Jenna Ortega

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jenna Ortega
Ortega në vitin 2022
U lind në
Jenna Marie Ortega

(2002-09-27) 27 shtator 2002 (21 vjeç)[1]
ProfesioniAktore
Vite aktiviteti2012–tani

Jenna Marie Ortega (lindur më 27 shtator 2002) është një aktore amerikane. Ajo filloi karrierën e saj si një aktore fëmijë, duke marrë njohje për rolin e saj si Jane e re në serialin komedi-dramë të CW, Jane the Virgin (2014–2019), si dhe duke shprehur zërin e Princeshës Isabel në Elena of Avalor të Disney Junior (2016-2020) . Roli i saj i madh erdhi në portretizimin e Harley Diaz në serialin e Disney Channel Stuck in the Middle (2016–2018), për të cilin ajo fitoi një Imagen Award. Ajo luajti Ellie Alves në sezonin e dytë të serialit thriller You në vitin 2019 dhe luajti në filmin familjar Yes Day (2021), të dyja për Netflix.

Ortega mori vlerësime kritike për performancën e saj në filmin dramatik për adoleshencë The Fallout (2021) dhe vazhdoi të luajë në filmat slasher Scream dhe X (të dy në 2022), and Scream VI (2023). Në vitin 2022, ajo filloi të luante si Wednesday Addams në serialin komedi horror të Netflix Wednesday, për të cilin mori nominime në Golden Globe, Primetime Emmy dhe Screen Actors Guild Awards.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jenna Marie Ortega[2] lindi më 27 shtator 2002, në Coachella Valley, Kaliforni, e katërta nga gjashtë fëmijë.[1] Babai i saj është me prejardhje meksikane dhe nëna e saj është me prejardhje meksikane dhe porto-rikane.[3][4] Për shkak të karrierës së saj, Ortega nuk ka "patur një mënyrë jetese normale" dhe ka shprehur keqardhjen për mungesën e përvojës tradicionale të shkollës së mesme dhe ngjarjeve të adoleshencës si matura dhe diplomimi.[5]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2012–2017: Puna e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ortega ishte interesuar për aktrimin që në moshën gjashtë vjeçare. Në moshën tetë vjeç, me ndihmën dhe agjentët dhe nënës së saj, ajo përfundimisht filloi të merrte audicione, dhe së shpejti bëri debutimin e saj në aktrim në 2012 me një paraqitje të ftuar për Rob, në episodin "Baby Bug". [6] Pas kësaj ajo pati një paraqitje në CSI: NY në episodin "Unspoken" si Aimee Moore. [7] Në vitin 2013, ajo bëri debutimin e saj në film me një rol të vogël në filmin superhero, Iron Man 3, si vajza e zëvendëspresidentit. Pas kësaj, Ortega luajti në filmin horror Insidious: Chapter 2, filmi i dytë në seritë Insidious, si Annie, një rol dytësor. Të dy filmat ishin të suksesshëm. [8] [9]

Në vitin 2014, Ortega kapërceu në rolin e Zoe Leon në serialin Rake, [10] dhe nga viti 2014 deri në 2019, luajti versionin e ri të përsëritur të Jane në serialin romantik-dramë Jane the Virgin.[11] Gjithashtu në vitin 2014, ajo luajti si Mary Ann në filmin komedi The Little Rascals Save the Day . [12] [13] Në vitin 2015, Ortega mori pjesë për serialin origjinal të Netflix Richie Rich si pjesë e kastit kryesor, duke luajtur Darcy, [14] një gërmues ari që shpenzon paratë e Richie edhe pa pëlqimin e tij; shfaqja u panos. [15] [16] Në të njëjtin vit, ajo u shfaq në filmin After Words si Anna Chapa. [17]

Nga viti 2016 deri në 2018, [18] Ortega më pas vazhdoi të luajë në rolin kryesor të sitcom-it të Disney Channel Stuck in the Middle si Harley Diaz, fëmija i mesëm i shtatë vëllezërve dhe motrave Diaz që është një shpikës aspirues. Shfaqja u prit mirë dhe Ortega mori një çmim Imagen për performancën e saj, si dhe u nominua për dy të tjerë. [19] [20] Në të njëjtin vit, ajo iu bashkua kastit të Disney Elena of Avalor , si zëri i Princeshës Isabel, i cili përfundoi në vitin 2020. [21] Shfaqja u prit mirë dhe ajo ndau një tjetër fitim të çmimit Imagen me kastin, si dhe një tjetër nominim në 2019-ën [20] Në vitin 2017, ajo mori pjesë videoklipin e Jacob Sartorius " Chapstick ". [22] Në video, Ortega luajti dashurinë e Sartorius, e cila fitoi një mbulim të konsiderueshëm mediatik. [23]

