "gra dominuese dhe me ndikim ... që la një përshtypje të shkëlqyeshme".[5] Gjatë edukimit të tij të hershëm, ai ndoqi shumë shkolla private, përfshirë Shkollën Pike, ku nëna e tij dha mësim artin dhe Shkolla Brooks në North Andover, Massachusetts, ku babai i tij dha mësim. Ai më vonë u transferua në Akademinë e Phillips, ku u miqësua me djalin e ish-Presidentit John F. Kennedy, Jr, para se të braktiste shkollën në moshën shtatëmbëdhjetë vjeç dhe të transferohej në New York City për të ndjekur karrierën e tij të aktrimit.[6] Në rrugën e tij për t'u bërë një aktor me kohë të plotë, Spader ndërmori punë të tilla si bartending, mësimdhënie yoga, drejtimi i një kamioni me mish, ngarkimi i makinave hekurudhore dhe të qenit një djalë i qëndrueshëm.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Spader u paraqit në The Blacklist si Raymond Reddington.

Roli i parë i madh në film i Spader ishte në filmin Dashuri e pafund (1981), dhe roli i tij i parë me protagonist ishte në Tuff Turf (1985). Ai u rrit në yll në 1986, kur luajti playboy-në e pasur, arrogant, Steff në Pretty in Pink . Ai bashkë-luajti në Mannequin (1987) dhe adaptimin filmik të Less Than Zero (1987), në të cilin ai luajti një tregtar droge me emrin Rip. Rolet dytësore në filma të tillë si Baby Boom (1987) dhe Wall Street (1987) pasuan deri në përparimin e tij në Sex, Gënjeshtra dhe Videokasetë (1989), në të cilin ai luajti një soditës seksual i cili komplikon jetën e tre Baton Rouge, banorë të Luizianës . Për këtë shfaqje, ai mori çmimin e aktorit më të mirë në Festivalin e FilmitKanë.[7]

Rolet e Spader në fillimin e viteve 1990 përfshinë një vejushë të re, të pasur përballë Susan Sarandon në dramën romantike Pallati i Bardhë (1990), një yuppie që takon Rob Lowe misterioze në dramën Noir Ndikimi i Keq (1990), shoku më i mirë i John Cusack në drama Ngjyrat e Vërteta (1991), dhe një lojë për poker në Muzikën e Shansit (1993). Në vitin 1994 ai luajti si Egjiptolog Daniel Jackson në filmin shkencor-fantastik Stargate. Në 1996 ai luajti fetishistin e aksidenteve automobilistike James Ballard në filmin polemik Kanadez Crash dhe vrasësin Lee Woods në 2 Ditë në Luginë. Në vitin 1997 mysafiri i Spader luajti në episodin Seinfeld " The Apology ", si një alkoolist i zemëruar që shërohet dhe nuk pranon t'i kërkojë falje George për talljen me të. Në vitin 2000 ai luajti një detektiv të varur nga droga duke gjurmuar një vrasës serialThe Watcher. Në 2002 ai luajti si një shef sadomasokist në Sekretar.

Nga 2004 në 2008 Spader luajti si Alan Shore në serialin Boston Legal, në të cilin ai përsëriti rolin e tij nga seriali televiziv The Practice (2002). Shkrimtar-producent për një kohë të gjatë David E. Kelley tha për rezistencën kur ai për herë të parë u përpoq të fuste Spader në rol, "Më thanë se askush nuk do ta mirëpriste kurrë James Spader në dhomën e tyre të ndenjes." Kelley tha në një intervistë të TV Game Changers, "Njerëzit do ta shikojnë atë në filma, por ata kurrë nuk do ta lejojnë atë në shtëpinë e tyre".[8]

Ai fitoi çmimin Emmy për Aktorin Kryesor të Shquar në një Seri Drama në 2004 për portretizimin e tij në The Practice dhe e fitoi përsëri në 2005 dhe 2007 për Boston Legal.[9][10] Me fitoren e vitit 2005, ai u bë një nga vetëm disa aktorë që fitoi një çmim Emmy ndërsa luante të njëjtin personazh në dy seri të ndryshme. Edhe më rrallë, ai fitoi një Emmy të dytë radhazi ndërsa luante të njëjtin karakter në dy seri të ndryshme. Ai gjithashtu fitoi Çmimin Satelitor për Aktorin më të Mirë në një Serial, Komedi ose Muzikal për Boston Legal në 2006.

Në tetor 2006 Spader rrëfeu " China Revealed ", episodi i parë i serisë dokumentare të Discovery Channel Discovery Atlas . Ai gjithashtu ka bërë zërin në disa reklama televizive për Acura.[11] Ai luajti në Garë, një shfaqje e shkruar dhe drejtuar nga David Mamet, e cila u hap në 6 Dhjetor 2009 në Teatrin Ethel Barrymore në Broadway.[12] Shfaqja u mbyll më 21 gusht 2010 pas 297 shfaqjeve.[13] Në Mars 2011, ai u emërua për të luajtur në filmin Nga Vjesti i Vjeshtës, shkruar dhe për t'u drejtuar nga Sheldon Turner.[14]

I ftuari i Spader luajti si Robert California në " Komiteti i Kërkimit ", finalet e sezonit 7 të The Office. Më 27 qershor 2011, u njoftua se ai do të bashkohej me kastin mbi një bazë të përhershme.[15] Ai planifikoi të qëndronte vetëm gjatë sezonit të tetë, dhe ndërsa plani fillestar ishte vetëm të bënte paraqitjen e ftuar, producenti ekzekutiv Paul Lieberstein tha: "ato dy skena u bënë një sezon".[16]

Spader luan në serialin NBC The Blacklist, i cili u shfaq premierë në NBC më 23 shtator 2013. Ai portretizon Raymond "Red" Reddington, një nga të arratisurit më të kërkuar të FBI. Ai gjithashtu luajti robot horror Ultron në Avengers: Age of Ultron (2015).

