Jason Statham

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jason Statham
Statham më 2017
U lind në26 korrik 1967
ProfesioniAktor
Vite aktiviteti1993–prezent
Bashkëshort/ëtRosie Huntington-Whiteley (2010–prezent; të fejuar)
Fëmijë1

Jason Statham (lindi më 26 korrik 1967) është një aktor anglez. I caktuar si një antihero, ai është i njohur për filmat aksion-thriller dhe portretizimin e personazheve të ashpër, të pandreqshëm dhe makiavelist.

Statham filloi të praktikonte artet marciale kineze, kikboksin dhe karatenë në mënyrë rekreative në rininë e tij ndërsa punonte në tezgat e tregut lokal. Një futbollist dhe zhytës i zjarrtë, ai ishte anëtar i ekipit kombëtar të zhytjeve të Britanisë dhe konkurroi për Anglinë në Lojërat e Komonuelthit 1990. Menjëherë pas kësaj, atij iu kërkua të modelonte për French Connection, Tommy Hilfiger, dhe Levi's në fushata të ndryshme reklamuese. Historia e tij e kaluar duke punuar në tezgat e tregut e frymëzoi kastin e tij në filmat e krimit të Guy Ritchie, Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998) and Snatch (2000).

Suksesi komercial i këtyre filmave bëri që Statham të luante si Frank Martin në trilogjinë Transporter (2002–2008). Pasi luajti në një sërë filmash me grabitje dhe aksion-thriller si The Italian Job (2003), Crank (2006), War (2007), The Bank Job (2008), The Mechanic (2011), Spy (2015), dhe Mechanic: Resurrection (2016), ai u vendos si një njeri kryesor i Hollivudit. Megjithatë, ai ka luajtur gjithashtu në filma të pasuksesshëm komercial dhe kritik, si Revolver (2005), Chaos (2005), In the Name of the King (2007), 13 (2010), Blitz (2011), Killer Elite (2011), Hummingbird (2013), dhe Wild Card (2015). Ai rifitoi suksesin tregtar si pjesë e serisë së aksionit të ansamblit The Expendables (2010–2014) dhe ekskluzivitetit Fast & Furious. Në këtë të fundit, ai ka luajtur Deckard Shaw në Fast & Furious 6 (2013), Furious 7 (2015), The Fate of the Furious (2017), dhe spin-off Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw (2019).

Aktrimi i Statham është kritikuar për mungesën e thellësisë dhe shumëllojshmërisë, por ai është vlerësuar gjithashtu për drejtimin e rilindjes së filmave aksion gjatë viteve 2000 dhe 2010.[1] Sipas një raporti të BBC News, karriera e tij filmike nga viti 2002 deri në 2017 gjeneroi rreth 1.5 miliardë dollarë (1.1 miliardë funtesh) në shitje biletash,[2] duke e bërë atë një nga yjet më të mirë të industrisë së filmit.[3]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statham u lind në Shirebrook, Derbyshire,[4][5] biri i Eilen, një balerin, dhe shitësit të rrugës, Barry Statham.[6] Ai u transferua në Great Yarmouth , Norfolk, ku ai fillimisht nuk zgjodhi për të ndjekur karrierën e babait, duke punuar në stallat e tregut lokal, në vend për ti praktikuar artet marciale. Ai u rrit me futbollisti Vinnie Jones, së bashku me të cilin ai do të vepronte më vonë. Jones e prezantoi atë në futboll dhe Statham vazhdoi të luajë për shkollën lokale ciklit të lartë (1978-1983), të cilën ai e kishte ndjekur që nga mosha 11, një pasion që ai ndante me simulim. Ai ka praktikuar çdo ditë më në përsosje  teknikat për zhytjeje, dhe ishte anëtar i Kombëtar të Britanisë zhytjeje për dymbëdhjetë vjet. Statham konkuroi për Anglinë në Lojërat e Komonuelthit 2019. Më pas, ai u bë një model për një  markë veshje French Connection. Një zëdhënës i zinxhirit të veshjeve rrugë të lartë, tha: "Ne kemi zgjedhur Jasonin sepse ne të kërkuar modelin tonë të duken si një djalë normal vështrim i tij është vetëm e drejtë për tani:.. Shumë mashkullore dhe jo shumë meshkujt  model.Megjithatë, ai ishte ende i detyruar të ndjekë hapat e babait të tij, si një shitës në rrugë për të bërë aq sa kam, duke shitur "Parfum të rreme dhe stoli në sheshet e rrugëve" sipas Statham. Ai bëri paraqitje të vogla në disa video muzikore, duke përfshirë "Comin' On" by The Shamen më 1993, "Run to the Sun" nga Erasure më 1994,[7] dhe "Dream a Little Dream of Me" nga The Beautiful South in 1995.[8][9]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statham është në një lidhje me modelen Rosie Huntington-Whiteley që nga viti 2010.[10] Çifti njoftoi fejesën në janar 2016.[11] Djali i tyre, Jack Oscar, lindi në qershor 2017.[12] Ata banojnë në Beverly Hills, Kaliforni.[13]

