Jean-Pierre Rampal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jean-Pierre Rampal, Amsterdam 1969

Jean-Pierre Rampal [lexo frëngjisht: Zhan-Pjer Rampal] (Marsejë, 7 janar 1922 – Paris, 20 maj 2000) ka qenë flautist francez.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rampali i nisi studimet muzikore në moshën trembëdhjetë vjeç së pari me të atin, për të vazhduar në Konservatorin e Parisit, ku fitoi Çmimin e Parë të Virtuozitetit (frëngjisht: Première Prix de virtuosité) dhe ku, më vonë, ai do të punonte gjithashtu si mësues. Sidoqoftë, i ati preferoi ta orientonte të birin drejt një rruge që do të provonte se ishte më e sigurt për të ardhmen e tij, sesa ta bënte t'i futej një karriere muzikore. Dhe në fakt i riu Rampal, pavarësisht dashurisë së tij për flautin, u dërgua në studime mjekësoreUniversitetin e Parisit, ku qëndroi atje vetëm tre vjet.

Disa nga kompozitorët më të mëdhenj të shekullit XX, përfshirë Pierre Boulez, Francis Poulenc (Sonata për flaut dhe piano) André Jolivet, si dhe Krzysztof Penderecki dhe Leonard Bernstein gjithashtu shkruan pjesë për të. Ai gjithashtu bashkëpunoi me personalitetet më të mëdha muzikore të kohës së tij, përfshirë Mstislav Rostropovitch, Isaac Stern (dy nga miqtë e tij më të ngushtë) dheTrio Pasquier dhe themeloi Quintette à vents français dhe Ansamblin barok të Parisit. Të shumta janë edhe regjistrimet e tij, të kryera kryesisht për ish-diskografinë amerikane CBS e cila u bë Sony Classic në fund të viteve tetëdhjetë, por gjithashtu dhe mbi të gjitha për Erato-në franceze. Në muzikën xhaz ai bashkëpunoi me pianistin Claude Bolling, në Suitë për flaut dhe jazz Piano Trio, shkruar nga ky i fundit. Fama e tij edhe përtej botës muzikore dëshmohet nga një paraqitje si i ftuar në episodin e dhjetë të sezonit të pestë të Muppet Show.

Ai gjithashtu i është përkushtuar dirigjimit që nga fillimi i viteve tetëdhjetë, duke punuar rregullisht me Orkestrën e Dhomës Skoceze dhe duke u shfaqur si dirigjent edhe në disa regjistrime dhe pjesërisht në rolin e dyfishtë të solistit dhe dirigjentit.

Ai ka luajtur me një flaut Louis Lot prej ari, i vetmi në botë, i blerë në një dyqan antikash dhe një Haynes gjithashtu prej ari (numri serial 29333).

Ai vdiq në moshën 78 vjeç në 2000 dhe u varros në varrezat e Montparnasse-it në Paris .

Një konkurs ndërkombëtar zhvillohet çdo vit në emrin e tij, me pjesëmarrjen e flautistëve më të mirë nën moshën tridhjetë vjeç.

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kontrolli i autoritetit VIAF ( EN51876412 · ISNI (EN) 0000 0001 0901 1599 · Europeana agjent / bazë / 147.165 · LCCN (EN) n81023032 · GND (DE) 118938967 · BNF (FR) cb13898807c (data) · BNE (ES) XX1082677 (data) · NLA (EN) 35960149 · NDL (EN, JA01149561 · Identitetet e WorldCat (EN) lccn-n81023032