2018–2020: Kalimi në rolet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2018, Ortega luajti në filmin Saving Flora si rolin kryesor të Dawn,vajzës së një pronari cirku. [24] [25] [26] Filmi mori vlerësime pozitive nga kritikët dhe Ortega mori vlerësime për performancën e saj. Ajo mori një nominim për aktoren më të mirë kryesore në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Southampton . [27] Ortega kishte marrë rolin kryesor të Ellie Alves në sezonin e dytë të serialit thriller Netflix You, i cili u publikua më 26 dhjetor 2019. [28] [29]You, personazhi i saj është një vajzë e zgjuar dhe ndërhyrëse që i pëlqen të veprojë më e vjetër se mosha e saj e vërtetë. [30] Ortega komentoi punën me koleget Penn Badgley dhe Victoria Pedretti, duke thënë se "Do të doja të kisha arritur të xhiroja më shumë me Victoria, sepse mendoj se ajo është vërtet e talentuar. . . . Penn është një folës kaq elokuent, aq i menduar dhe kaq i respektueshëm dhe kaq i sjellshëm dhe një kënaqësi te punosh me të." [31] Sezoni, ashtu si sezoni i parë i shfaqjes, u vlerësua si dhe performanca e Ortegas. [32] [33]

Në 2019, Ortega luajti si Pheobe në filmin horror të Netflix, The Babysitter: Killer Queen . [34] Ajo tha në një segment me Cosmopolitan se kishte qenë "tepër nervoze" kur ata filluan xhirimet, duke thënë se "për shkak se ishte në vazhdim, të gjithë anëtarët e tjerë të kastit tashmë e njihnin njëri-tjetrin. . . Shkova në shesh në panik sepse nuk e dija se çfarë po bëja.” [35] Filmi u publikua në shtator 2020, [36] [37] dhe mori komente të përziera nga kritikët. [38] Në vitin 2020, Ortega impresionoi zërin e Brooklyn në serialin e animuar të Netflix, Jurassic World Camp Cretaceous . [39] Seriali u prit me komente të ndryshme, megjithëse lavdërimet shkuan për zërin e Ortegas dhe pjesën tjetër të kastit. [40] Seriali u rinovua për një sezon të dytë, i planifikuar të dilte në 2021. [41] Në vitin 2020, Ortega njoftoi se do të bënte debutimin e saj me shkrim me librin It's All Love, i cili u publikua në janar 2021. [42] [43] Ortega më pas luajti si Katie Torres në filmin komedi të Netflix, Yes Day ; [44] ajo u luajt në vitin 2019, [45] dhe filmi u publikua në mars 2021 me komente të përziera, megjithëse performanca e saj u vlerësua. [46] [47] [48]

2021–tani: Përparim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në mars 2021, u publikua filmi dramatik i shkollës së mesme The Fallout, në të cilin Ortega portretizoi rolin kryesor, atë të Vadës; [49] u lëshua në HBO Max më 27 janar 2022. Aktorët u mblodhën në shkurt 2020, xhirimet u zhvilluan gjatë një muaji midis gushtit dhe shtatorit të po atij viti. [50] [51] Ai mori një përgjigje pozitive nga kritikët, [52] dhe aktrimi i Ortegës u lavdërua, [53] me disa kritikë që e quajtën atë rolin e saj të filmit "breakout". [54] Hollywood Reporter shkroi: ". . . Kthesa e bukur e nuancuar e Ortegës kupton fasadën që s'ka për t'u parë këtu dhe gërvishtjet në armaturë." [53] Decider shkroi në mënyrë të ngjashme, duke lavdëruar performancën e saj si "të papërpunuar pa e tepruar. Ajo që mund të kishte qenë klishe përgjatë rrugës së karakterit të Vadës, bëhet serioze dhe reale falë përkushtimit të saj ndaj performancës dhe një kuptimi të plotë të rrahjeve të saj emocionale." [55] Revista Variety e përshkroi Vadën si rolin e saj të rëndësishëm në film, duke shkruar se “Ortega në veçanti duket se ka gjetur zërin e saj”. [56] CinemaBlend vlerësoi kiminë mes saj dhe yllit të saj, Maddie Ziegler, dhe deklaroi se "dy vajzat në qendër të të gjithave duken gjithashtu fenomenale, pasi një lidhje e vërtetë mund të ndihet në procesin e jetësimit të kësaj historie". [57] Mashable shkroi se ajo "mban pa probleme një rol, të shkruar në mënyrë të pasur në kompleksitete të çrregullta me dashuri dhe i jep frymë si dhe ngashërime marramendëse". [58]

