Jump to content

Jamie Chung

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jamie Chung
U lind në10 prill 1983
TitulliJamie Chung
Faqja në rrjetwhatthechung.com

Jamie Jilynn Chung (lindi më 10 prill 1983)[1][2] është aktore amerikane. Ajo morri famën në vitin 2004 si anëtare në MTV. Ajo më vonë aktroi në disa filma dhe u bë e njohur për rolin e saj si Chi Chi në filmin Dragonball Evolution. Ajo është e njohur edhe në filma si Grown Ups, Premium Rush, Sorority Row, The Hangover Part II, Sucker Punch, dhe Big Hero 6.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jamie Chung lindi dhe u rrit San Francisco, Kaliforni.[3][4] Prindërit e saj janë korean dhe janë larguar nga Korea për në SHBA në vitin 1980.

Karriera e aktrimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas largimit nga Reality World: San Diego, ajo filloi të aktrojë në shumë filma dhe seriale. Në vitin 2008, ajo morri një rol kryesor në serialin Samurai Girl i cili filloi në shtator 2008.[5]

Në vitin 2009, ajo u shfaq në filmin Dragonball Evolution me rolin si Chi Chi. Në vitin 2012, ajo aktroi në filmin me arte marciale The Man with Iron Fists.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jamie Chung shkoi për në Manhattan. Ajo u fejua me Bryan Greenberg në dhjetor 2013 dhe u martuan në tetor 2015 në San Barbara, Kaliforni.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chung në Festivalin e Filmit Tribeca në premierën e Knife Fight
Filmat
Viti Titulli Roli
2007 I Now Pronounce You Chuck and Larry Hooters Girl
2009 Dragonball Evolution Chi Chi
2009 Sorority Row Clarie
2009 Burning Palms Ginny Bai
2010 Grown Ups Amber Hilliard
2011 Sucker Punch Amber
2011 The Hangover Part II Lauren
2012 Premium Rush Nima
2012 The Man with the Iron Fists Lady Silk
2012 Eden Eden
2012 Knife Fight Kerstin
2013 The Hangover Part III Lauren Price
2013 7500 Suzy Lee
2014 Bad Johnson Jamie
2014 Sin City: A Dame to Kill For[6] Miho
2014 Rudderless Lisa Martin
2014 Big Hero 6[7] GoGo Tomago
2015 A Year and Change Pam
2015 It's Already Tomorrow in Hong Kong Ruby
2015 Flock of Dudes Katherine
2016 Office Christmas Party Meghan
Serialet
Viti Titulli Rolo Notes
2004 The Real World: San Diego 28 epizoda
2005 Real World/Road Rules Challenge: The Inferno II 17 episoda
2006 Veronica mars Flirting Girl Epizodi: "Spit & Eggs"
2007 Katrina Ella
2007 ER Jin Kim Epizodi: "Under the Influence"
2007 Days of Our Lives Cordy Han 10 epizoda
2007 CSI: NY Misty Epizodi: "One Wedding and a Funeral"
2007 Greek The Tri Pi Sister 2 epizoda
2008 Greek Sienna "A New Normal"
2008 Samurai Girl Heavan Kogo
2009 Castle Romy Lee Epizodi: "Hedge Fund Homeboys"
2009 Princess Protection Program Chelsea Barnes
2010 Grey's Anatomy Trina Paiz Epizodi "Adrift and at Peace"
2012–duke vazhduar Once Upon a Time Mulan[8] 12 epizoda, Sezoni 2-3, 5-duke vazhduar
2014 Believe Janice Channing 13 epizoda,
2015–present Resident Advisors Olivia 7 epizoda
2017 Big Hero 6: The Series Gogo Tomago

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Jamie Chung at IGN". Stars.ign.com. 2011-03-24. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2012. Marrë më 2013-10-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ According to the State of California. California Birth Index, 1905-1995. Center for Health Statistics, California Department of Health Services, Sacramento, California. Searchable at Family Tree Legends Arkivuar 27 prill 2011 tek Wayback Machine
  3. ^ Jamie Chung biography page, MTV.com, 2004, accessed March 28, 2011.
  4. ^ "Hot Jamie Chung" Arkivuar 27 korrik 2012 tek Wayback Machine, RipeTV, accessed March 31, 2011.
  5. ^ "Real World’s Party Girl is a Martial Arts Master Arkivuar 11 shtator 2008 tek Wayback Machine". AsianWeek. Retrieved on 2008-09-10.
  6. ^ Kit, Borys (29 tetor 2012). "'Sin City 2' Adds Jaime King and Jamie Chung". The Hollywood Reporter. Marrë më 29 tetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Jamie Chung Next to Not Be Announced for 'Big Hero 6′". Stitch Kingdom. 28 prill 2014. Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2014. Marrë më 28 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Hibberd, James (5 korrik 2012). "'Once Upon a Time' scoop: 'Hangover 2' actress cast as legendary warrior". Entertainment Weekly. Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2012. Marrë më 11 korrik 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]