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Spader u takua me gruan e tij të parë, dekoratoren Victoria Kheel, ndërsa punonte në një studio yoga pasi u transferua në New York City në vitet 1980. Ata u martuan në vitin 1987 dhe patën dy djem. Spader bëri kërkesë për divorc nga Kheel në 2004. Ai filloi të dilte me ish-bashkë-yllin e tij të Alien Hunter (2003), Leslie Stefanson, në 2002;[17] ata kanë një djalë.

Spader ka thënë se ai ka çështje të forta obsesive-kompulsive.[18]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1978 Team-Mates Jimmy
1981 Endless Love Keith Butterfield Credited as Jimmy Spader
1985 Tuff Turf Morgan Hiller
1985 The New Kids Eddie "Dutra" Dutra
1986 Pretty in Pink Steff
1987 Mannequin Richards
1987 Baby Boom Ken Arrenberg
1987 Less Than Zero Rip
1987 Wall Street Roger Barnes
1988 Greasy Lake Digby Short Film
1988 Jack's Back John / Rick Westford
1989 Sex, Lies, and Videotape Graham Dalton
1989 The Rachel Papers Deforest
1990 Bad Influence Michael Boll
1990 White Palace Max Baron
1991 True Colors Tim Gerrity
1992 Storyville Cray Fowler
1992 Bob Roberts Chuck Marlin
1993 The Music of Chance Jack Pozzi
1993 Dream Lover Ray Reardon
1994 Wolf Stewart Swinton
1994 Stargate Dr. Daniel Jackson
1996 Crash James Ballard
1996 2 Days in the Valley Lee Woods
1996 Keys to Tulsa Ronnie Stover
1997 Driftwood The Man
1997 Critical Care Dr. Werner Ernst
1998 Curtain Call Stevenson Lowe
2000 Supernova Nick Vanzant
2000 The Watcher Joel Campbell
2000 Slow Burn Marcus
2001 Speaking of Sex Dr. Roger Klink
2002 Secretary E. Edward Grey
2002 The Stickup John Parker
2003 I Witness Douglas Draper
2003 Alien Hunter Julian Rome
2004 Shadow of Fear William Ashbury
2009 Shorts Mr. Black
2012 Lincoln William N. Bilbo
2014 The Homesman Aloysius Duffy
2015 Avengers: Age of Ultron Ultron (voice) Motion capture

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1983 Diner Fenwick Television Short
1983 The Family Tree Jake Nichols 6 episodes
1983 Cocaine: One Man's Seduction Buddy Gant Television film
1983 A Killer in the Family Donny Tison Television film
1984 Family Secrets Lowell Everall Television film
1985 Starcrossed Joey Callaghan Television film
1994 Frasier Steven (voice) Episode: "Slow Tango in South Seattle"
1997 Seinfeld Jason "Stanky" Hanky Episode: "The Apology"
2003 The Pentagon Papers Daniel Ellsberg Television film
2003–2004 The Practice Alan Shore 22 episodes
2004–2008 Boston Legal Alan Shore 101 episodes
2006 Discovery Atlas Narrator (voice) Episode: "China Revealed"
2011–2012 The Office Robert California 25 episodes
2013–2023 The Blacklist Raymond "Red" Reddington Also executive producer

Çmime dhe nominime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ https://wareham.wickedlocal.com/article/20071031/NEWS/310319728
 2. ^ Biography.com Editors. "James Spader Biography". The Biography.com website (në anglisht). A&E Television Networks. Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2015. Marrë më 2 dhjetor 2015. {{cite web}}: |last= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!)
 3. ^ "James Spader Biography (1960–)". filmreference.com (në anglisht). Marrë më 2008-01-31.
 4. ^ Goldman, Andres (21 prill 2014). "James Spader, the strangest man on TV". Rolling Stone (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2015. Marrë më 15 tetor 2015.
 5. ^ Rebello, Stephen. "PLAYBOY INTERVIEW: JAMES SPADER". Playboy (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 dhjetor 2015. Marrë më 2 dhjetor 2015.
 6. ^ "James Spader Biography". TV Guide (në anglisht). Marrë më 2007-09-23.
 7. ^ "Awards for James Spader" (në anglisht). Internet Movie Database. Marrë më 2007-09-17.
 8. ^ "David E. Kelley Reveals Why James Spader Almost Didn't Star in 'Boston Legal'". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 2018-01-07.
 9. ^ "James Spader Emmy Award Winner". Emmys.com (në anglisht).
 10. ^ James Spader at the Primetime Emmy Award Database
 11. ^ Greenberg, Karl (2006-10-13). "Acura Targets 'Alpha' Driver In New Ads". Marketing Daily (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2007-04-29.
 12. ^ "New York Production Listings". Backstage (në anglisht). 24 qershor 2009.
 13. ^ "James Spader Rips Into Mamet's 'Race'". The New York Times (në anglisht). 12 maj 2009.
 14. ^ "James Spader, Carla Gugino, Ryan Phillippe Join Cast of 'By Virtue Fall'". The Hollywood Reporter (në anglisht).
 15. ^ "This Side of the Truth". RickyGervais.com (në anglisht).
 16. ^ Elavsky, Cindy (2012-03-16). "Celebrity Extra". Downriver Sunday Times (në anglisht). Marrë më 2012-03-23.
 17. ^ "James Spader Plans to Wed Again" (në anglisht). Contact Music. 2005-12-29. Marrë më 2007-09-17.
 18. ^ "James Spader: The Strangest Man on TV". Rolling Stone (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2015. Marrë më 2018-01-07.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]