Ortega luajti rolin e Tara Carpenter në filmin slasher Scream në 2020, [33] [59] në të cilin ajo deklaroi se "Unë as nuk mendoj se ka fjalë në gjuhën angleze për të shprehur saktë se sa e lumtur, e emocionuar dhe nervoze jam. për këtë udhëtim”. [60] Xhirimet u zhvilluan në Wilmington, Karolina e Veriut nga shtatori deri në nëntor të po atij viti. Duke punuar me bashkë-yjet Neve Campbell, Courteney Cox dhe David Arquette, ajo deklaroi se "Asnjëherë nuk e dini se çfarë të prisni kur takoni njerëz të atij standardi, por ata me të vërtetë ishin njerëzit më të mirë dhe më të ëmbël. ." [5] Filmi u publikua më 14 janar 2022, [61] [62] [63] dhe u shfaq si një sukses kritik dhe komercial, [64] [65] duke u bërë filmi i 28-të me fitimet më të larta të 2022 dhe duke i fituar asaj Çmimin e Filmit MTV për performancën më të frikshme . [66] [67] Ortega gjithashtu luajti në filmin horror të udhëhequr nga Foo Fighters Studio 666, i lëshuar në shkurt, [68] [69] [70] [71] dhe filmin horror X, nga regjisori Ti West, [72] i cili u publikua në Mars . [73] [74] [75] Pas roleve të saj në filmat horror të vitit 2022 Scream, Studio 666, X dhe American Carnage, ajo u pagëzua si një mbretëreshë e britmave nga disa media. [76] [77] [78] [79] [80]

Gjithashtu në serialin mbinatyrorTim Burton Wednesday (2022), [10] [81] Ortega luan rolin titullar të Wednesday Addams, të cilin e quajti një "kapitull të ri" në karrierën e saj, duke deklaruar se shpreson të "bëjë drejtësinë e Wednesday Addams ." [10] Për t'u përgatitur për rolin, Ortega iu nënshtrua "transformimit më fizik që kam bërë ndonjëherë; i kam prerë flokët dhe janë të zinj, dhe në aspektin e sjelljes, duke folur në mënyrë kadence, nga ana shprehëse, po përpiqem të tërhiqem nga një kuti mjetesh të ndryshme këtë herë. Mendoj se është një surprizë për audiencën, por edhe për veten time.” [82] Ortega më vonë e quajti produksionin e sezonit "punën më dërrmuese" që kishte pasur ndonjëherë dhe foli se ishte në një gjendje konfuzioni dhe stresi të vazhdueshëm për drejtimin e serialit dhe personazhit. [83]

Projekte te ardhshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ortega gjithashtu do të luajë në filmin thriller të kompanisë Paramount+ Finestkind së bashku me Tommy Lee Jones, Ben Foster dhe Toby Wallace [84] dhe do të riprodhojë rolin e Tara Carpenter në një film të gjashtë të titulluar Scream. [85] [86] Në shtator 2022, ajo iu bashkua kastit të Lionsgate dhe Point Grey 's Miller's Girl, përballë Martin Freeman . [87]

Sipërmarrje të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ortega ka përdorur platformat e saj për të promovuar mbështetjen për emigrantët dhe politikën që i përfshin ata. [88] Ortega është një mbështetëse e Krenarisë Mbi Paragjykimin, një fushatë që promovon pranimin ndaj komunitetit LGBT ; [89] ajo ka mbrojtur organizatën që kur ishte 13 vjeç. [90] Ajo është pro imigrimit dhe anti-diskriminimit, [91] dhe tha për Teen Vogue : "Është e rëndësishme të përqafoni kulturën tuaj sot, sepse ka kaq shumë etni të ndryshme në Amerikë. Në fund të fundit, ju jeni ju. Ju duhet të qëndroni besnik ndaj vetes dhe nuk mund ta ndryshoni veten në mënyrë që të përshtateni ose të bëni dikë tjetër të ndihet rehat." [91]

