Jump to content

Janjevët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Janjevët
Popullsia e përgjithshme
E panjohur
Kosova Kosovë: rreth 400 banorë (2011)
Kroacia Kroacia: rreth 966 familjar (2002)
Gjuhët
Kroacisht, Shqip
Fetë
Kisha Katolike Romake
Grupe etnike të lidhura
Kroatët

Janjevët (Serbo-kroacishtja: Janjevci / Јањевци) ose Kroatët e Kosovës (Serbo-kroacisht: Kosovski Hrvati / Косовски Хрвати) janë komuniteti kroatKosovë, që banon në qytetin e Janjevës dhe fshatrat përreth afër Prishtinës, si dhe fshatrat me qendër në Letnica afër Vitisë (Çashare, Vërnez dhe Vrnavokolo), të cilët njihen gjithashtu si Letniçani.

Prejardhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Besohet se komuniteti rrjedh nga tregtarët migrues nga Republika e Raguzës (Dubrovniku dhe zona e tij e brendshme) të cilët u vendosën në shekullin e 14-të, kur Kosova e sotme ishte pjesë e Serbisë mesjetare. Përmendja e parë e shkruar e katolikëve në Janjevë është një letër e shkruar nga Papa Benedikti XI në vitin 1303, duke përmendur Janjevën si qendrën e famullisë katolike të Shën Nikollës. Së bashku me saksonët nga Saksonia, ata punuan minierat serbe. Popullsia kroate e Shasharës besohet të jetë me origjinë të pjesshme sakone.

Komuniteti janjevë në Kroaci[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Familjet janjevë filluan të migrojnë në RS Kroaci, pjesë e Jugosllavisë, në vitet 1950, kryesisht duke u vendosur në Zagreb. Nga fillimi i viteve 1970, ekzistonte një komunitet i madh i janjevëve përgjatë dhe brenda afërsisë së Rrugës Konjshçinska në Dubravë, një rreth në pjesën lindore të Zagrebit. Që atëherë ata e kanë kthyer këtë zonë në një rreth të gjallë të blerjeve.

Gjatë Luftërave Jugosllave, një pjesë e konsiderueshme e janjevëve emigruan në Kroaci në disa valë (1992, 1995, 1997, 1999), dhe Letniçani u vendos nga autoritetet në Voçin dhe Gjulovac (Sllavonia perëndimore) dhe në Kistanje në shtëpitë e braktisura të serbëve.[1]

Në prill 2017, 196 janjevë u zhvendosën nga Letniçani, ku 41 familje po prisnin shtëpitë e premtuara nga shteti, më në fund u dhanë shtëpi të ndërtuara rishtas në vendbanimin Dumaçe, në komunën e Petrinjës.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Antonijević, Nenad (nëntor 2004). "Stanovništvo hrvatske nacionalnosti na Kosovu – Janjevci" (PDF). Dijalog povjesničara - istoričara 9, Vršac (në serbisht). Zagreb, Croatia: Political Science Research Centre Ltd. (PSRC) for Scientific Research Work. fq. 288–289. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2015-01-28. Marrë më 2012-12-30.
  2. ^ Nakon 18 godina obitelji kosovskih Hrvata primili ključeve kuća u naselju Dumače