Statham pëlqen wakeboarding, ski jet, surfing me erë dhe ngjitje në shkëmb.[14] Ndërsa xhironte në Varna, Bullgari për The Expendables 3, ai përzuri një kamion nga rruga në Detin e Zi për shkak të mosfunksionimit të frenave. Në një intervistë të vitit 2013 me Vanity Fair, ai mbrojti që interpretuesve të marifeteve t'u jepet kategoria e tyre e Academy Awards: "Të gjithë kaskaderët - këta janë heronjtë e pakënduar. Ata me të vërtetë janë. Askush nuk po u jep atyre kredibilitet. Ata po rrezikojnë Qafat e tyre. Dhe pastaj ju keni aktorë poncy që pretendojnë sikur po bëjnë [stunts]."

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet
1998 Lock, Stock and Two Smoking Barrels Bacon
2000 Snatch Turkish
Turn It Up Mr. B
2001 Ghosts of Mars Rreshteri Jericho Butler
The One MVA Agent Evan Funsch
Mean Machine Murg
2002 The Transporter Frank Martin
2003 The Italian Job Handsome Rob
2004 Collateral Frank Martin Cameo, credited as Airport Man
Cellular Ethan Greer
2005 Transporter 2 Frank Martin
Revolver Jake Green
London Bateman
Chaos Detektivi Quentin Conners
2006 The Pink Panther Yves Gluant Uncredited
Crank Chev Chelios
2007 Lufta Agjenti i FBI-së John Crawford
2008 The Bank Job Terry Leather
In the Name of the King Farmer Daimon
Death Race Jensen Garner Ames
Truth in 24 Tregues Dokumentar
Transporter 3 Frank Martin
2009 Crank: High Voltage Chev Chelios
2010 13 Jasper Bagges
The Expendables Lee Christmas
2011 The Mechanic Arthur Bishop
Gnomeo & Juliet Tybalt Dublimi
Blitz Rreshter detektiv Tom Brant
Killer Elite Danny Bryce
2012 Truth in 24 II Tregues Dokumentar
Safe Luke Wright
The Expendables 2 Lee Christmas
2013 Parker Parker
Fast & Furious 6 Deckard Shaw Cameo
Hummingbird Joey Jones Titulli amerikan: Redemption
Homefront Phil Broker
2014 The Expendables 3 Lee Christmas
2015 Wild Card Nick Wild
Furious 7 Deckard Shaw
Spy Rick Ford
2016 Mechanic: Resurrection Arthur Bishop
2017 The Fate of the Furious Deckard Shaw
2018 The Meg Jonas Taylor
2019 Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw Deckard Shaw
2021 Wrath of Man Patrick "H" Hill/Hargreaves
F9 Deckard Shaw Cameo
2023 Operation Fortune: Ruse de Guerre Orson Fortune Gjithashtu producent
Fast X Deckard Shaw
Meg 2: The Trench Jonas Taylor
Expend4bles Lee Christmas Gjithashtu producent
2024 The Beekeeper TBA Gjithashtu producent
Key
Films that have not yet been released Tregon filma që nuk janë shfaqur ende