Në vitin 2016, Ortega organizoi një takim dhe përshëndetje për fansat për të mbledhur para për një vajzë të re me kancer . [92] Në vitin 2018, në Radio Disney Music Awards, Ortega veshi një xhaketë, e cila shfaqte fjalët "I Do Care And U Should Too" në përgjigje të veshjes së zonjës së parë Melania Trump kur ajo shkoi për të vizituar fëmijët emigrantë që strehoheshin pa prindërit e tyre, ku shkruhej "Me të vërtetë nuk më intereson. A ju?". [93] Stenda mori një mbulim të konsiderueshëm mediatik. Në aksion, Ortega i tha Forbes : “Mbaj mend që po shfletoja lajmet në telefonin tim dhe pashë se çfarë kishte veshur Melania rrugës për të vizituar fëmijët emigrantë. Isha shumë i ofenduar dhe pikërisht në atë moment e dija se çfarë doja të ishte deklarata ime. . " [88] Gjatë vitit 2019, Ortega u shfaq në koncerte të shumta të WE Day në të gjithë Shtetet e Bashkuara dhe Kanada për të përfituar WE Charity . [94]

Në vitin 2020, Ortega u emërua ambasador i markës për Neutrogena . [95] [96] [97] Pasi u bë ambasadore, ajo i tha ¡Hola! : “Nuk mund të isha më i ekstazuar. E them vazhdimisht, por me të vërtetë është një ndjenjë kaq surreale, veçanërisht me një markë kaq ikonike, që e kam parë për një kohë kaq të gjatë." [98] Një vit më pas, Ortega njoftoi në Instagramin e saj se ishte partnere me Neutrogena në "Për njerëzit me lëkurë", që është një "angazhim ekipor për të avancuar shëndetin e lëkurës për të gjithë konsumatorët, pavarësisht nga raca, mosha, përkatësia etnike, nevoja e lëkurës ose të ardhurat. ." [99]

Artistike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ortega ka deklaruar se ndjen se marrja e roleve më të larmishme në aktrim është e rëndësishme për të, pasi të mos jetë e stilizuar; ajo i tha E! Online në 2021 se ajo nuk donte të ishte "pëllumb si aktore" [100] dhe se dëshira e saj për të "bërë rolet më të ndryshme që unë ndoshta mund dhe me të vërtetë i ndërroj" e bëri më të lehtë kalimin në role të pjekura për të. [100] [101] Ajo ka thënë se veprat horror janë ato ku ajo ndihet më rehat kur luan, [102] duke i thënë Rotten Tomatoes në 2022 se ajo ishte "shumë rehat me të gjitha gjërat horror". [103]

Në një intervistë me Collider, Ortega tha se fillimisht ishte frymëzuar për të ndjekur aktrimin pasi pa performancën e aktores Dakota Fanning në filmin thriller të vitit 2004 Man on Fire, [90] duke deklaruar se "Pas shikimit të Dakotës, e cila padyshim ishte kaq e talentuar nga të tilla Në moshë të re, vendosa që doja të isha versioni portorikan i saj." [104] Ajo tha gjithashtu se mendonte se Denzel Washington ishte "burri më i lezetshëm që kisha parë ndonjëherë në jetën time". [104] Ortega përmend gjithashtu aktoren Gina Rodriguez, me të cilën ka punuar në dramën televizive Jane The Virgin, si një nga ndikimet e saj kryesore. [105] Ajo deklaroi se e admiron Rodriguez për historinë e saj të ngjashme me të, dhe për përpjekjet dhe aftësinë e saj. [106]

Ortega u rendit e para në listën "20 Under 20" (20 [persona] nën 20) të PopSugar në 2020. [89] Në vitin 2022, ajo u quajt "Gjëja tjetër e madhe" nga The Hollywood Reporter . [82]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në një intervistë me InStyle në vitin 2021, Ortega deklaroi: “E fshij Instagramin nga telefoni im ndoshta dy herë në javë. Mundohem të qëndroj sa më larg prej tij, por është e vështirë sepse tani është mënyra se si lidhen të rinjtë, ... aq shumë nga ato që reklamohen nuk janë autentike ose domosdoshmërisht më të mirat për mirëqenien tuaj, kështu që duhet ti merrni më shtruar mediat sociale." [107] Në kohën e saj të lirë, Ortega praktikon një rutinë të vetë-kujdesit, e cila përfshin pilates . [80]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet Referime
2013 Iron Man 3 vajza e Zv.Presidentit [108]
Insidious: Chapter 2 Annie [109]
2014 The Little Rascals Save the Day Mary Ann [110]
2015 After Words Anna Chapa [17]
2018 Saving Flora Dawn [25]
2019 Wyrm Suzie [111]
2020 The Babysitter: Killer Queen Phoebe Atwell [36]
2021 Yes Day Katie Torres [44]
The Fallout Vada Cavell [49]
2022 Scream Tara Carpenter [33][112]
Studio 666 Skye Willow [69]
X Lorraine Day [72]
American Carnage Camila Montes [113]
2023 Scream VI Tara Carpenter [85][114]
Finestkind Mabel [115][116]
2024 Beetlejuice 2 Nuk është publikuar akoma Lydia Deet's daughter Filming; on hiatus [117][118]
TBA Death of a Unicorn Nuk është publikuar akoma Ridley Filming [119]
Miller's Girl Nuk është publikuar akoma TBA Post-production [120]
Untitled Trey Edward Shults film Nuk është publikuar akoma TBA Post-production; also executive producer [121]
Winter Spring Summer or Fall Nuk është publikuar akoma Remi Post-production; gjithashtu producente ekzekutive [122]
Key
Films that have not yet been released Tregon filma që nuk janë publikuar ende

