Jani Koleti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ioannis Kolettis.JPG

Jani Koleti (Greqisht: Ιωάννης Κωλέττης) (1773-1847), ishte një politikan grek i cili luajti një rol të rëndësishëm në çështjet greke nga Lufta e Pavarësisë greke, gjatë viteve të hershme të Mbretërisë greke, duke përfshirë si ministër në Francë dhe duke i shërbyer dy herë si kryeministër. Jani Koleti, gjithashtu shërbeu si mjek për Ali Pashës, para revolucionit greke.

Society.svg Ky artikull në lidhje me Politika është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.