Janne Suni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Janne "Tempest" Suni është pjesëmarrës demoskene finlandez, pixel artist, tracker muzikant, dhe anëtar i demogrupit Fairlight.

Jashtë demoskenës, ai është më së shumti i njohur si kompozitori i këngës "Acidjazzed Evening", melodinë e së cilës R&B producenti Timbaland e përdori pa leje në këngën "Do It" të Nelly Furtado.

"Acidjazzed Evening" fitoi garën e muzikës "oldschool" të mbajtur nga demoparty Assembly në vitin 2000.

Konflikti duket të jetë zgjidhur sipas webfaqes së Janne Suni. Nuk dihet ende se a është arritur ndonjë marrëveshje midis tij dhe përfaqësuesve të Timbaland.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]