Jump to content

Jan-Ove Waldner

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jan-Ove Waldner

Jan-Ove "J-O" Waldner (lindi më 3 tetor 1965)[1][2] është lojtar suedezë i pingpongut. Ai shpesh quhet J-O dhe në Kinë është i njohur nën emrin Lǎo Wǎ (老瓦) – "Wa(ldner) i Vjetër" – ose Cháng Qīng Shù (常青树) – "Pema e gjelbër e përjetshme". Waldner mori përparimin e tij si 16-vjeçar në vitin 1982, kur arriti në finale në Kampionatin Europian dhe humbi kundër Mikael Appelgren.

Waldner është konsideruar nga disa që të jetë lojtari më i mirë në botë i pingpongut në botë, dhe kur u emërua sportisti më i mirë suedez, Waldner erdhi në vendin e tretë.[3] Ai u nderua dy herëme medaljen e artë të Svenska Dagbladet ("Bragdguldet") - 1989 si pjesë e Kupës së Botës dhe vetëm 1992 (pas medaljes së artë Olimpik).

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jan-Ove Waldner është djali i Åke dhe Marianne Waldner. Ai ka një vëlla, Kjell-Åke.[4] Talenti i tij për pingpongun u zbulua kur ai ishte pesë vjeç dhe filloi të luaj në klub kur ishte gjashtë vjeç. Ai si i ri shkoi në Kinë dhe u inspirua nga kinezët për sportin.

Në fillim të viteve 1980, Jan-Ove Waldner u zhvillua shpejt në një nga drejtuesit e gjeneratës së re të pingpongut pas ish-sundimtarëve suedezë Hans Alsér, Kjell Johansson dhe Stellan Bengtsson. Ai fitoi titullin e parë të rangut të parë ndërkombëtar në vitin 1961 në Izrael Open. Një vit më pas ai arriti medaljen e parë të madhe të kampionatit kur luajti në finale të vetme në Kampionatin Europian. Në vitin 1983 ai fitoi titullin e parë të madh ndërkombëtar të lartë në SOC.

Gjatë pjesës tjetër të viteve 1980, Waldner u themelua si një nga drejtuesit në një ekip kombëtar të suksesshëm suedez, në konkurrencë kryesisht me Mikael Appelgren, Erik Lindh dhe Jörgen Persson. Suedia pushtoi një numër të artë të Kampionatit Evropian dhe të Kupës së Botës dhe u shfaq me një majë të gjerë me pak homologë në historinë e pingpongut bashkë me Hungarinë.

Në vitin 1989, Jan-Ove Waldner fitoi Kampionatin Botëror në të vetmen për herë të parë, në të njëjtën kohë me ekipin kombëtar të meshkujve, gjithashtu pushtoi Kupën e Botës. Sukseset e njëkohshme gjatë këtij viti u shpërblyen me medaljen e artë të bursës së Victoria për Waldner dhe Svenska Dagbladet për ekipin kombëtar. Vitin pasues, Waldner fitoi Kupën e Botës në të vetmen.

Në Olimpiadën e verës në Barcelonë në vitin 1992, Waldner fitoi medaljen e artë olimpike të Suedisë gjatë garave, përmes fitores së tij të fundit në të vetmen me Jean-Philippe Gatien. Nëpërmjet fitores, Waldner si lojtari i parë i pingpongut kishte pushtuar të gjitha titujt kryesorë të kampionatit ndërkombëtar në një, të ashtuquajturin Grand Slam. Më vonë gjatë vitit ai u dha edhe "Bragdguldet" për herë të dytë (këtë herë në mënyrë individuale).

Gjatë viteve 1990, Jan-Ove Waldner u sfidua si Suedia-një nga një brez i ri lojtarësh, duke përfshirë Peter Karlsson. Megjithatë, Waldner vazhdoi - si me kolegun e tij Jörgen Persson - karrierën e tij ndërkombëtare me sukses të madh në të 40-at. Në vitin 1996, Waldner edhe një herë fitoi Kampionatin Evropian në të vetmen.

Vitin e ardhshëm, për herë të dytë, ai fitoi Kampionatin Botëror të vetëm. Kjo ndodhi në Kampionatin Botëror në Mançester, ku Waldner shkoi nëpër turne me numrat e përgjithshëm të vendosur 21-0 - diçka që askush nuk arriti më shpejt ose vonë.[5]

Waldner fitoi medaljen e artë në kampionatin e fundit evropian në Zagreb në vitin 2002, me ekipin e meshkujve, dhe i fundit në kontekstin e Kupës Botërore në Osaka 2001, medaljen bronz me ekipin e meshkujve. Në vitin 2002, vitin e kaluar Waldner (pastaj 37) u rendit midis dhjetë lojtarëve të vetëm në botë.

Waldner ishte i varur nga lojrat e fatit dhe humbi shumë nga pasuria e tij për shkak të kësaj.[6][7]

Në nivel kombëtar, Jan-Ove Waldner ishte i suksesshëm edhe për një numër tjetër vitesh, me lojëra në ligën Pingi dhe në kontekstin e Kampionatit Suedezë. Në vitin 2010 ai fitoi medaljen e nëntë dhe finale të medaljes së tij në të vetmen.

Më 11 shkurt 2016, Waldner luajti ndeshjen e tij të fundit në Pingis League, dhe ai përfundoi një karrierë të gjatë dhe shumë të suksesshme.[8]

Edhe pas sukseseve ndërkombëtare në kampionate të mëdha, Waldner është dalluar në kontekste të ndryshme. Ai ndër të tjera ka arritur rezultate të mira në nivel veterinar dhe në vitin 2014 fitoi edicionin e parë të ITTF Legends Tour në një të vetme.

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1971-1984 - Stockholms Spårvägars GoIF (Suedi)
 • 1984-1987 - ATSV Saarbrucken (Gjermani)
 • 1987-1991 - Stockholms Spårvägars GoIF (Suedi)
 • 1991-1995 - Ängby SK (Suedi)
 • 1995-2003 - Kalmar BTK (Suedi)
 • 2003-2005 - SV Weru Pluderhausen (Gjermani)
 • 2005-2012 - TTC Röhn-Sprudel Fulda-Maberxell (Gjermani)
 • 2012-2016 - Spårvägens BTK (Suedi)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Jan-Ove Waldner profile Arkivuar 23 tetor 2008 tek Wayback Machine. Federata Suedeze e Pingpongut
 2. ^ Biography of WALDNER Jan-Ove Arkivuar 2009-02-09 tek Wayback Machine. FNP.
 3. ^ "150 främsta svenska idrottarna genom tiderna" [150 atletë kryesor suedez gjatë të të gjithë kohërave]. Dagens Nyheter. 2 dhjetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2017. Marrë më 11 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ ""J-O: "Den enda som är förbannad är morsan""". Expressen. 2012-12-30. Marrë më 31 janar 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Fem höjdare i bolltrollaren Waldners långa karriär". SvD.se. 2016-02-11. Marrë më 2018-07-31. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Svenskar i världen
 7. ^ Expressen 14 mars 2003
 8. ^ "Waldner bjöd på en sista show". Dagens Nyheter. 11 shkurt 2016. Marrë më 11 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ TT (2012-09-10): "Waldner tillbaka – till motståndarnas förtret". Svd.se. Lexuar më 31 janar 2013.