Television[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet Referime
2012 Rob Girl Episode: "The Baby Bug" [6]
CSI: NY Aimee Moore Episode: "Unspoken" [7]
2013 Days of Our Lives Hayley Episode: "12062" [7]
2014 Rake Zoe Leon Recurring role [123]
2014–2019 Jane the Virgin Young Jane Villanueva (age 12) Recurring role [105]
2015 Richie Rich Darcy Main role [14]
2016–2018 Stuck in the Middle Harley Diaz Lead role [124]
2016–2020 Elena of Avalor Princess Isabel Main voice role [125]
2016 Elena and the Secret of Avalor Princess Isabel Voice role; television film [126]
2018 Bizaardvark Izzy Epizodi: "The BFF (Before Frankie Friend)" [127]
2019–2023 Big City Greens Gabriella Espinosa Voice role; 6 episodes [123]
2019 You Ellie Alves Roli kryesor (sezoni 2) [28]
2020 Home Movie: The Princess Bride Princess Buttercup Epizodi: "Chapter Six: The Fire Swamp" [128]
2020–2022 Jurassic World Camp Cretaceous Brooklynn Main voice role [39]
2022–present Wednesday Wednesday Addams / Goody Addams Roli kryesor; gjithashtu producent ekzekutiv (sezoni 2) [10]
2023 Saturday Night Live Host Epizodi: "Jenna Ortega/The 1975" [129]

