Jump to content

Jean Michel Basquiat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jean-Michel Basquiat
Basquiat në 1986, fotografi nga William Coupon.
U lind në22 dhjetor 1960
Vdiq12 gusht 1960
New York City, U.S.
Stili
LëvizjetNeo-expressionism

Jean-Michel Basquiat (22 dhjetor 1960 - 12 gusht 1988) ishte një artist amerikan me prejardhje haitiane dhe portorike . [1] Basquiat fitoi famën e parë si pjesë e SAMO-s , një duo graffiti joformal i cili shkroi epigramë enigmatik në shtratin kulturor të Lindjes së Ulët të Manhatanit gjatë fundit të viteve 1970, ku kulturat hip hop , punk dhe të artit të rrugës u bashkuan. Nga vitet 1980, pikturat e tij neo-ekspresioniste u ekspozuan në galeritë dhe muzetë në nivel ndërkombëtar. Muzeu i artit amerikan Whitney mbajti një retrospektivë të artit të tij në vitin 1992.

Arti i Basquiat u përqendrua në "dichotomies sugjeruese", të tilla si pasuria kundrejt varfërisë, integrimi kundrejt ndarjes, dhe përvoja e brendshme dhe e jashtme. [2] Ai përvetësoi poezi, vizatim dhe pikturë, dhe u martua me tekstin dhe imazhin, abstraksionin , figurimin dhe informacionin historik të përzier me kritikën bashkëkohore. [3]

Basquiat përdori komentet sociale në pikturat e tij si një "trampolinë drejt të vërtetave më të thella për individin" [2] si dhe sulme mbi strukturat e pushtetit dhe sistemet e racizmit, ndërsa poetika e tij ishte akutisht politike dhe e drejtpërdrejtë në kritikat e tyre ndaj kolonializmit dhe mbështetjes lufta e klasës . [3] Ai vdiq nga një mbidozë e heroinës në studion e tij të artit në moshën 27 vjeçare. [4]

Më 18 maj 2017, në një ankand Sotheby's , një pikturë e vitit 1982 nga Basquiat që përshkruante një kafkë ( Untitled ) krijoi një rekord të ri të lartë për çdo artist amerikan në ankand, duke shitur për 110.5 milionë dollarë. [5]

Biografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Basquiat (1984)

Jean-Michel Basquiat ka lindur në Brooklyn , Nju Jork, më 22 dhjetor 1960, pak pas vdekjes së vëllait të tij më të madh Max. Ai ishte i dyti nga katër fëmijët e Matilde Andrades (28 korrik 1934 - 17 nëntor, 2008) [6] dhe Gérard Basquiat (1930 - 7 korrik 2013). [7] [8] Ai kishte dy motra më të reja: Lisane, i lindur më 1964, dhe Jeanine, i lindur në vitin 1967. [6]

Babai i tij, Gérard Basquiat, lindi në Port-au-Prince , Haiti, dhe nëna e tij, Matilde Basquiat, e cila ishte me origjinë portorikane, lindi në Brooklyn të Nju Jorkut. Matilda ngriti një dashuri për artin në djalin e saj të vogël duke e çuar atë në muze të artit në Manhattan dhe duke e regjistruar atë si një anëtar i vogël i Muzeut të Artit në Brooklyn . [8] [9] Basquiat ishte një fëmijë i hershëm që mësoi si të lexonte dhe shkruante deri në moshën katër vjeçare dhe ishte një artist i talentuar. Mësuesit e tij, përfshirë artistin Jose Machado, vunë re aftësitë e tij artistike dhe nëna e tij inkurajoi talentin artistik të djalit të saj. Deri në moshën 11 vjeç, Basquiat ishte plotësisht i rrjedhshëm në frëngjisht, spanjisht dhe anglisht. Në vitin 1967, Basquiat filloi të merrte pjesë në shkollën ekskluzive private të Shën Annit , një shkollë ekskluzive private. [10] [11] [12] Atje ai u takua me mikun e tij Marc Prozzo; së bashku krijuan një libër për fëmijë, të shkruar nga Basquiat dhe ilustruar nga Prozzo. Basquiat u bë një lexues i pasionuar i teksteve spanjolle, franceze dhe angleze dhe një atleti më shumë se i aftë, duke konkurruar në ngjarjet e pistave.

Në shtator 1968, në moshën shtatë vjeç, Basquiat u godit nga një makinë duke luajtur në rrugë. Krahu i tij u thye dhe ai pësoi disa plagë të brendshme; ai përfundimisht iu nënshtrua një splenectomy . [13] Ndërsa po shërohej nga lëndimet, nëna e tij i solli librin e Anatomisë së Grejës për ta mbajtur atë të zënë. Ky libër do të provojë të jetë me ndikim në opinionin e tij të ardhshëm artistik. Prindërit e tij ndanë atë vit dhe ai dhe motrat e tij u ngritën nga babai i tyre. [8] [14] Familja banonte në Boerum Hill , Brooklyn, për pesë vjet, pastaj u shpërngul në San Juan, Porto Riko më 1974, ku Basquiat studioi në Shkollën e Shën Joanit në Condado . Pas dy vjetësh, ata u kthyen në New York City. [15] :39

Kur ishte 13 vjeç, nëna e tij ishte e angazhuar në një institucion mendor dhe më pas e kaloi jetën në dhe jashtë institucioneve. [16] Në 15, Basquiat u largua nga shtëpia. [8] :37 Ai fjeti në bankat e parkut në Tompkins Square Park , dhe u arrestua dhe u kthye në kujdesin e babait të tij brenda një jave. [8] [15] :39

Basquiat braktisi shkollën e mesme Edward R. Murrow në klasën e 10-të në moshën 17-vjeçare dhe më pas ndoqi shkollën e mesme alternative në Manhattan, në shtëpi për shumë studentë artistikë që nuk arritën në shkollimin konvencional. Babai i tij e dëboi nga shtëpia për braktisjen e shkollës së mesme dhe Basquiat qëndroi me miqtë në Bruklin. Ai e mbështeti veten duke shitur bluza dhe kartolina postare shtëpi. [8]

Karierë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

SAMO (for "same old") marked the witty sayings of a precocious and worldly teenage mind that, even at that early juncture, saw the world in shades of gray, fearlessly juxtaposing corporate commodity structures with the social milieu he wished to enter: the predominantly white art world.

—Franklin Sirmans, In the Cipher: Basquiat and Hip Hop Culture[3]

Basquiat u transferua nga të qenit i pastrehë dhe i papunë për të shitur një pikturë të vetme deri në 25,000 dollarë për disa vite. [17]

Puna me ngjyra në A, Arleen Schloss, 1979

Në vitin 1976, Basquiat dhe shoku i tij Al Diaz filluan graffiti me piktura me llak në ndërtesat në Lower Manhattan , duke punuar nën pseudonimin SAMO . Hartat paraqisnin mesazhe gdhendur si "Plush sigurt ai mendon. . SAMO "dhe" SAMO si një klauzolë shpëtimi ". Në vitin 1978, Basquiat punuar për veshje Magazina unik në departamentin e tyre të artit në 718 Broadway në Noho , dhe natën ai filloi "Samo" pikturë mbishkrime tij origjinal [18] artin në ndërtesat e lagjes. Themeluesi i Unique Harvey Russack zbuloi Basquiat pikturuar një ndërtesë një natë, ata u bënë miq, dhe ai i ofroi atij një punë ditë. Më 11 dhjetor 1978, Fshati i Zërit publikoi një artikull rreth grafiteve. [19] Kur Basquiat dhe Diaz përfunduan miqësinë e tyre, projekti SAMO përfundoi me epitafin "SAMO IS DEAD", i gdhendur në muret e ndërtesave SoHo më 1979. [4]

Në vitin 1979, Basquiat u shfaq në televizionin televiziv me shfaqje të drejtpërdrejtë televizive , të organizuar nga Glenn O'Brien , dhe të dy filluan një miqësi. Basquiat bëri shfaqje të rregullta në shfaqje gjatë disa viteve të ardhshme. Në të njëjtin vit, Basquiat formoi grupin e testimit Rock Model - i cili më vonë u quajt Grey - i cili luajti në hapësirën e hapur Arleen Schloss , "Mërkurën në A", [20] ku në tetor 1979 Basquiat tregoi, ndër të tjera, ngjyra Xerox punë.

