Jean Zaleski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Foto nga ekspozita e vitit 2019 në Spazju Kreattiv në Valetta, Maltë e grave artiste nga Malta ose me lidhje me Maltën. Ky imazh është e një ekrani monitori (pankarta muzeu) që përshkruan artistin dhe veprën artistike - "Pa Titull (nga Malta: Kujtime dhe Eksplorime 1989-2001)" 2002, media të përziera në dru. [1]

Jean Zaleski (e njohur gjithashtu si Jean Busuttil Zaleski ; Birkirkara, Maltë 11 Prill 1920 - 2 Maj 2010) ishte një artiste malteze që kaloi pjesën më të madhe të jetës së saj në Shtetet e Bashkuara . Puna e saj është shfaqur në disa ekspozita në Shtetet e Bashkuara dhe Maltë. [2]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jean Busuttil lindi në Birkirkara, [3] më i vogli nga 11 fëmijët. Në moshën 8 vjeç ajo emigroi në Shtetet e Bashkuara së bashku me familjen e saj. [4]

Edukimi dhe çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zaleski studioi si artiste në Shtetet e Bashkuara në Kolegjin e Artit dhe Dizajnit Moore të Filadelfias dhe në Nju Jork në Institutin Pratt, Shkollën e Dizajnit Parsons dhe Lidhjen e Studentëve të Artit . Në 1986 ajo mori një Çmim Susan B Anthony në fushën e pikturës nga Organizata Kombëtare për Gratë [5] dhe u ftua nga Presidenti Jimmy CarterShtëpinë e Bardhë [2] si pjesë e një delegacioni prej pesë grave artiste në 1975. [6] 

Punime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pikturat nga Zaleski janë prezantuar në ekspozita gjatë jetës së saj dhe pas vdekjes së saj.

Përveç ekspozitave të artit, puna e saj është shfaqur edhe në libra. Këto botime ndahen në dy kategori: ilustrime dhe libra të artistëve, shpesh duke i kombinuar të dyja. Përbëhet nga një shirit i formuar me 2 fletë të bashkuara, të stilit fizarmonik të palosur për të formuar 22 faqe në secilën anë. Ky libër i artistëve është krijuar në mënyrë të tillë që të mund të shikohet ose si një përhapje e rregullt në dy faqe ose si një tërësi e shpalosur. [7]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Wiki Loves Art 2019". Fondazzjoni Kreattività (në anglishte amerikane). Marrë më 2020-02-08.
  2. ^ a b "Exhibition by Maltese-American artist". Times of Malta (në anglisht). 19 prill 2002.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":0" defined multiple times with different content
  3. ^ Sleeman, Elizabeth (2001). The International Who's Who of Women 2002 (në anglisht). Psychology Press. fq. 644. ISBN 978-1-85743-122-3.
  4. ^ Fiorentino, E. (9 qershor 2002). "Malta musings and mnemonics" (në anglisht). The Sunday Times of Malta.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  5. ^ "Susan B. Anthony Awards Alumni - NOW-NYC |NOW-NYC |" (në anglisht). 2018-10-17. Arkivuar nga origjinali më 2018-10-17. Marrë më 2019-02-23.
  6. ^ Zaleski, Jean (2002). Memories and Explorations (në anglisht). Malta: St James Cavalier Centre for Creativity. fq. 47. ISBN 99932-34-03-6.
  7. ^ Zaleski, Jean. (1982). Cow/lines (në anglisht). Honig, Edwin. Providence, R.I.: Copper Beach Press. ISBN 0-914278-37-1. OCLC 27113306.