Videoklipe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c "Disney Channel – Stuck in the Middle – Bios". DisneyABCPress (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 maj 2016. Marrë më 21 prill 2016.
 2. ^ Stampa:Cite instagram
 3. ^ Ortega, Jenna (1 tetor 2016). "Jenna Ortega: "I Am Extremely Proud of Where I Come From"". Pop Sugar (në anglisht). Marrë më 29 korrik 2017.
 4. ^ Leonowicz, Rex (15 gusht 2016). "Jane the Virgin's Jenna Ortega Fights Anti-Immigration Rhetoric". Teen Vogue (në anglisht). Marrë më 21 gusht 2016.
 5. ^ a b Tolentino, Felisha (2021-04-07). "Jenna Ortega Thinks She Could Be the One To Finally Take Down Joe Goldberg in 'You'". Cosmopolitan (në anglisht). Marrë më 2021-04-08.
 6. ^ a b "Rob – The Baby Bug episode". TheFutonCritic.com (në anglisht). Marrë më 23 prill 2016.
 7. ^ a b c "CSI: NY – Unspoken episode". TheFutonCritic.com (në anglisht). Marrë më 23 prill 2016.
 8. ^ "Iron Man 3". Box Office Mojo (në anglisht). Marrë më 2020-01-13.
 9. ^ "Insidious: Chapter 2". Box Office Mojo (në anglisht). Marrë më 2020-01-13.
 10. ^ a b c d Andreeva, Nellie (2021-05-19). "Jenna Ortega To Play Lead Wednesday Addams In Netflix's Live-Action Series From Tim Burton". Deadline (në anglisht). Marrë më 2021-05-19. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":22" defined multiple times with different content
 11. ^ "9 Things You Need To Know About "You" Actress Jenna Ortega". www.narcity.com (në anglisht). 2019-12-30. Marrë më 2020-08-26.
 12. ^ "Jenna Ortega's Five Favorite Horror Films" (në anglisht). Marrë më 2022-05-10.
 13. ^ "Does anyone else notice that Mary Ann is creeping? If you haven't seen "The Little Rascals Save the Day", Netflix.💖". Twitter (në anglisht). Marrë më 2022-05-10.
 14. ^ a b "Netflix Orders 'Richie Rich' Series From AwesomenessTV". The Hollywood Reporter (në anglisht). 29 tetor 2014. Marrë më 2019-12-31.
 15. ^ "Binge Watching Netflix's 'Richie Rich' Is Five Hours I Will Not Get Back". BDCWire (në anglisht). 2015-03-10. Marrë më 2020-01-25.
 16. ^ "The 10 Worst Netflix Originals Of The Decade (According To IMDb)". ScreenRant (në anglisht). 2019-12-02. Marrë më 2020-01-25.
 17. ^ a b Lowe, Justin (21 gusht 2016). "'After Words': Film Review". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 19 prill 2016.
 18. ^ Andreeva, Nellie (30 mars 2018). "Stuck in the Middle to End After 3 Seasons on Disney Channel, Star Jenna Ortega Joins ABC Pilot Man of the House". Deadline (në anglisht). Marrë më 7 prill 2018.
 19. ^ "Jenna Ortega". IMDb (në anglisht). Marrë më 2019-07-18.
 20. ^ a b "Nominations Announced for the 34th Annual Imagen Awards". The Imagen Foundation (në anglisht). 1 korrik 2019. Marrë më 19 korrik 2019.
 21. ^ "Princess Elena's Heroic Journey to Become Queen Continues in the Third Season of "Elena of Avalor," Premiering Monday, Oct. 7". www.thefutoncritic.com (në anglisht). Marrë më 2020-10-20.
 22. ^ a b "9 Things You Need To Know About "You" Actress Jenna Ortega". www.narcity.com (në anglisht). 30 dhjetor 2019. Marrë më 2020-01-17. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":7" defined multiple times with different content
 23. ^ a b Devoe, Noelle (2017-10-06). "Jacob Sartorius and Jenna Ortega from "Stuck in the Middle" Get Romantic in His New Music Video". Seventeen (në anglisht). Marrë më 2020-01-17. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":8" defined multiple times with different content
 24. ^ Prahl, Amanda (2019-12-26). "You's Jenna Ortega Has Been Acting For Almost Half Her Life Already". Popsugar Entertainment (në anglisht). Marrë më 2020-01-13.
 25. ^ a b McNary, Dave (2017-08-04). "David Arquette, Jenna Ortega to Star in Elephant Drama 'Saving Flora'". Variety (në anglisht). Marrë më 2020-01-14.
 26. ^ "'Jane the Virgin' Actress Jenna Ortega to Star in 'Saving Flora'". www.hollywoodreporter.com (në anglisht). 3 gusht 2017. Marrë më 2020-10-22.
 27. ^ "Southampton International Film Festival (2018)". IMDb (në anglisht). Marrë më 2020-01-25.
 28. ^ a b Petski, Denise (31 janar 2019). "'You': James Scully & Jenna Ortega Cast In Series' Second Season On Netflix". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 1 shkurt 2019.