Grey gjithashtu përbëhej nga Shannon Dawson, Michael Holman , Nick Taylor, Wayne Clifford dhe Vincent Gallo , dhe grupi u shfaq në klubet e natës si Kansas City , CBGB , Hurray dhe Mudd Club . Në vitin 1980, Basquiat luajti në filmin e pavarur O'Brien Downtown Downtown 81 , fillimisht titulluar New York Beat . Po atë vit, Basquiat u takua me Andy Warhol në një restorant. Basquiat paraqiti Warhol mostra të punës së tij, dhe Warhol u habit nga gjenia e Basquiat dhe joshë.   Dy artistët më vonë bashkëpunuan. Downtown 81 paraqiti disa nga regjistrimet e Gray në fonogramin e saj. [21] Basquiat u shfaq edhe në videon muzikore Blondie 1981 " Rapture ", në një rol që fillimisht kishte për qëllim Grandmaster Flash , [22] [23] si një disk kalorës në klub nate. [24]

Fillimi i viteve 1980 ishte zbulimi i Basquiat si një artist solo. Në qershor të vitit 1980, Basquiat mori pjesë në The Times Square Show , një ekspozitë multi-artiste e sponsorizuar nga Collaborative Projects Incorporated (Colab) dhe Fashion Moda ku u vunë re nga kritikë të ndryshëm dhe kuratorë. Në veçanti, Emilio Mazzoli, një galerist italian vizitoi ekspozitën dhe e ftoi Basquiatin në Moden (Itali) për të shfaqur shfaqjen e tij personale të parë, që u hap më 23 maj 1981. Në dhjetor të vitit 1981, René Ricard publikoi "The Radiant Child" në revistën Artforum . [25] Në shtator 1982, Basquiat u bashkua me galerinë Annina Nosei dhe punoi në një bodrum nën galerinë drejt shfaqjes së tij të parë amerikane me një njeri, e cila u zhvillua nga 6 marsi deri më 1 prill 1982.

Në mars të vitit 1982 punoi në Modenën e Italisë për të punuar përsëri në ekspozitën e tij të dytë italiane dhe nga nëntori Baskviat punoi nga ekspozita në katin përdhes dhe hapësira e studios Larry Gagosian kishte ndërtuar nën shtëpinë e tij në Venecia , në Kaliforni dhe filloi një seri pikturash për një shfaqje të vitit 1983, e tij të dytë në Gagosian Gallery , pastaj në West Hollywood. [26] Ai solli me vete të dashurën e tij, këngëtaren e asokohe të panjohur, Madonna . [27] Gagosian kujton, "Gjithçka po shkonte mirë. Jean-Michel po bënte piktura, po i shisja ato dhe ne ishim duke bërë shumë argëtim. Por pastaj një ditë Jean-Michel tha: "E dashura ime po vjen për të qëndruar me mua." Isha pak i shqetësuar - një vezë shumë e shumë mund të prishë një omëletë, e dini? Kështu thashë, 'Epo, çfarë është ajo?' Dhe ai tha, Ai tha, 'Emri i saj është Madonna dhe ajo do të jetë e madhe'. Unë kurrë nuk do të harroj se ai tha atë. Pra, Madonna doli dhe qëndroi për disa muaj dhe ne të gjithë morëm si një familje të madhe dhe të lumtur. " [28] Gjatë kësaj kohe ai mori interes të madh në punën që Robert Rauschenberg po prodhonte në Gemini GEL në West Hollywood, duke vizituar atë në disa raste dhe duke gjetur frymëzim në arritjet e piktorit. [26] Në 1982, Basquiat punoi shkurtimisht me muzikantin dhe artistin David Bowie .   [ citim i nevojshëm ] Në vitin 1983, Basquiat prodhoi një rap rap 12 inç duke shfaqur artistë hip-hop Rammellzee dhe K-Rob . Faturuar si Rammellzee vs. K-Rob, i vetmi përmbante dy versione të së njëjtës pista: " Beat Bop " në anën e parë me vokal dhe "Beat Bop" në anën e dy si një instrumental. [29] E vetmja është shtypur në sasi të kufizuara në etiketën e një kompanie të Librit Tartown. Mbulesa e vetme e paraqiti veprën e artit Basquiat, duke e bërë shumë urgjente në mesin e koleksionistëve rekord dhe arti.

Me sugjerimin e tregtarit zviceran Bruno Bischofberger , Warhol dhe Basquiat punuan në një sërë piktura bashkëpunuese ndërmjet 1983 dhe 1985. Në rastin e unazave olimpike (1985), Warhol bëri disa ndryshime të simbolit olimpik me pesë unaza, të paraqitura në ngjyrat origjinale fillestare. Basquiat iu përgjigj logos abstrakte, stilizuar me stilin e tij të grafitit opozitar. [30]

Basquiat shpesh pikturohej në kostume të shtrenjta Armani ; dhe ai do të shfaqej edhe në publik në të njëjtat rroba të spliteruara me bojë. [31] [32]

Vitet e fundit dhe vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Basquiat jetonte nga 1983 në 1988 në 57 Great Jones në qendër të Manhatanit, ku vdiq. Një pllakë që kushtonte jetën e tij u vendos më 13 korrik 2016, nga Shoqata e Fshatit Greenwich për Ruajtjen Historike.
Jean-Michel Basquiat, Varreza e Green-Wood, Brooklyn, Nju Jork

Deri në vitin 1986, Basquiat kishte lënë galerinë Annina Nosei dhe po shfaqej në galerinë Mary Boone në SoHo. Më 10 shkurt 1985, ai u shfaq në kopertinën e The New York Times Magazine në një titull të titulluar "Arti i Ri, Paraja e Re: Marketingu i një Artist Amerikan". [33] Ai ishte një artist i suksesshëm në këtë periudhë, por varësia e heroinës së tij në rritje filloi të ndërhynte me marrëdhëniet e tij personale.

Megjithë një përpjekje të pasuksesshme në thjeshtësi, ai vdiq më 12 gusht 1988, për një mbidozë heroine në studion e tij të artit në Great Jones Street në lagjen NoHo të Manhatanit. [34] [35] [36] Ai ishte 27 vjeç. [4] [37]

Basquiat u varros në Varrezat e Gjelbër të Brooklyn -it , ku Jeffrey Deitch bëri një fjalim në varreza. Ndër ata që flitnin në kujtimin e Bazkavit, që mbaheshin në Kishën e Shën Pjetrit në 3 nëntor 1988, ishin Ingrid Sisçi, i cili si redaktor i Artforumit në vitet 1980, e njihte mirë artistin dhe caktoi një numër artikujsh që prezantuan punën e tij më gjerë botë. [38] Suzanne Mallouk recitoi pjesët e "Poem for Basquiat" të AR Penck dhe Fab 5 Freddy lexoi një poemë nga Langston Hughes . [39] Të 300 mysafirët përfshinin muzikantë John Lurie dhe Arto Lindsay ; artist Keith Haring ; poeti David Shapiro ; Glenn O'Brien , një shkrimtar; Fab 5 Freddy; dhe anëtarët e grupit Gray, që Basquiat kryesoi në fund të viteve 1970. [40] Në kujtim të artistit të ndjerë, Keith Haring krijoi Pile of Crowns për Jean-Michel Basquiat (1988). [41]

Mjeshtëri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Basquiat's canon revolves around single heroic figures: athletes, prophets, warriors, cops, musicians, kings and the artist himself. In these images the head is often a central focus, topped by crowns, hats, and halos. In this way the intellect is emphasized, lifted up to notice, privileged over the body and the physicality of these figures (i.e. black men) commonly represent in the world.

—Kellie Jones, Lost in Translation: Jean-Michel in the (Re)Mix[42]

Fred Hoffman supozon se vetë-identifikimi i Basquiat si një artist ishte "aftësia e tij e lindur për të funksionuar si diçka si një orakull , duke distiluar perceptimet e tij nga bota e jashtme deri në thelbin e tyre dhe, nga ana tjetër, duke i projektuar ato jashtë përmes veprimeve të tij krijuese". [2] Përveç kësaj, duke vazhduar aktivitetet e tij si një artist graffiti, Basquiat shpesh përfshinte fjalë në pikturat e tij. Para fillimit të karrierës së tij si një piktor, ai prodhoi kartolina të frymëzuara nga punkja për shitje në rrugë dhe u bë i njohur për mbishkrimet politiko-poetike nën emrin SAMO . Në një rast Basquiat pikturonte veshjen e të dashurës së tij me fjalët "Shit Brown". Ai shpesh do të përdorte objekte dhe sipërfaqe të rastësishme, duke përfshirë edhe pronat e njerëzve të tjerë. Lidhja e mediave të ndryshme është një element integral i artit Basquiat. Pikturat e tij zakonisht mbulohen me tekst dhe kodet e të gjitha llojeve: fjalët, letrat, numrat, piktogramet, logot, simbolet e hartave, diagramet dhe më shumë. [43]

Një periudhë e mesme nga fundi i vitit 1982 deri në vitin 1985 përfshinte piktura me shumë panele dhe piktura individuale me bare të shtrirjes së ekspozuar, sipërfaqja e dendur me shkrim, kolazh dhe imazhe. Vitet 1984-85 ishin gjithashtu periudha kryesore e bashkëpunimeve Basquiat-Warhol, edhe pse në përgjithësi ata nuk u pritën shumë mirë nga kritikët.

