Jump to content

Jane Goodall

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Jane Morris Goodall (lindur Valerie Jane Morris-Goodall më 3 prill 1934),[1] njohur më parë si Baronesha Jane van Lawick-Goodall, është një primatologe dhe antropologe angleze.[2] Goodall konsiderohet si ekspertja kryesore në botë për shimpazetë, dhe njihet më së shumti për punë e saj mbi 55 vjeçare në marrëdhëniet sociale dhe familjare të shimpazeve të egra, që kur vizitoi për herë të pare Parkun Kombëtar të Gombe Stream në Tanzani në vitin 1960.[3] Ajo është themeluesja e Institutit Jane Goodall dhe programit Roots & Shoots, dhe ka punuar gjerësisht mbi problemet e konservimit dhe të drejtave të kafshëve. Në prill 2002, u emërua Lajmëtare e Paqes nga OKB.

  1. ^ "The Biography Channel (2010). "Jane Goodall Biography"". Arkivuar nga origjinali më 5 gusht 2011. Marrë më 20 dhjetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
  2. ^ Holloway, M. (1997). "Profile: Jane Goodall – Gombe's Famous Primate". Scientific American. 277(4): 42–44. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ ""Jane in the Forest Again". National Geographic. Prill 2003". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)