Jason Statham

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jason Statham 2014.jpg

Jason Statham (i lindur më 26 korrik 1967) është një aktor anglez. Ai është i njohur për rolet e tij  në filmat e krimit si në : "The Guy Ritchie" , "Lock , Stock and Two Smoking Barrels" , "Snatch" dhe "Revolver".Ai ka shfaqur edhe në filma të tillë si thriller veprim trilogji "Transporter" (2002-08), filmi vjedhjes punën italiane (2003), i zi film komedi / veprimit "Crank" (2006), film veprimit të luftës (2007), në fantashkencë dhe thriller veprim "Death Race" (2008), filmi krimi "Job Bank" (2008), dhe seri veprimit "Expendables" (2010-2014). Në vitin 2015, Statham luajti në hyrjen e fundit në Fast and Furious , ekskluzivisht Furious 7, dhe ka luajtur një rol komike në film "Melissa McCarthy", spiun. Ai zakonisht kryen vetë  veprimet luftarake të tij, dhe është shquar për të role si një anti hero.


Jeta e Hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statham u lind në Shirebrook, Derbyshire, biri i Eilen , një balerin, dhe Barry Statham, një shitës rrugë dhe rri kot si këngëtare. Ai u transferua në  Great Yarmouth , Norfolk, ku ai fillimisht nuk zgjodhi për të ndjekur karrierën e babait, duke punuar në stallat e tregut lokal, në vend për ti praktikuar artet marciale. Ai u rrit me futbollisti Vinnie Jones, së bashku me të cilin ai do të vepronte më vonë. Jones e prezantoi atë në futboll dhe Statham vazhdoi të luajë për shkollën lokale ciklit të lartë (1978-1983), të cilën ai e kishte ndjekur që nga mosha 11, një pasion që ai ndante me simulim. Ai ka praktikuar çdo ditë më në përsosje  teknikat për zhytjeje, dhe ishte anëtar i  Kombëtar të Britanisë zhytjeje për dymbëdhjetë vjet.  Statham konkuroi për Anglinë në Commonwealth Games (1990).  Më pas, ai u bë një model për një  markë veshje  Frënge. Një zëdhënës i zinxhirit të veshjeve rrugë të lartë, tha: "Ne kemi zgjedhur Jasonin sepse ne të kërkuar modelin tonë të duken si një djalë normal vështrim i tij është vetëm e drejtë për tani:.. Shumë mashkullore dhe jo shumë meshkujt  model.Megjithatë, ai ishte ende i detyruar të ndjekë hapat e babait të tij, si një shitës në rrugë për të bërë aq sa kam, duke shitur "Parfum të rreme dhe stoli në sheshet e rrugëve" sipas Statham. Ai bëri paraqitje të vogla në disa video muzikore, duke përfshirë "Comin"  në të fortë nga "The Shamen"  në vitin 1993," Vrapo në Diell "nga fshirja në vitin 1994 dhe" Ëndërr një ëndërr të vogël për mua "nga The Beautiful  në vitin 1995.