 29. ^ Pedersen, Erik (2019-11-11). "'You' Season 2 Premiere Date Set As Penn Badgley Stalker Drama Moves To Netflix". Deadline (në anglisht). Marrë më 2019-12-22.
 30. ^ "This Young Latina Cast in "You" Is Killing It". Latin Post (në anglisht). 2020-01-16. Marrë më 2020-01-22.
 31. ^ Monteil, Abby. "Jenna Ortega On 'Yes Day,' Being Latina In Hollywood, & Those 'You' Theories". Elite Daily (në anglisht). Marrë më 2021-03-28.
 32. ^ You: Season 2 (në anglisht), marrë më 2020-01-22
 33. ^ a b c Sneider, Jeff (19 gusht 2020). "'Scream 5' Adds Jenna Ortega, Who Was So Good on 'You' Last Season". Collider (në anglisht). Marrë më 20 gusht 2020.
 34. ^ "Jenna Ortega in 'The Babysitter: Killer Queen:' A Different Role For The Former Disney Star". Decider (në anglisht). 2020-09-10. Marrë më 2021-01-17.
 35. ^ Iwegbue, Annabel (2021-04-05). "Jenna Ortega Walked Down Memory Lane During 'Breakdown Breakdown'". Cosmopolitan (në anglisht). Marrë më 2021-04-05.
 36. ^ a b Galuppo, Mia (18 tetor 2019). "'Jane the Virgin' Actress Jenna Ortega Joins 'The Babysitter' Sequel (Exclusive)". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 18 tetor 2019.
 37. ^ Squires, John (12 gusht 2020). "Sequel 'The Babysitter: Killer Queen' Coming to Netflix in September!". Bloody Disgusting (në anglisht). Marrë më 12 gusht 2020.
 38. ^ "Netflix's The Babysitter: Killer Queen Reviews Are In, See What Critics Are Saying". Cinimeblend (në anglisht). 2020-09-10. Marrë më 2020-10-20.
 39. ^ a b First Trailer for Netflix's 'Jurassic World' Animated Series Finds Plucky Kids Getting Terrorized by Dinosaurs
 40. ^ Navarro, Meagan (2020-09-15). "[Review] "Jurassic World: Camp Cretaceous" Surprises with Thrilling Family-Friendly Intro to Franchise". Bloody Disgusting! (në anglisht). Marrë më 2020-10-20.
 41. ^ Kanter, Jake (2020-10-09). "'Jurassic World: Camp Cretaceous' Renewed For Season 2 By Netflix; Teaser Trailer Dropped For DreamWorks Animation". Deadline (në anglisht). Marrë më 2020-10-20.
 42. ^ "Seventeen-Year-Old Actress & Influencer Jenna Ortega Shares Personal Reflections in New Book". penguinrandomhouse.com (në anglisht). Marrë më 2020-08-26.
 43. ^ "Jenna Ortega To Support 'It's All Love' On January 15 'Drew Barrymore Show'". Headline Planet (në anglisht). 2021-01-08. Marrë më 2021-01-17.
 44. ^ a b D'Alessandro, Anthony (10 tetor 2019). "'Jane The Virgin's Jenna Ortega Joins Jennifer Garner Family Movie 'Yes Day'". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 13 tetor 2019.
 45. ^ D'Alessandro, Anthony (2019-10-17). "Edgar Ramírez Says 'Yes' To Jennifer Garner Family Movie 'Yes Day'". Deadline (në anglisht). Marrë më 2021-03-13.
 46. ^ Wardell, Jenniffer. "The Movie Guru: "Yes Day" predictable but sweet". www.vaildaily.com (në anglisht). Marrë më 2021-03-13.
 47. ^ "Review: 'Yes Day' is a clever idea that could use more laughs". The Mercury News (në anglisht). 2021-03-12. Marrë më 2021-03-13.
 48. ^ "'Yes Day': Netflix family film has a few negatives". Chicago Sun-Times (në anglisht). Associated Press. 2021-03-11. Marrë më 2021-03-13.
 49. ^ a b Andreas Wiseman (22 shkurt 2020). "'You' Star Jenna Ortega To Lead Cast In High-School Drama 'The Fallout' From Writer-Director Megan Park – EFM" (në anglisht). Deadline Hollywood. Marrë më 24 shkurt 2020.
 50. ^ "Rebecca Miller's Instagram photo: "That's a wrap on @the_fallout_movie! Can't wait to share this one. Worked with truly the best cast and crew who worked so hard while masked…"". Instagram (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 nëntor 2022. Marrë më 2021-03-21.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 51. ^ "Megan Park on Instagram: "I started directing my first feature film last week. It's also world breastfeeding week so I thought this picture of me pumping and eating…"". Instagram (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 nëntor 2022. Marrë më 2021-03-21.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 52. ^ The Fallout (2021) (në anglisht), marrë më 2021-03-21
 53. ^ a b "'The Fallout': Film Review | SXSW 2021". The Hollywood Reporter (në anglisht). 2021-03-17. Marrë më 2021-03-21.
 54. ^ Lattanzio, Ryan (2022-01-18). "'The Fallout' Trailer: Jenna Ortega Stars in School Shooting Drama for the Instagram Age". IndieWire (në anglisht). Marrë më 2022-01-20.
