Jean Monnet Foundation for Europe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Fondacioni Jean Monnet për Evropën është një institucion publik dhe i pavarur[1], i krijuar në vitin 1978 nga Jean Monnet dhe Henri Rieben, kushtuar ruajtjes së arkivave të Monnet-së. I vendosur në Lozanë që nga fillimi, fondacioni ndodhet që nga viti 1981 tek Ferme de Dorigny, në kampusin e Universitetit të Lozanës. Fondacioni organizon konferenca, seminare akademike dhe ceremoni të çmimeve të Medaljes së Artë, dhe poashtu kujdeset për konservimin dhe për promovimin e koleksionit të tij të arkivave evropiane[2].

  1. ^ "Bundesunterstützung Fondation Jean Monnet pour l'Europe - Texts". www.aramis.admin.ch. Marrë më 2022-01-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ "La Fondation". Fondation Jean Monnet pour l'Europe (në frëngjisht). Marrë më 2022-02-16.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)