Jasmina Jasharaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Jasmina Jasharaj (lindi më 1991) ishte një vajzë suedeze që u zhduk më 28 korrik 1997. Mediat e kanë quajtur zhdukjen e saj rrëmbimi i vajzë nga Sävsjö. Hetimi i policisë në lidhje me zhdukjen e Jasminës është një nga hetimet kryesore të policisë në Suedi.[1]

Zhdukja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Meë 28 korrik 1997 rreth orë 14, Jasmina la shtëpinë e saj që të luaj me shokët në kopshtin ku ajo banon. Familja e Jasharajt atëhere jetuan në një banesë tri-katëshe në Hägnen në pjesë jugore të qytetit Sävsjö. Rreth orës 20, shokët e saj u larguan dhe Jasharaj u zhduk pa gjurmë. Dëshmitari i fundit që sigurisht tha se kishte parë Jasharajn se ajo kishte shkuar kundër një korije pranë shtëpisë së vajzës.[2]

Pas zhdukjes njoftuan shumë dëshmitarë të ndryshëm se ata e kanë parë një vajzë të vogël që mund të kishte qenë Jasharaj. Dëshmitarët kanë deklaruar se kanë parë një vajzë të qarë duke u larguar në kampin në Eksjöhovgårdssjön, disa qindra metra nga shtëpia e Jasharajt. Një dëshmitar tjetër ka deklaruar se një vajzë duhet të ketë hyrë në një makinë në parkingun e dyqanit ushqimor Sturehallen, që ndodhet rreth 25 metra larg shtëpisë së Jasharajt. Dëshmitë e tjera e vendosin Jasharajn në vendin e larjes së Skärsjön në Skepperstad disa kilometra jashtë Sävsjö ose në një parking në Nydala midis Sävsjö dhe Värnamo.[3]

Kërkimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prindërit e kanë lajmëruar zhdukjen më 28 korrik dhe policia dyshoi për rastin. Pas tre ditësh, ushtria dhe vendbanimi u vunë në kërkim të Jasharajt. Një zonë prej rreth 12-15 kilometra rreth Sävsjö ishte kontrolluar me ndihmën e një helikopterit. Ata gjithashtu u shfaqën në Eksjöhovgårdssjön afër dhe në Skärsjön, ku Jasharajt duhet ta kishin parë. Por asnjë gjurmë e vajzës nuk u gjend.

Dyshimi për zhdukjen[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shtator 1997, një 41 vjeçar u dyshua në mënyrë të arsyeshme për zhdukjen e Jasminës. Ai u dënua për sulm ndaj fëmijëve në vendin e tij. Ai u lirua pas dy ditësh dhe pas një muaji ai u shkarkua nga hetimi. Njeriu u dënua më vonë për krime të tjera, duke përfshirë veprat seksuale ndaj fëmijëve, por krimet e tij asnjëhere nuk u lidhën me zhdukjen e Jasminës.

Në lidhje me hetimin për vrasjen e Helena Nilsson më 2004, Ulf Olsson u dyshua për zhdukjen e Jasharajt. Megjithatë, ata kurrë nuk arritën ta lidhnin atë me krimin.

Më 9 shtator 2014, Anders Eklund u vra në dyshim për përdhunim njerëzor ose vrasjen e Jasharajt. Sipas prokurorit, policia e kishte lidhur Eklundin në Sävsjö ditën e zhdukjes së Jasharajt më 28 korrik 1997. Vrasja e Engla Höglund, e cila Eklund ishte dënuar më parë, kishte disa ngjashmëri me zhdukjen e Jasharës. 16 korrik 2016, prokurorët njoftuan se Eklund ishte larguar nga hetimi lidhur me zhdukjen e Jasharajt në mungesë të provave të tjera.[4]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "20 år efter att Jasmina försvann är fallet olöst" [20 vite pas zhdukjes së Jasminë ende mbetet e pazgjidhur]. Kvällsposten. Marrë më 2017-11-07. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Kvällsposten - Jasmina 6 försvann utan ett spår" [Kvällposten - Jasmina 6 vjeçe zhduket pa lënë asnjë gjurmë]. Marrë më 2017-11-07. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "20 år efter Jasminas försvinnande" [20 vite pas zhdukjes së Jasminës]. Marrë më 2017-11-07. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Dalademokraten - Anders Eklund avförd från Jasmina-fallet". Marrë më 2017-11-07. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]