Jay Asher

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Jay Asher (i lindur më 30 shtator 1975) është shkrimtar amerikan i romaneve bashkëkohore për adoleshentë. Më së miri njihet për të shkruarit e romanit Trembëdhjetë Arsye Pse.

Jay Asher
Jay asher 2011.jpg
Ditëlindja:30 shtator 1975
Vendlindja:Kaliforni, Shtetet e Bashkuara të Amerikës Flag of the United States.svg
Kombësia:Amerikan
Zhanri:Romane
Web-faqja:http://www.thirteenreasonswhy.com/

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jay Asher ka lindur në ArcadiaKalifornisë më 30 shtator 1975. Ai ndoqi Universitetin Shtetëror të Politikave të KalifornisëSan Luis Obispo County, ku u largua gjatë vitit të parë për të ndjekur karrierën e tij si shkrimtar. Ai u martua me Joan Marie më 7 shtator 2002. Asher punoi në institucione të ndryshme, duke përfshirë një dyqan këpucësh, biblioteka dhe librari.[1] Përvojat e punës së Asherit ndikuan në disa aspekte të shkrimit të tij.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Asher ka botuar katër libra, domethënë "Trembëdhjetë arsye pse"- një roman për të rinj- më i shituri në New York Times 2007; "E ardhmja jonë", bashkëshkruar me Carolyn Mackler; "Çfarë drite"; dhe "Piper".

Asheri ka shkruar disa libra dhe romane të humorit të shkollës së mesme. "Trembëdhjetë Arsye Pse" ka fituar disa çmime dhe ka marrë pesë yje nga Teen Book Review. Ajo gjithashtu ka marrë falënderime të larta nga autorët e tjerë si Ellen Hopkins, Sherman Alexie, Chris Crutcher dhe Gordon Korman.

Asher është adhurues i serialit televiziv Si kam takuar nënën tënde[2]. Asheri e citon atë si një ndikim të madh në punën e tij. Netflix lëshoi ​​një seri të bazuar në romanin e Asherit, "Trembëdhjetë Arsye Pse", me Selena Gomezin si producente ekzekutive më 31 mars 2017[3].

Në shkurt të vitit 2018, Shoqata e Letrave dhe Ilustruesve të Librit të Fëmijëve njoftoi se kishte përjashtuar Asherin në vitin 2017 pas akuzave për ngacmim seksual. Asheri kundërshtoi akuzat dhe tha se ai e la SCBWI vullnetarisht[4].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Smith, Cynthia Leitich (5 shkurt 2008). "Author Interview: Jay Asher on Thirteen Reasons Why". Cynsations. cynthialeitichsmith.blogspot.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).
  2. ^ Asher's myspace page Archived 2009-01-04 at the Wayback Machine.
  3. ^ "Netflix Gives Selena Gomez's '13 Reasons Why' Straight-To-Series Order". Deadline (në anglisht). Marrë më 2015-10-29.
  4. ^ Cain, Sian (13 shkurt 2018). "Thirteen Reasons Why author Jay Asher leaves writers' group after sexual harassment claims". The Guardian. Marrë më 13 shkurt 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)