Video lojëra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet
2002 Red Faction II Mandril Shrike
2003 Call of Duty Sergeant Waters
2015 Sniper X with Jason Statham Team Leader Lojë në telefon

Video muzikor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Artistët Titulli Roli Shënimet
1993 The Shamen "Comin' On" Vallëtar në sfond
1994 Erasure "Run to the Sun" Vallëtar në sfond
1995 The Beautiful South "Dream a Little Dream of Me" Moviegoer
2014 Calvin Harris "Summer" Vozitës

Çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Punime të nominuar Association Çmimi Rezultati Referimet
2015 Spy Broadcast Film Critics Association Awards Aktori më i Mirë në Komedi Kandidat/e [15]
2015 Furious 7 Teen Choice Award Choice Movie: Villain Kandidat/e [16]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Martin, Reed (2009-04-28). The Reel Truth: Everything You Didn't Know You Need to Know About Making an Independent Film (në anglisht). Macmillan. ISBN 9780571211036.
 2. ^ Jones, Emma (2012-05-03). "Jason Statham: Billion dollar man" (në anglisht). BBC News. Marrë më 2018-01-09.
 3. ^ "Scholars tackle soaraway success of Jason Statham". Times Higher Education (THE) (në anglisht). 2017-12-21. Marrë më 2018-01-15.
 4. ^ Statham, Jason (12 shtator 2013). "Thanks for all the Birthday messages. The real date is 26 July..." (në anglisht). Jason Statham verified Facebook page. Arkivuar nga origjinali më 13 shtator 2013. Marrë më 4 qershor 2015.
 5. ^ Syson, Damon (2 qershor 1995). "Jason Statham stays true to himself". The Independent (në anglisht). London. Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2017. Marrë më 5 mars 2011. His name's Jason Statham, he's 26 [in June 1995]...
 6. ^ Corcoran, Monica (2006-09-03). "Action Bloke". The New York Times (në anglisht). ISSN 0362-4331. Marrë më 2018-01-18.
 7. ^ Westbrook, Caroline (16 April 2015). "This clip of Jason Statham dancing in his pants in a Shamen video may cause your jaw to drop". Metro.
 8. ^ "The Beautiful South – Dream a Little Dream (1995)". British Film Institute. Retrieved 26 August 2016.
 9. ^ Jones, Will (26 August 2016). "Jason Statham: the early years". Den of Geek.
 10. ^ "Rosie Huntington-Whiteley cozies up to One Direction in Glamour: 'The lads are like puppies – they're adorable!'". New York Daily News (në anglisht). New York. 3 korrik 2013. Marrë më 4 korrik 2013.
 11. ^ "Rosie Huntington-Whiteley & Jason Statham Are Engaged – See the Ring She Debuted at Golden Globes!" (në anglisht). Yahoo! TV. 11 janar 2016. Marrë më 11 janar 2016.
 12. ^ "Jason Statham and Rosie Huntington-Whiteley Welcome Son Jack Oscar". People (në anglisht). 28 qershor 2017. Arkivuar nga origjinali më 28 qershor 2017.
 13. ^ "Rosie Huntington-Whiteley and Jason Statham Will Definitely Have to Babyproof Their Immaculate House | Architectural Digest". Architectural Digest (në anglisht). Marrë më 9 janar 2018.
 14. ^ "Jason Statham in His Own Words". Men's Fitness (në anglisht). Marrë më 2018-01-09.
 15. ^ A&E (2016-01-17), Jason Statham on the Red Carpet | 2016 Critics' Choice Awards | A&E (në anglisht), marrë më 2018-01-09
 16. ^ "Teen Choice Awards 2015 Winners: Full List". Variety (në anglisht). 2015-08-17. Marrë më 2018-01-18.