Jellena Karleusha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jelena Karleuša

Jelena Karleusha lindi më 17 gusht 1978Beograd. Është një këngëtare serbe.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo është bija e Divna Karleuša dhe Dragan Karleuša një punëtor policie. Në fushën ish-Jugosllave festohet ajo si diva dhe star ecentrike. Jelena Karleuša, edhe J.K. emerohët, u bë me hitet "Zena zmija", "Jelena" oder "Ludaca" popullore.

Një karrier internacionale e ka menduar, por deri tash akoma nuk është realizuar. Në vitin 2002 e bëri ajo një kontratë me labëlin greke "Heaven". Këngët e saj prej tani u shkruajten përzgjedhëse nga hitmaker Phoebus.

Ajo publikoi disa kalendara me foto dhe shkrime, më së shumti punoi ajo me fotografinë e modës Dejan Milicevic.

Ajo akuzoi Beyoncé Knowles dhe Kim Kardashian me kopjim.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1994 "Ogledalce" (Diskos)
 • 1996 "Zenite se momci" (PGP-RTS)
 • 1997 "Vestice, vile" (ZaM)
 • 1998 "Jelena" (ZaM)
 • 1999 "Gili, gili" (Grand Production)
 • 2001 "Ludaca" (Best Records)
 • 2002 "Manijak" (BK Sound)
 • 2005 "Magija" (City Records)
 • 2008 "JK Revolution" (City Records)
 • 2009 "The Diamond Collection" (City Records)
 • 2012 "Diva" (City Records)