Një burim kryesor referimi i përdorur nga Basquiat gjatë gjithë karrierës së tij ishte libri Anatomia e Grejës , të cilën e kishte dhënë nëna e tij ndërsa ishte në spital shtatë vjeç. Ai mbeti me ndikim në paraqitjet e tij të anatomisë së brendshme njerëzore, dhe në përzierjen e imazhit dhe tekstit. Burime të tjera të mëdha ishin Henry Dreyfuss 'Symbol Burimor, Leonardo da Vinci ' fletoret s, dhe Brentjes 'African Rock Art.

Vizatimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në jetën e tij të shkurtër, Basquiat prodhoi rreth 1500 vizatime , si dhe rreth 600 piktura dhe shumë skulptura të tjera dhe vepra të përziera mediale. Basquiat tërhoqi vazhdimisht dhe shpesh përdorte objekte rreth tij si sipërfaqe kur letra nuk ishte menjëherë në dorë. [44] [45]

Nga një moshë shumë e re, Basquiat do të prodhonte vizatime të frymëzuara me karikaturë së bashku me nënën e tij, e cila kishte interes në dizajnimin dhe skicimin e modës. Vizatimet u bënë qendrore për punën e tij ndërsa zhvillohej si artist. [46] Vizatimet e Basquiat-it janë prodhuar në shumë media të ndryshme, më së shpeshti me bojë, laps, shajak ose shënues, dhe shkopin e naftës. [47]

Basquiat nganjëherë përdorte kopje Xerox të fragmenteve të vizatimeve të tij për të ngjitur në kanavacë të pikturave më të mëdha. [48]

Shfaqja e parë publike e pikturave dhe vizatimeve të Basquiat ishte në vitin 1981: Nju Jork / New Wave, në PS1 në Long Island City, së bashku me bashkëthemeluesin dhe kuratorin e Mudd Club , Diego Cortez . Ishte një shfaqje grupore që përfshinte pjesë nga William Burroughs , David Byrne , Keith Haring , Nan Goldin dhe Robert Mapplethorpe . [49] [50]

Artikulli në revistën Artforum me titull " Radiant Child", e shkruar nga Rene Ricard pas shfaqjes së shfaqjes në PS1, solli Basquiat në vëmendjen e botës së artit. [51] Në 1984 Basquiat riorganizoi Ricardin në dy vizatime, Untitled (Axe / Rene) dhe René Ricard , [52] [53] përfaqësonte tensionin që ekzistonte midis tyre.

Një poet si dhe një artist, fjalë të karakterizuara shumë në vizatimet dhe pikturat e tij, me referenca të drejtpërdrejta për racizmin, skllavërinë, popullin dhe skenën rrugore të Nju Jorkut në vitin 1980 duke përfshirë artistë të tjerë dhe figurat historike të zeza, muzikantët dhe yjet e sportit, fletoret dhe shumë vizatime të rëndësishme tregojnë. [54] [55]

Shumë shpesh vizatimet e Basquiat ishin të pa titulluara dhe si të tilla për të dalluar veprat, një fjalë e shkruar në vizatim është zakonisht në kllapa pas Untitled , si për shembull me Untitled (Axe / Rene) .

Pasi Basquiat vdiq nga një mbidozë në moshën 27 vjeçare, pasuria e tij kontrollohej nga babai i tij Gérard Basquiat, i cili gjithashtu mbikqyri komitetin që punonte me autenticitet dhe vepronte nga viti 1993 deri në vitin 2012 për të shqyrtuar mbi 1000 vepra, shumica e të cilave ishin vizatime. [56]

Heads[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryetarët janë parë si një pikë qendrore kryesore e shumë prej veprave më bazike të Basquiat. Dy shembuj, Untitled (Scull / Skull) [57] 1981 dhe Untitled (Head) 1982, që mbahen respektivisht nga Fondacioni i gjerë dhe Fondacioni Maezawa , mund të shihen si shembuj primarë. Duke iu referuar imazhit të fuqishëm të përshkruar në të dyja pjesët, Fred Hoffman shkruan se Basquiat ka gjasa, "të kapur nga roja, ndoshta edhe e frikësuar, nga fuqia dhe energjia që rrjedhin nga kjo imazh i papritur". [58] Hulumtimi i mëtejshëm i Fred Hoffman nga pjesët si Masonic Lodge 1983 dhe Untitled (1983) në librin e tij The Art of Jean-Michel Basquiat zbulon një interes më të thellë në magjepsjen e artistëve me koka që dëshmon një evolucion në veprën e artistit nga një prej fuqive të papërpunuara një nga njohuritë më të rafinuara. [59]

Trashëgim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Like a DJ, Basquiat adeptly reworked Neo-expressionism's clichéd language of gesture, freedom, and angst and redirected Pop art's strategy of appropriation to produce a body of work that at times celebrated black culture and history but also revealed its complexity and contradictions.

—Lydia Lee[3]

Sipas Andrea Frohne , piktura e Basquiat, Untitled (Historia e Popullit të Zezë) , 1983. "Kërkon egjiptianët si afrikanë dhe nënshtron konceptin e Egjiptit të lashtë si djep i Civilizimit Perëndimor". [60] :439–449 Në qendër të pikturës, Basquiat përshkruan një anije egjiptiane që udhëhiqej poshtë lumit Nil nga Osiris , zot egjiptian i tokës dhe vegjetacionit. [60] :448

Në panelin e djathtë të pikturës shfaqen fjalët "Esclave, Slave, Esclave". Dy letra të fjalës "Nil" janë tejkaluar dhe Frohne sugjeron që "Letrat që fshihen dhe shkruhen ndoshta pasqyrojnë aktet e historianëve që kanë harruar të përshtatshme se egjiptianët ishin të zinj dhe të zezakët ishin skllavëruar". [60] :448 Në panelin e majtë të pikturës Basquiat ka ilustruar dy maska nubiane . Nubianët historikisht ishin më të errët në ngjyrën e lëkurës dhe konsideroheshin skllevër nga populli egjiptian. [60] :439–449

Gjatë pjesës tjetër të pikturës, imazhet e tregtisë së skllevërve të Atlantikut janë të dyja palët krahas imazheve të tregtisë së robërve egjiptianë shekuj më parë. [60] :439–449 Drapër në panelin e qendrës është një referencë e drejtpërdrejtë për tregtinë e skllevërve në Shtetet e Bashkuara dhe punën e skllevërve nën sistemin e plantacioneve. Fjala "kripë" që shfaqet në panelin e djathtë të veprës i referohet tregtisë së skllevërve të Atlantikut, pasi kripë ishte një tjetër mall i rëndësishëm i tregtuar në atë kohë. [60] :439–449

Një tjetër nga pjesët e Basquiat, Irony of Negro Police (1981), ka për qëllim të ilustrojë se si ai beson se afrikano-amerikanët janë kontrolluar nga një shoqëri kryesisht kaukaziane . Basquiat u përpoq të portretizonte se afrikano-amerikanët janë bërë bashkëpjesëmarrës me "format e institucionalizuara të bardhësisë dhe regjimet e bardha të korruptuara të pushtetit" vite pas përfundimit të epokës së Jim Crow . [60] :439–449 Basquiat gjeti konceptin e një "polic të zezakëve" krejtësisht ironik. Sipas tij, policia duhet të tregojë simpati me miqtë e tij të zinj, me familjen dhe paraardhësit, por në vend të kësaj ai ishte atje për të zbatuar rregullat e hartuara nga "shoqëria e bardhë". Policia e zezë kishte "lëkurë të zezë, por mbante një maskë të bardhë". Në pikturë, Basquiat përshkroi policin si të madh në mënyrë që të sugjeronte një "fuqi të tepruar dhe totalizuese", por e bëri trupin e policit të fragmentuar dhe të thyer. [61]

