Jamiroquai

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jamiroquai
Të dhëna
PrejardhjaAngli
ZhanretAcid jazz, funk, post-disco
Vitet aktive1992 - prezent
Shtëpitë diskografikeAcid Jazz, Sony BMG, Columbia
BashkëpunimetBrand New Heavies, Guru, Julian Perretta
Faqja zyrtarejamiroquai.com
AnëtarëtJay Kay
Rob Harris
Paul Turner
Matt Johnson
Derrick McKenzie
Sola Akingbola
Lorraine McIntosh
Hazel Fernandez
Sam Smith
Ish-anëtarëtSimon Katz
Nick Fyffe
Stuart Zender
Simon Carter
Toby Smith
Mike Smith
Nick Van Gelder
Darren Galea (a.k.a. DJ D-Zire)
Winston Rollins
Adrian Revell
Howard Anderson
Wallis Buchanan

Jamiroquai është një acid jazz / funk bend anglez i themeluar në vitin 1992. Jamiroquai ishin një ndër bendet kryesore të lëvizjes londineze së acid jazz në fillimin e viteve 1990, së bashku me bendet si Incognito, Brand New Heavies, Galliano, dhe Corduroy. Jamiroquai në albumet në vazhdim kanë eksploruar edhe me zhanre të tjera si disco, soul, pop, rock, dhe electronica. Bendi ka shitur më shumë se 21 milion albume në tërë botën.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]