Janet Akyuz Mattei

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Janet Akyüz Mattei
U lind në(1943-01-02)2 janar 1943
Vdiq22 mars 2004(2004-03-22) (61 vjeç)
Kombësiaturke dhe amerikane
ÇmimetCentennial Medal of the Société Astronomique de France, 1987
George Van Biesbroeck Prize
American Astronomical Society (1993)
Leslie Peltier Award
Astronomical League (1993)
Giovanni Battista Lacchini Award for collaboration with amateur astronomers, Unione Astrofili Italiani (1995)
Jackson-Gwilt Medal of the Royal Astronomical Society (1995)
Karriera shkencore
FushatAstronomi dhe shkenca planetare
InstitucionetAmerican Association of Variable Star Observers (AAVSO)

Janet Akyüz Mattei (2 janar 1943 – 22 mars 2004), ishte një astronome turko-amerikane e cili ishte drejtore e American Association of Variable Star Observers (AAVSO) nga viti 1973 deri në vitin 2004.

Mattei ka lindur në Bodrum, Turqi, nga një familje çifute[1] dhe u shkollua në American Collegiate Institute, Izmir. Ajo shkoi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për studime universitare, dhe studioj në Brandeis University në Waltham, MA me Bursën Ndërkombëtare Vjena. Më vonë, asaj i ishte ofruar një punë nga Dorrit Hoffleit në "Observatorin Maria Mitchell" në Nantucket, Massachusetts.

Ajo vdiq nga leukemiaBoston në mars të vitit 2004.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The Janet Mattei Gravesite", AAVSO, Volume 33, 2005, p. 149.
  2. ^ "Janet Akyuz Mattei, Astronomer, Dies at 61" (në anglisht). New York Times. 2 prill 2004.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]