Kapelaku që mbulon kreun e policit të zinj ngjan me një kafaz, dhe përfaqëson atë që beson Basquiat në perceptimet e kufizuara të afrikanëve afrikanë në atë kohë dhe sa i kufizuar që perceptimet e policit ishin brenda shoqërisë së bardhë. Basquiat tërhoqi trashëgiminë e tij haitiane duke pikturuar një kapelë që i ngjan kapelës së lartë të shoqëruar me gede familja e loa , të cilët mishërojnë pushtetin e vdekjes në Vodou . :183

Megjithatë, Kellie Jones, në esenë e saj të humbur në përkthim: Jean-Michel në (Re) Mix , parashtron se "anën e djallëzuar, komplekse dhe neologjike të Basquiat, në lidhje me modifikimin e modernitetit dhe ndikimin dhe rrjedhjen e kulturës së zezë" shpesh anullohen nga kritikët dhe shikuesit, dhe kështu "humbur në përkthim". [42]

Historiani i artit Olivier Berggruen vendos në shtypjet anatomike të Basquiat-it, të titulluar Anatomia, një pohim i cenueshmërisë, e cila "krijon një estetikë të trupit si të dëmtuar, të copëtuar, të fragmentuar, të paplotë ose të copëtuar, pasi tërësia organike është zhdukur. Paradoksalisht, është akti i krijimit të këtyre përfaqësimeve që ngjall një valencë pozitive trupore midis artistit dhe ndjenjës së tij të vetë ose identitetit. " [62]

Pritjes, ekspozita dhe tregu i artit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pritje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tradicionalisht, vlera e dhënë për veprat e Basquiat vjen nga ambivalenca e asaj që përfaqësohet nga pikëpamja e emocioneve: Shifrat në pikturat e tij "tregohen në front, me pak ose aspak thellësi të fushës, dhe nervat dhe organet ekspozohen, si në një libri i anatomisë. A janë këto krijesa të vdekura dhe të qarta klinikisht, një mrekulli, ose të gjallë dhe me dhimbje të mëdha? " Stephen Metcalf . [63] Veçanërisht veprimi i pikturës në Basquiat është referuar si një haraç për xhazin: "Parker, Gillespie dhe muzikantët e tjerë të epokës bebop i përvetësuan të dy strukturat harmonike të standardeve të xhazit, duke i përdorur ato si një strukturë për këngët e tyre dhe përsëriten modelet e ngjashme të shënimeve nëpër disa improvizime. " Jordana Moore Saggese . [64] Një referencë e dytë e përsëritur për estetikën e Basquiat vjen nga roli i artistit si një person që ndan një "pikëpamje shumë individualiste, ekspresive të botës" Niru Ratnam . [65] "Ai dukej sikur thante fluksin e frenuar të imazhit dhe përvojës kaluese, i vuri ato nëpërmjet një lloj riorganizimi të brendshëm dhe vishja kanavacën me këtë rrjet shansesh rezultues". David Bowie . [66] Basquiat duket se na fton që të "pikturojmë si një fëmijë, nuk e bojojmë atë që është në sipërfaqe, por atë që po ri-krijoni brenda. Së fundi çdo energji që bie është duke shënuar një territor, është një shenjë trafiku, po drejton dhe ushqen shpirtrat. Ajo që duket si një rrëmujë për disa prej nesh në logjikën Cartesian, ndoshta është një rrugë e qartë shpirtërore për disa të tjerë ". Luis Alberto Mejia Clavijo . [67] Një pikturë nga Basquiat zakonisht "tregon vitalitetin dhe energjinë e artistit duke u sfiduar vazhdimisht nga organizmat që kullojnë jetën". Fred Hoffman . [68] Shqyrtime në lidhje me punën e tij janë shkruar në lidhje të drejtpërdrejtë të pikturës dhe grafitit: "Fjalë kërcyen nga ai, nga skajet e drithërave ose reklamat e metrosë, dhe ai qëndroi vigjilent ndaj pronave të tyre subversive, kuptimit të tyre të dyfishtë dhe të fshehtë". Olivia Laing . [69]

Ekspozitat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekspozita e parë publike e Basquiat ishte në përpjekjen e grupit The Times Square Show (me David Hammons , Jenny Holzer , Lee Quiñones , Kenny Scharf dhe Kiki Smith ndër të tjera), të mbajtur në një ndërtesë të vakët në Rrugën 41 dhe Shtatë Avenue, Nju Jork. Në fund të vitit 1981, Basquiat u bashkua me galerinë Annina Nosei në SoHo; ekspozita e tij e parë një personi ishte në 1982 në atë galeri. [70] Në atë kohë, ai po shfaqej rregullisht së bashku me artistë të tjerë Neo-ekspresionistë, përfshirë Julian Schnabel , David Salle , Francesco Clemente dhe Enzo Cucchi . Ai u përfaqësua në Los Anxhelos nga galeria Gagosian dhe në të gjithë Evropën nga Bruno Bischofberger .

Ekspozitat kryesore të veprës Basquiat kanë përfshirë Jean-Michel Basquiat: Piktura 1981-1984 në Galerinë e Fruitmarket , Edinburg (1984), e cila udhëtoi në Institutin e Arteve Bashkëkohore në Londër dhe Muzeun Boijmans Van Beuningen në Roterdam në 1985); Kestnergesellschaft , Hannover (1987, 1989). Retrospektiva e parë që do të mbahet në punën e tij ishte ekspozita Jean-Michel Basquiat në Muzeun e Arti amerikan Whitney nga tetori 1992 deri në shkurt 1993. Më pas ai udhëtoi për në Menil Collection , Houston; Qendra e Arteve Des Moines , Iowa; dhe Muzeu Montgomery i Arteve të Bukura , Alabama, 1993-1994. Katalogu për këtë ekspozitë, [71] redaktuar nga Richard Marshall dhe duke përfshirë disa ese të stileve të ndryshme. Një tjetër ekspozitë, Basquiat , u montua nga Muzeu Brooklyn , Nju Jork, në 2005, dhe udhëtoi në Muzeun e Artit Bashkëkohor, Los Anxhelos dhe Muzeun e Arteve të Bukura, Houston . [30] [72] Nga tetori 2006 deri në janar 2007, ekspozita e parë e Basquiat në Puerto Rico u zhvillua në Museo de Arte de Puerto Rico (MAPR), prodhuar nga ArtPremium , Corinne Timsit dhe Eric Bonici. Muzeu i Brooklyn-it ekspozoi Basquiat: Fletoret e panjohura në prill-gusht 2015. [73] Në vitin 2017, Qendra Barbican në Londër shfaqte Basquiat: Boom for Real . Basquiat mbetet një burim i rëndësishëm frymëzimi për një brez të ri artistësh bashkëkohorë në të gjithë botën si Rita Ackermann dhe Kader Attia , siç tregohet për shembull ekspozita Rruga dhe Studio: Nga Basquiat në Séripop bashkë-kuruar nga Cathérine Hug dhe Thomas Mießgang në Kunsthalle Wien (Austri) në vitin 2010. [74] "Basquait dhe Bayou", një shfaqje e vitit 2014 e paraqitur nga Muzeu Ogden i Artit Jugor në New Orleans, u përqëndrua në punimet e artistit me tema të Amerikës Jugore. [75] Në vitin 2019, Muzeu Solomon R. Guggenheim në Nju Jork paraqet "Defacement" Basquiat: The Story Untold [76]

Shqyrtime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në një përmbledhje për The Telegraph , kritiku Hilton Kramer fillon paragrafi i tij i parë duke deklaruar se Basquiat nuk kishte asnjë ide se çfarë do të thoshte fjala "cilësi". Lavdërimet që duhen ndjekur janë në rradhët e "nxitëses së talentuar" dhe "rrugës-zgjuar, por ndryshe të paditur, injorante" duke argumentuar se tregtarët e artit të kohës ishin "si injorantë për artin si Baskati vetë". Duke thënë se puna e Jean-Michel nuk u ngrit kurrë më lart se "stacioni i ulët artistik" i grafiteve "edhe kur pikturat e tij po merrnin çmime të mëdha", tha Kramer, "art graffiti" fitoi një status kult në disa qarqe të artit të Nju Jorkut. Kramer më tej theksoi se "Si rezultat i fushatës së zhvilluar nga këta sipërmarrës të artit në emër të Basquiat-së dhe natyrisht të tyre, nuk kishte asnjë dyshim se muzetë, koleksionistët dhe mediat do të binin në përputhje" kur flasim për tregimin e emrit Basquiat. [77]

