Jump to content

Janet Rowley

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Janet Davison Rowley
U lind në5 prill 1925
New York
Vdiq17 dhjetor 2013
Njohur përMjeke, gjentiste

Janet Davison Rowley (5 prill 1925 - 17 dhjetor 2013) ishte një gjenetiste amerikane dhe shkencëtarja e parë që identifikoi një translokacion kromozomik si shkak i leukemisë dhe kancereve të tjerë.[1][2][3][4][5][6][7][8][9]Stampa:Overcite

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Janet Davison ka lindur në New York City në 1925, e vetmja fëmijë e Hurford dhe Ethel Ballantyne Davison. Babai i saj kishte master në administrimin e biznesit nga Shkolla e Biznesit në Harvard dhe nënën e saj një diplomë master në arsimin nga Universiteti i Columbias. Prindërit e saj ishin edukatorë në kolegj dhe në nivel të shkollave të mesme, respektivisht, dhe nëna e saj më vonë dha dorëheqjen për t'u bërë një bibliotekare e shkollës. Davison ndoqi shkollën e mesme në New Jersey dhe ishte e interesuar veçanërisht për shkencën. Në vitin 1940, në moshën 15-vjeçare, iu dha një bursë për të studiuar në një program të posaçëm të vendosjes në Shkollat e Laboratorit të Universitetit të Çikagos, ku mbaroi shkollën e mesme dhe dy vitet e para të kolegjit, pasuar nga diplomimi në Universitetin e Çikagos, ku mori diplomën e filozofisë në vitin 1944, një diplomë shkence shkencore në vitin 1946 dhe doktor i mjekësisë në vitin 1948, me moshën 23 vjeçare. Ajo u martua me Donald Adams Rowley, gjithashtu një mjek, një ditë pasi u diplomua nga shkolla mjekësore. Rowley punoi me kohë të pjesshme derisa më i riu nga katër djemtë e saj ishte 12 vjeç.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi mori licencën e saj mjekësore në vitin 1951, Dr. Rowley punoi si mjeke në Klinikën e Foshnjave dhe Prenatale në Departamentin e Shëndetit Publik, Montgomery County, Maryland. Në vitin 1955 ajo mori një post shkencor në Fondacionin Dr Julian Levinson të Çikagos, një klinikë për fëmijët me aftësi të kufizuara zhvillimore, ku ajo mbeti deri në vitin 1961. Ajo gjithashtu mësoi neurologji në Kolegjin e Mjekësisë të Universitetit të Illinois.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Druker, Brian J. (2014). "Janet Rowley (1925–2013) Geneticist who discovered that broken chromosomes cause cancer". Nature. 505 (7484): 484. doi:10.1038/505484a. PMID 24451535. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Rowley, J. D. (2013). "A Story of Swapped Ends". Science. 340 (6139): 1412–1413. doi:10.1126/science.1241318. PMID 23788787. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Novak, K. (2006). "Profile: Janet Rowley". Nature Medicine. 12 (1): 10. doi:10.1038/nm0106-10. PMID 16397540. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Olopade, O. I. (2014). "Obituary: Janet Davison Rowley 1925–2013". Cell. 156 (3): 390–1. doi:10.1016/j.cell.2014.01.015. PMID 24757717. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Goss, K. H.; Le Beau, M. M. (2014). "Janet Davidson Rowley (1925–2013)". Cancer Cell. 25 (1): 1–2. doi:10.1016/j.ccr.2013.12.020. PMID 24654260. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Kreuzer, K. A.; Borregaard, N (2014). "In memoriam Janet D. Rowley (1925–2013) and John M. Goldman (1938–2013)". European Journal of Haematology. 92 (4): 275. doi:10.1111/ejh.12295. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Hokland, P (2014). "Janet Rowley 1925–2013: A rock star of haematology and genetics". British Journal of Haematology. 165 (3): 269–70. doi:10.1111/bjh.12808. PMID 24588512. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Greaves, M (2014). "Retrospective. Janet Rowley (1925–2013)". Science. 343 (6171): 626. doi:10.1126/science.1251005. PMID 24503847. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ Mitelman, F (2014). "Janet D. Rowley 1925–2013". Genes, Chromosomes and Cancer. 53 (4): 275–6. doi:10.1002/gcc.22156. PMID 24496781. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)