Kritiku i arteve Bonnie Rosenberg krahason punën e Basquiat me shfaqjen e Hip Hopit amerikan gjatë të njëjtës epokë. Ajo gjithashtu përmend se si Basquiat përjetoi një shije të mirë të famës në vitet e tij të fundit, kur ai ishte një "fenomen artistik i pranuar në mënyrë kritike dhe popullore". Rosenberg vuri në dukje se disa njerëz u përqendruan në "ekzotizmin sipërfaqësor të punës së tij" duke humbur faktin se ai "mbajti lidhje të rëndësishme me prekursorët shprehës". [78]

Pak kohë pas vdekjes së tij, The New York Times tregoi se Basquiat ishte "më i famshëm i vetëm një numri të vogël artistësh të rinj të zinj të cilët kanë arritur njohje kombëtare". [79]

Koleksione[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mbledhësit shquara private të punës Basquiat përfshijnë David Bowie , Mera dhe Donald Rubell, [80] Lars Ulrich , [81] Steven A. Cohen , [80] Laurence Graff , [80] John McEnroe , [80] Madonna , [80] Debbie Harry , Leonardo DiCaprio , [82] Swizz Beatz , [83] Jay-Z , [84] dhe Johnny Depp . [85]

Tregu i Artit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Basquiat shiti pikturën e tij të parë në 1981, dhe në vitin 1982, nxitur nga bumi i artit neo-ekspresionist , puna e tij ishte në kërkesa të mëdha. Në vitin 1985, ai u botua në kopertinën e The New York Times Magazine në lidhje me një artikull mbi tregun e artit të sapo ekzagjeruar ndërkombëtar; kjo ishte e pashembullt për një artist afrikano-amerikan, dhe për një artist kaq të ri. [86] Që nga vdekja e Basquiat në vitin 1988, tregu i tij është zhvilluar në mënyrë të qëndrueshme - në përputhje me tendencat e përgjithshme të tregut të artit - me një kulm dramatik në vitin 2007 kur, në kulmin e tregut të arteve, vëllimi i ankandit global për punën e tij ishte mbi 115 milionë dollarë. Brett Gorvy, nënkryetar i Christie's, citohet të përshkruajë tregun e Basquiat si "dy nivele. . . . Materiali më i lakmuar është i rrallë, zakonisht që daton nga periudha më e mirë, 1981-83. " [87]

Në vitin 2001, artisti dhe bashkëpunëtori i New York-ut, Alfredo Martinez, u akuzua nga Byroja Federale e Hetimeve me përpjekje për të mashtruar dy tregtarët e artit, duke i shitur ato me vlerë prej 185,000 dollarë me vizatime të rreme të paraqitura si puna e Basquiat. [88] Akuzat kundër Martinez, e cila e zbritën atë në Qendrën e Korrigjimit Metropolitan të Manhatanit më 19 qershor 2002, përfshinte një skemë të supozuar për të shitur vizatime të rreme Basquiat, të shoqëruara me certifikata të falsifikuara të origjinalitetit. [89]

Deri në vitin 2002, shuma më e lartë e paguar për një vepër origjinale të Basquiat ishte US $ 3,302,500, e vendosur më 12 nëntor 1998, në Christie's . Në vitin 2002, Fitimi I Basquiat (1982), një copë e madhe me 86.5 by 157.5 inches (220 by 400 cm) , u vendos përsëri për ankand në Christie nga bateristi Lars Ulrich i grupit metalik të rëndë Metallica . Shitej për US $ 5,509,500. [90] Procedurat e ankandit janë dokumentuar në filmin " Disa lloj përbindëshi" .

Një çmim rekord për një pikturë Basquiat u bë në vitin 2007, kur një Basquiat pa titull punonte nga 1981 në Sotheby's në Nju Jork për 14.6 milionë dollarë. [91] Në vitin 2008, në një tjetër ankand në Christie's, Ulrich shiti një copë Basquiat 1982, Untitled (Boxer) , për 13,522,500 dollarë amerikanë për një ofertues të telefonit anonim. Në vitin 2012, për vitin e dytë, Basquiat ishte artisti më i lakmuar bashkëkohor (dmth. Lindur pas vitit 1945) në ankand, me 80 euro   milion në shitjet e përgjithshme. [92] Atë vit, Untitled tij (1981), një pikturë e një njeriu haloed, me kokë të zezë me një trup të skeletit të kuqe të ndritshme, përshkruar në mes të scrawls nënshkrim të artistit, u shit nga Robert Lehrman për $ 16.3   milion, shumë më lart vlerësimin e lartë prej 12 milion dollarësh. [93] Një pjesë e ngjashme pa titull, e kryer gjithashtu në vitin 1981 dhe që më parë ishte në pronësi të Muzeut të Izraelit , shitet për 12.92 milionë funte në Londrën e Christie , duke vendosur një rekord të ankandit botëror për punën e Basquiat. [94] Në vitin 2013, copëza e Basquiat- it shitet për 48.8 milionë dollarë në Christie's. Në vitin 2016 një copë pa titull shitet në Christie për 57.3 milionë dollarë për një biznesmen dhe koleksionist japonez, Yusaku Maezawa . [95] [96]

Në vitin 2017, Yusaku bleu Basquiat's Untitled (1982), një përshkrim i fuqishëm i një kafkë, në ankand për një rekord të përcaktimit prej US $ 110,487,500 - më të paguar ndonjëherë për një vepër arti amerikane [5] [97] [98] [99] vepra e gjashtë më e shtrenjtë e shitur në një ankand, [99] duke tejkaluar Silver Car Crash të Andy Warhol (Double Disaster), i cili shitet në 2013 për 105 milionë dollarë. [100]

Komiteti i autentifikimit të Patundshmërive të Jean-Michel Basquiat u formua nga galeria që ishte caktuar për të trajtuar pasurinë e artistit. [101] Ndërmjet viteve 1994 dhe 2012, ai shqyrtoi mbi 2.000 vepra arti; kostoja e opinionit të komisionit ishte 100 $. [101] Komiteti u drejtua nga Gérard Basquiat. Anëtarët dhe këshilltarët ndryshonin varësisht se kush ishte në dispozicion në kohën kur një copë po vërtetohej, por ata kanë përfshirë kuratorët dhe galleristët Diego Cortez , Jeffrey Deitch , John Cheim, Richard Marshall, Fred Hoffman dhe Annina Nosei ). [102]

Në vitin 2008 komiteti i autentifikimit u padit nga koleksioni Gerard De Geer, i cili pretendoi se komiteti shkelte kontratën duke refuzuar të ofrojë një mendim për origjinalitetin e pikturës Fuego Flores (1983); [103] pasi që padia u hodh poshtë, komiteti vendosi që puna të jetë e vërtetë. [104] Në fillim të vitit 2012, komisioni njoftoi se do të shpërndahej në shtator të atij viti dhe nuk do të merrte parasysh kërkesat.

Trashëgim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Basquiat speaks articulately while dodging the full impact of clarity like a matador. We can read his pictures without strenuous effort—the words, the images, the colors and the construction—but we cannot quite fathom the point they belabor. Keeping us in this state of half-knowing, of mystery-within-familiarity, had been the core technique of his brand of communication since his adolescent days as the graffiti poet SAMO. To enjoy them, we are not meant to analyze the pictures too carefully. Quantifying the encyclopedic breadth of his research certainly results in an interesting inventory, but the sum cannot adequately explain his pictures, which requires an effort outside the purview of iconography ... he painted a calculated incoherence, calibrating the mystery of what such apparently meaning-laden pictures might ultimately mean.

— Marc Mayer Basquiat in History[105]

Letërsi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1991, poeti Kevin Young krijoi një libër, " To Repel Ghosts" , një përmbledhje e 117 poemave që lidhen me jetën e Basquiatit, pikturat individuale dhe temat sociale të gjetura në punën e artistit. Ai botoi një "remix" të librit në vitin 2005. [106]

Në vitin 1995, shkrimtari Jennifer Clement shkroi librin Widow Basquiat , bazuar në tregimet që i kishin treguar asaj nga Suzanne Mallouk.

Në vitin 2005, poeti MK Asante botoi poezinë "SAMO", kushtuar Basquiat, në librin e tij Beautiful. Dhe Ugly Too .

Në vitin 2017, libri Radiant Child , i cili i tha jetës Basquiat në një mënyrë të orientuar drejt fëmijës, fitoi medaljen Caldecott. [107]

Basquiat luajti në Downtown 81 , një film gjakatar i shkruar nga Glenn O'Brien dhe i qëlluar nga Edo Bertoglio në 1981, por nuk u lirua deri në vitin 1998. [86] Në vitin 1996, tetë vjet pas vdekjes së artistit, u lirua një film biografik i titulluar Basquiat , i drejtuar nga Julian Schnabel , me aktorin Jeffrey Wright duke luajtur Basquiat. David Bowie luajti rolin e Andy Warhol. Schnabel u intervistua gjatë zhvillimit të skenarit të filmit si një njohje personale e Basquiat. Schnabel bleu pastaj të drejtat për projektin, duke besuar se ai mund të bënte një film më të mirë. [108]

Në vitin 2006 Forumi i Barazisë paraqiti Jean-Michel Basquiat gjatë muajit të historisë LGBT. [109]

Një film dokumentar i vitit 2009, Jean-Michel Basquiat: Fëmija rrezatues , i drejtuar nga Tamra Davis , u shfaq fillimisht si pjesë e Festivalit të Filmit Sundance 2010 dhe u shfaq në Lensin e Pavarur të PBS në 2011. [47] Tamra Davis diskutoi miqësinë e saj me Basquiat në videon e Sotheby , "Basquiat: Nëpërmjet syve të një miku" .

Shërbimi Publik Amerikan i Transmetimit transmetoi një dokumentar 90 minutash për Basquiat në serinë e Masters amerikan , me titull Basquiat: Rage to Riches , më 14 shtator 2018. [23]

Menjëherë pas vdekjes së Basquiat, Vernon Reid nga New York City rock band Living Color shkroi një këngë të quajtur "Desperate People", e lëshuar në albumin e tyre Vivid . Kënga kryesisht trajton skenën e drogës të Nju Jorkut në atë kohë. Vernon thotë se vdekja e Basquiat e frymëzoi atë për të shkruar këngën pasi mori një telefonatë nga Greg Tate duke informuar Vernonin për vdekjen e Basquiat. [110]

Basquiat është referuar në këngën Jay-Z dhe Frank Oqeani "Oceans": "Unë shpresoj se lëkura ime e zezë nuk e poshtëron këtë smoking të bardhë para emisionit Basquiat" në albumin 2013 Magna Carta Holy Grail . Të dy Jay-Z dhe Kanye West referuan Basquiat në albumin e tyre të bashkëpunimit 2011 Watch the Throne . Në "Illest Motherfucker Alive", Jay-Z raps "Basquiats, Warhols shërbejnë si muses mia" dhe në "Kjo është Bitch ime", West Raps "Basquiat ajo mësimin e një fjale të re, jahtin e saj". Jay-Z gjithashtu e përmend atë në albumin e tij të vitit 2013 Magna Carta Holy Grail, kur thotë: "Baskati i verdhë në qoshenën time të kuzhinës shkoj kokën, mbahem në atë merak blu, ti e zotëron". Në vargun e tij në këngën e John Lil Wayne , Rick Ross rreh "Red në mur, Basquiat kur unë pikturoj".

Në këngën "Ten Thousand Hours", Macklemore raps: "Unë vura re Escher , unë e dua Basquiat", dhe në këngën e tij "Victory Lap" raps: "joortodoks, si Basquiat me një laps". Në këngën e tij "Die Like a Rockstar", në lidhje me mbidozimin, Danny Brown raps "Basquiat freestyle" për të hype veten lart. Artisti kanadez The Weeknd ka deklaruar në intervistat se prerja e tij e markës tregtare ishte frymëzuar nga Basquiat. ASAP Rocky përmend Basquiat në këngën e tij "Phoenix", rapping "Pikturimi i fotografive të gjalla / telefononi Basquiat, Picasso". Rapper Robb Bank $ ka një këngë të titulluar "Look Like Basquiat". Rapperja koreane Jazzy Ivy lëshoi albumin "Jean & Andy" të frymëzuar nga Jean-Michel Basquiat dhe Andy Warhol . "Rich Niggaz" në albumin e dytë të J. Cole Born Sinner ai raps: "Është sikur Sony nënshkroi Basquiat". Duke iu referuar etiketës së tij mëmë, Sony, ai krahason Basquiat me vete në ndryshimin e veprave të tyre pas nënshkrimit në një etiketë kryesore. Në këngën e tij "Untitled", Killer Mike krahason veten me Basquiat dhe 2Pac , duke thënë "Kjo është Basquiat me një pasion si Pac". Në pista Çastet nga Kidz në sallë nga Semestri i Jashtëm jashtë vendit mixtape Naledge thotë: "Shikoni brenda vetes unë mendoj se shoh një kryevepër, një Basquiat pak përziej pak Master P". Apollo Brown dhe Skyzoo publikuan një këngë të titulluar "Basquiat On The Draw" në albumin e bashkëpunimit The Easy Truth .

Rapperja koreane Referimet e TOP Basquiat në single 2013 "DOOM DADA", kur ai thotë "MIC-reul jwin shindeullin, rap Basquiat", që përkthehet si: "Një rap Basquiat me një mik të dhënë me mikrofon". Në mixtape e tij Black Hystori projektit, Cyhi Prynce përmban një këngë të quajtur "Basquiat". Nicki Minaj përmendi Basquiat në këngën e saj të vetme " Lookin Ass ", të paraqitur në albumin bashkëpunues të Rinjve të <i id="mwAdA">Parë të një Perandorie</i> . Në "Gucci Jacuzzi" të Riff Raff , Lil 'Flip thotë "Ti e di që unë jam makin' guap, dhe piktura ime në kuzhinë time është bërë nga Basquiat". Madonna referon Basquiat në këngën "Graffiti Heart" nga edicioni super deluxe i albumit të saj Rebel Heart . Grupi Fall Out Boy përdorte kurorën Basquiat si pjesë të logos së tyre në 2013. Ajo ende përdoret. Robb Bank $ e krahason plotësisht veten me Basquiat në këngën e tij "Look like Basquiat". Basquiat u referohet në këngën e Class Heroes, "To Bob Ross with Love". Hip-hop artist Yasiin Bey lëshoi një këngë kushtuar Basquiat, titulluar "Basquiat Ghostwriter". Bey thotë se ai ishte i frymëzuar nga pikturat dhe shkrimet e artistit.

Në botën e xhazit, klarinetisti Don Byron kompozoi dhe interpretoi këngën "Basquiat" në albumin e tij 2000 A Fine Line: Arias dhe Lieder . Në vitin 2018, Jon Batiste lëshoi një album të quajtur pas pikturës së Basquiat, Hollywood Afrikanët . [111]

Puna e Basquiat është përdorur nga kompanitë e veshjeve si SPRZ NY e Uniqlo , [112] Urban Outfitters , dhe Redbubble .

Seksualizëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Basquiat kishte marrëdhënie romantike dhe seksuale me burra dhe gra . E dashura e tij afatgjatë, Suzanne Mallouk, përshkroi në mënyrë të veçantë seksualitetin e tij në librin e Jennifer Clement, Widow Basquiat , si:

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Braziel, Jana Evans (2008). Artists, Performers, and Black Masculinity in the Haitian Diaspora. Indiana University Press. fq. 174. ISBN 978-0-253-35139-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b c Hoffman, Fred. (2005) The Defining Years: Notes on Five Key Works from the book Basquiat. Mayer, Marc (ed.). Merrell Publishers in association with the Brooklyn Museum, ISBN 1-85894-287-X, pp. 129–139.
 3. ^ a b c d Sirmans, Franklin. (2005) In the Cipher: Basquiat and Hip Hop Culture from the book Basquiat. Mayer, Marc (ed.). Merrell Publishers in association with the Brooklyn Museum, ISBN 1-85894-287-X, pp. 91–105.
 4. ^ a b c
  Cf. Fretz, f. 46-47.
 5. ^ a b "A Basquiat Sells for 'Mind-Blowing' $110.5 Million at Auction". maj 18, 2017. Marrë më qershor 13, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b "In Loving Memory: Matilde Basquiat" Arkivuar 27 tetor 2017 tek Wayback Machine, Lodge Communications 185, Harry S Truman Lodge No.1066, F.&A.M., December 4, 2008. New York, NY. Sad Tidings for Brother John Andrades.
 7. ^ "Jean-Michel Basquiat's Dad Leaves Behind Son's Art, and Tax Problem" Arkivuar 13 prill 2019 tek Wayback Machine by James Fanelli, September 5, 2013, 6:27am.
 8. ^ a b c d e f
  Hyped to Death nga The New York Times (9 gusht 1998).
 9. ^ Kwame, Anthony Appiah; Gates, Henry Louis (2005). Africana: Arts and Letters : An A-to-Z Reference of Writers, Musicians, and Artists of the African American Experience. Running Press. fq. 69. ISBN 0-7624-2042-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^
  Phoebe Hoban, "Një artist që imiton një tjetër", The New York Times
 11. ^
  Arthur C. Danto, "Flyboy në Dhalle", "Kombi"
 12. ^
 13. ^ Emmerling, Leonard (2003). Jean-Michel Basquiat: 1960–1988. Taschen. fq. 11. ISBN 3-822-81637-X. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Basquiat's Estate Sells at Sotheby's Arkivuar 4 mars 2013 tek Wayback Machine by Lindsay Pollock (March 31, 2010).
 15. ^ a b SAMO Is Dead: The Fall of Stampa:Not a typo {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Fretz, Eric. Jean-Michel Basquiat: A Biography Arkivuar 4 prill 2016 tek Wayback Machine. Greenwood Press, 2010. ISBN 978-0-313-38056-3. Cf. p. xv
 17. ^ "New Art, New Money". www.nytimes.com. Marrë më prill 11, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Harvey Russack, founder, owner, and CEO of Unique Clothing Warehouse 1971–1992. [nevojitet citimi i plotë]
 19. ^
  Faflick, Philip. "Graffiti SAMO ... Boosh-Wah apo CIA?" Fshati i Zërit , 11 dhjetor 1978: f. 41.
 20. ^ "Jean Michel Basquiat Test Pattern". Mutual Art Inc. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^
 22. ^
  "Rock takon Rap" Arkivuar 29 qershor 2011 tek Wayback Machine në Pop-Up Video .
 23. ^ a b
  Masters amerikan - Basquiat: Rage to Riches [1] (Sezoni 32, Episodi 7). Shërbimi i Transmetimit Publik. Transmetim: 2018-09-14.
  Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "pbs2018" defined multiple times with different content
 24. ^ "Jean-Michel Basquiat: Artist Biography-Early Training". The Art Story Foundation. 2011. Marrë më tetor 12, 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Rene Ricard. "The Radiant Child", Artforum, Volume XX No. 4, December 1981. pp. 35–43". Arkivuar nga origjinali më maj 30, 2015. Marrë më shkurt 5, 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ a b
 27. ^ Jones, Alice (janar 10, 2013). "Larry Gagosian reminisces about the days Madonna was his driver". The Independent. London. Arkivuar nga origjinali më prill 13, 2019. Marrë më shkurt 5, 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Larry Gagosian – Interview Magazine". Interview Magazine (në anglishte amerikane). nëntor 27, 2012. Marrë më nëntor 1, 2017.
 29. ^ "Rammellzee vs. K-Rob 12" single produced by Jean-Michel Basquiat". Arkivuar nga origjinali më shkurt 6, 2010. Marrë më janar 13, 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ a b
 31. ^ Cork, Richard (2003). New Spirit, New Sculpture, New Money: Art in the 1980s. Yale University Press. fq. 147. ISBN 0-300-09509-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ Randy P. Conner, David Hatfield Sparks, Queering Creole Spiritual Traditions, Haworth Press, 2004, p. 299. ISBN 1-56023-351-6
 33. ^
  Cathleen McGuigan, "Arti i Ri, Paraja e Re", Revista New York Times , shkurt 2005.
 34. ^ Haden-Guest, Anthony. "Jean-Michel Basquiat". Vanity Fair. Marrë më nëntor 16, 2017. Much has been written about the heroin-linked death of Jean-Michel Basquiat. But one voice was notably missing—that of the wildly talented, wildly extravagant painter himself. Anthony Haden-Guest interviewed America's foremost black artist in the last stages of his blazing trail, as he careened between art dealers and drug dealers. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ Matheson, Whitney (gusht 12, 2013). "Look back: Jean-Michel Basquiat died 25 years ago today". USA Today (në anglisht). Marrë më nëntor 16, 2017. Twenty-five years ago today, the world lost one of the most significant visual artists of the late 20th century: Jean-Michel Basquiat. ¶ Basquiat, who died of a heroin overdose when he was just 27, achieved such an abrupt rise to fame that, sadly, it wasn't so surprising his life ended tragically.
 36. ^ Dowd, Vincent (shtator 25, 2017). "Jean-Michel Basquiat: The neglected genius". BBC News (në anglishte britanike). Marrë më nëntor 16, 2017. The painter's death of a heroin overdose came when he was 27—a fact which tended to cement his image as the art world equivalent of a rock star (of the 27 Club). Stein says the comparison is a valid one. 'In many ways he was a rock star. And the more I've looked since at the trajectory of his life, the more I realise that in the 1980s Jean-Michel was not looked after by the people who needed to look after him.'
 37. ^ Brothers, Thomas (2001). Artists, Writers, and Musicians: an Encyclopedia of People Who Changed the World. Vëll. 4. Greenwood Publishing Group. fq. 16. ISBN 1-57356-154-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ Sischy, Ingrid (maj 2014). "For The Love of Basquiat". Vanity Fair. Marrë më dhjetor 29, 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |website= (Ndihmë!)
 39. ^
 40. ^
 41. ^ Muir, Robin (maj 7, 1999). "Keith Haring". The Independent. Arkivuar nga origjinali më prill 13, 2019. Marrë më dhjetor 29, 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ a b Lost in Translation: Jean-Michel in the (Re)Mix, by Kellie Jones, from the book Basquiat, edited by Marc Mayer, 2005, Merrell Publishers in association with the Brooklyn Museum, ISBN 978-1-85894-287-2, pp. 163–179.
 43. ^ Berger, John (2011). "Seeing Through Lies: Jean-Michael Basquiat". Harper's. Harper's Foundation. 322 (1, 931): 45–50. Marrë më korrik 18, 2011. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ Cumming, Laura (shtator 24, 2017). "Basquiat: Boom for Real review – restless energy". the Guardian (në anglisht). Marrë më prill 19, 2018.
 45. ^ "Jean-Michel Basquiat facts, information, pictures | Encyclopedia.com articles about Jean-Michel Basquiat". www.encyclopedia.com (në anglisht). Marrë më prill 19, 2018.
 46. ^ Steel, Rebecca. "The Art of Jean-Michel Basquiat: Legacy of a Cultural Icon". Culture Trip. Marrë më prill 19, 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ a b Davis, Tamra. "Jean-Michel Basquiat: The Radiant Child" (One of the "Film Topics" sub-sections on the Independent Lens website and the documentary of the same name they describe). Independent Lens. PBS. Marrë më mars 30, 2011. Tamra Davis explains why she locked her footage of her friend Basquiat in a drawer for two decades, and what it took to be sure a film about him took the full measure of the man. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ Haden-Guest, Anthony. "Jean-Michel Basquiat". Marrë më prill 20, 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ Sawyer, Miranda (shtator 3, 2017). "The Jean-Michel Basquiat I knew ..." The Guardian (në anglishte britanike). ISSN 0261-3077. Marrë më prill 19, 2018.
 50. ^ "Debunking Basquiat's Myths: What We Get Wrong About the Misunderstood Artist | artnet News". artnet News (në anglishte amerikane). shtator 18, 2017. Marrë më prill 19, 2018.
 51. ^ Holzwarth, Hans W. (2009). 100 Contemporary Artists A-Z (bot. Taschen's 25th anniversary special). Köln: Taschen. fq. 54–61. ISBN 978-3-8365-1490-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ "Rene Ricard / Axe by Jean-Michel Basquiat". Curiator (në anglisht). Marrë më mars 1, 2018.
 53. ^ "René Ricard by Jean-MichelBasquiat". www.artnet.com. Marrë më mars 1, 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 54. ^ "Glenn O'Brien on the notebooks and drawings of Jean-Michel Basquiat". www.artforum.com. Marrë më prill 19, 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 55. ^ Magazine, Wallpaper* (prill 7, 2015). "Inner workings: the notebooks of Jean-Michel Basquiat are unveiled at the Brooklyn Museum". Wallpaper*. Marrë më prill 19, 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 56. ^ "Jean-Michel Basquiat's Dad Leaves Behind Son's Art, and Tax Problem". DNAinfo New York. Arkivuar nga origjinali më prill 20, 2018. Marrë më prill 19, 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 57. ^
 58. ^
  Hoffman, Fred. "Vitet Përcaktuese: Shënime mbi Pesë Punët Kryesore", në Ibid., F. 13)
 59. ^
  Hoffman, Fred. Art i Jean-Michel Basquiat , Gallerie Enrico Navarra / 2017
 60. ^ a b c d e f g The African Diaspora: African Origins and New World Identities {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 61. ^ Artists, Performers, and Black Masculinity in the Haitian Diaspora {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 62. ^ Berggruen, Olivier (2011). "Some Notes on Jean-Michel Basquiat's Silk-Screen Prints". The Writing of Art. Pushkin Press. fq. 127. ISBN 978 1 906548 62 9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 63. ^
 64. ^
  Jordana Moore Saggese (30 Qershor, 2015), Basquiat, Horn Players Akademia e Khanit .
 65. ^
 66. ^
 67. ^
  Luis Alberto Mejia Clavijo (11 Korrik 2012), Voodoo Child: Ernok i Jean Michel Basquiat Teoria e Artit Bashkëkohor .
 68. ^
 69. ^
 70. ^
  Koleksioni i Jean-Michel Basquiat MoMA, Nju Jork.
 71. ^
  Marshall, Richard. Jean-Michel Basquiat , Muzeu Abrams / Whitney i Artit Amerikan, 1992 (jashtë shtypit).
 72. ^
  Mayer, Marc, Hoffman Fred, et al. Basquiat , Merrell Publishers / Brooklyn Museum, 2005.
 73. ^ "Brooklyn Museum: Exhibitions". BrooklynMuseum.org. Marrë më dhjetor 29, 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 74. ^
 75. ^ MacCash, Doug (nëntor 11, 2014). "'Basquiat and the Bayou,' the No. 1 Prospect.3 art festival stop in New Orleans". NOLA.com (në anglishte amerikane). Marrë më tetor 9, 2018.
 76. ^ "Basquiat's "Defacement": The Untold Story". Guggenheim (në anglishte amerikane). tetor 15, 2018. Marrë më janar 4, 2019.
 77. ^ "He had everything but talent" (në anglishte britanike). mars 22, 1997. ISSN 0307-1235. Marrë më dhjetor 5, 2017.
 78. ^ "Jean-Michel Basquiat Biography, Art, and Analysis of Works". The Art Story (në anglishte amerikane). Marrë më dhjetor 5, 2017.
 79. ^ Wines, Michael (gusht 27, 1988). "Jean Michel Basquiat: Hazards Of Sudden Success and Fame". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Marrë më dhjetor 5, 2017.
 80. ^ a b c d e Adam, Georgina (qershor 17, 2010). "Basquiat comes of age". theartnewspaper.com. Arkivuar nga origjinali më shtator 21, 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 81. ^ Eddy, Chuck (2011). Rock and Roll Always Forgets: A Quarter Century of Music Criticism. Duke University Press. fq. 105. ISBN 0-822-35010-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 82. ^ Pasori, Cedar (prill 22, 2013). "Leonardo DiCaprio Talks Saving the Environment with Art, Collecting Basquiat, and Being Named After da Vinci". complex.com. Marrë më dhjetor 2, 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 83. ^ "Jay-Z Cops Basquiat Painting From Swizz Beatz". vibe.com. qershor 30, 2013. Marrë më dhjetor 2, 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 84. ^ Sheehy, Kate (nëntor 20, 2013). "Jay Z snaps up $4.5M Basquiat painting". nypost.com. Marrë më dhjetor 2, 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 85. ^
  Francë, Lisa Respers (10 qershor 2016). "Johnny Depp që nxjerr në shitje një koleksion multimilionësh të artit" . CNN.com . Marrë 11 qershor 2016.
 86. ^ a b
 87. ^ Georgina Adam and Gareth Harris (June 17, 2010), Basquiat comes of age The Art Newspaper.
 88. ^ "Basquiat Forger Arrested By FBI". ArtDaily. Marrë më shkurt 8, 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 89. ^ "'How to Fake a Piece of Art' by Artist Alfredo Martinez". InEnArt. Marrë më nëntor 22, 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 90. ^ Horsley, Carter. "Art/Auctions: Post-War & Contemporary Art evening auction, May 14, 2002 at Christie's". Marrë më janar 17, 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 91. ^ "Huge bids smash modern art record". BBC. maj 16, 2007. Marrë më maj 16, 2007. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 92. ^
  Charlotte Burns dhe Julia Michalska (11 tetor 2012), sondazhi i Artprice zbulon majat binjake të pushtetit, The Art Newspaper .
 93. ^
 94. ^
 95. ^
  Robin Pogrebin, The New York Times 15 maj 2016
 96. ^ "Basquiat's Most Expensive Works at Auction". Artnet.com. maj 16, 2016. Marrë më dhjetor 29, 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 97. ^ "Basquiat painting sells for $110.5 million, the most ever paid for an American artwork". maj 18, 2017. Marrë më qershor 13, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 98. ^ "At $110.5 Million, Basquiat Painting Becomes Priciest Work Ever Sold By A U.S. Artist". NPR. maj 19, 2017. Marrë më qershor 13, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 99. ^ a b "A Price on Genius". The Index. maj 24, 2017. Marrë më qershor 13, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 100. ^ "Basquiat tops Warhol after painting sells for $111 million". CNN Money. maj 19, 2017. Marrë më qershor 13, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 101. ^ a b
  Daniel Grant (29 shtator 1996), Arti i ndërlikuar i legalizimit Baltimore Sun.
 102. ^
  Liza Ghorbani (18 shtator 2011), Djalli në revistën New York Door .
 103. ^
 104. ^ Georgina Adam and Riah Pryor (December 11, 2008), The law vs scholarship The Art Newspaper.
 105. ^ Basquiat, edited by Marc Mayer, 2005, Merrell Publishers in association with the Brooklyn Museum, ISBN 978-1-85894-287-2, p. 50.
 106. ^
  Kevin Young, për të zmbrapsur fantazmat (botimi i parë), Zoland Books, 2001.
 107. ^
 108. ^
  "Njihuni me Artistin: Julan Schnabel", leksion i dhënë në Muzeun Hirshhorn, Uashington, DC, 13 maj 2011.
 109. ^ "Jean-Michel Basquiat". lgbthistorymonth.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 110. ^ GuitarManiaEU (mars 30, 2013). "Living Colour – Interview with Vernon Reid". Marrë më dhjetor 29, 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 111. ^
 112. ^ "Jean-michel basquiat | SPRZ NY". sprzny.uniqlo.com. Arkivuar nga origjinali më dhjetor 8, 2015. Marrë më nëntor 29, 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lexo më tej[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Buchhart, Dieter, Glenn O'Brien, Jean-Louis Prat, Susanne Reichling. Jean-Michel Basquiat , Hatje Cantz , 2010.   ISBN   978-3-7757-2593-4
 • Buchhart, Dieter dhe Eleanor Nairne. Basquiat: Boom për Real . (Katalog për Ekspozitën 2017 në Qendrën Barbakane . ) Londër: Prestel Publishing , 2017.   ISBN   9783791356365
 • Klementi, Jennifer: Widow Basquiat, Librat e Broadway, 2014.   ISBN   978-0553419917
 • Deitch J., D. Cortez dhe Glen O'Brien. Jean-Michel Basquiat: 1981: Studio e Rrugës , Karta, 2007.   ISBN   978-88-8158-625-7
 • Fretz, Eric. Jean-Michel Basquiat: Një biografi. Greenwood, 2010.   ISBN   978-0-313-38056-3
 • Hoban, Phoebe. Basquiat: Një vrasje e shpejtë në art (2 edn), Penguin Books, 2004.
 • Hoffman, Fred. "Jean-Michel Basquiat Vizatim: Puna nga koleksioni i familjes Schorr", Rizzoli / Acquavella Galleries, 2014.   ISBN   978-0-8478-4447-0
 • Hoffman, Fred. "Vitet Përcaktuese: Shënime mbi Pesë Punët Kryesore", në Basquiat / Merrell Publishers / Brooklyn Museum, 2005, f.   13)
 • Hoffman, Fred. "Artet e Jean-Michel Basquiat", Gallerie Enrico Navarra / 2017  
 • Marenzi, Luca. Jean-Michel Basquiat. Karta, 1999.   ISBN   978-88-8158-239-6
 • Marshall, Richard. Jean-Michel Basquiat , Muzeu Abrams / Whitney i Artit Amerikan. Hardcover 1992, copë vesh 1995. (Katalog për Retrospektivën Whitney të vitit 1992, jashtë shtypjes).
 • Marshall, Richard. Jean-Michel Basquiat: Vetëm në botë. Cheim & Read, 2005. (jashtë shtypit).
 • Mayer, Marc, Fred Hoffman, et al. Basquiat , Merrell Publishers / Brooklyn Museum, 2005.
 • Tate, Greg. Flyboy në Dhallë . Nju Jork: Simon & Schuster, 1992.   ISBN   978-0-671-72965-3

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]