 55. ^ "'The Fallout' Movie HBO Max Review: Stream It or Skip It?" (në anglisht). Marrë më 2022-01-28.
 56. ^ Debruge, Peter (2021-03-17). "'The Fallout' Review: Megan Park Takes the Pulse of a Shell-Shocked Generation". Variety (në anglisht). Marrë më 2021-03-21.
 57. ^ Mike Reyes (2022-01-18). "Jenna Ortega And Maddie Ziegler Bond Over Shared Trauma In HBO Max's The Fallout Trailer". CINEMABLEND (në anglisht). Marrë më 2022-01-20.
 58. ^ Puchko, Kristy (2022-01-28). "'The Fallout' is a surprisingly funny and deeply cathartic exploration of grief". Mashable (në anglisht). Marrë më 2022-01-28.
 59. ^ D'Alessandro, Anthony (19 gusht 2020). "'Scream': Jenna Ortega Joins Spyglass Media Group & Paramount Pictures' Horror Relaunch". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 20 gusht 2020.
 60. ^ "Jenna Ortega Calls Role in 'Scream 5' a 'Dream Come True' (Exclusive)". Entertainment Tonight (në anglisht). Marrë më 2021-01-17.
 61. ^ Miska, Brad (28 gusht 2020). "Relaunch of 'Scream' Slashing Into Theaters on January 14, 2022!". BloodyDisgusting (në anglisht). Marrë më 28 gusht 2020.
 62. ^ Kroll, Justin (24 qershor 2020). "New Scream Movie From Spyglass Media Will Be Released by Paramount (EXCLUSIVE)". Variety (në anglisht). Marrë më 24 qershor 2020.
 63. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura :15
 64. ^ Shattuck, Kathryn (2022-01-25). "Jenna Ortega Gets Her Thrills From Radiohead and 'Paris, Texas'". The New York Times (në anglisht). ISSN 0362-4331. Marrë më 2022-01-27.
 65. ^ Puchko, Kristy (2022-01-14). "'Scream' can't live up to 'Scream'". Mashable (në anglisht). Marrë më 2022-01-28.
 66. ^ Dick, Jeremy (2022-06-06). "Scream Star Jenna Ortega Wins Most Frightened Performance at MTV Awards". MovieWeb (në anglisht). Marrë më 2022-06-06.
 67. ^ "2022 Worldwide Box Office". Box Office Mojo (në anglisht). Marrë më 2022-11-16.
 68. ^ "Studio 666 Trailer Pits Foo Fighters Against Demonic Forces Trying to Take Down the Band". MovieWeb (në anglisht). 2021-12-06. Marrë më 2021-12-07.
 69. ^ a b "Foo Fighters Are Under Threat In A First Look At Studio 666". Empire (në anglisht). Marrë më 2021-12-07.
 70. ^ "Studio 666 Poster Reveals Haunted House Horror Movie from Dave Grohl and Foo Fighters". MovieWeb (në anglisht). 2021-11-09. Marrë më 2021-12-07.
 71. ^ "There Goes My Hero: Dave Grohl and Foo Fighters Are Making a Horror Movie About a Haunted House". Collider (në anglisht). 2021-11-08. Marrë më 2021-12-07.
 72. ^ a b "Brittany Snow Joins Kid Cudi, Jenna Ortega in Ti West Horror Thriller 'X' (Exclusive)". The Hollywood Reporter (në anglisht). 2021-02-18. Marrë më 2021-03-09.
 73. ^ Sims, David (2022-03-19). "The Slasher Film 'X' Is a Modern Classic". The Atlantic (në anglisht). Marrë më 2022-03-22.
 74. ^ DeFore, John (2022-03-14). "Ti West's 'X': Film Review | SXSW 2022". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 2022-03-22.
 75. ^ "Every Jenna Ortega Horror Movie Ranked From Worst To Best". ScreenRant (në anglisht). 2022-03-21. Marrë më 2022-03-22.
 76. ^ Sippell, Margeaux (2022-01-12). "Jenna Ortega's Journey From Disney Channel Star to Scream Queen". MovieMaker Magazine (në anglisht). Marrë më 2022-04-05.
 77. ^ "Why A24's X Cements Jenna Ortega as a Scream Queen". MovieWeb (në anglisht). 2022-03-27. Marrë më 2022-04-05.
 78. ^ "Jenna Ortega's Horror Movies Prove She's The New Scream Queen". ScreenRant (në anglisht). 2022-02-09. Marrë më 2022-04-05.
 79. ^ "Jenna Ortega: The Scream Queen Of 2022". Game Rant (në anglisht). 2022-03-29. Marrë më 2022-04-05.
 80. ^ a b Ferreiro, Olivia Rose (13 prill 2022). "Jenna Ortega's Hair Routine Occasionally Involves Washing Out Fake Blood". Bustle (në anglisht). Marrë më 2022-04-16.
 81. ^ "Jenna Ortega Cast as Wednesday Addams in Upcoming Netflix Series from Tim Burton". People.com (në anglisht). Marrë më 2021-05-19.
 82. ^ a b Brown, Evan Nicole (26 janar 2022). "Next Big Thing: 'Scream' Star Jenna Ortega on Her New School-Shooting Drama 'The Fallout'". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 27 janar 2022.
 83. ^ Jenna Ortega Felt “Completely Lost And Confused” When She Began Playing Wednesday Addams For Tim Burton
 84. ^ D'Alessandro, Anthony (2022-04-05). "Paramount+ Picks Up Crime Thriller 'Finestkind' Starring Tommy Lee Jones, Ben Foster, Toby Wallace & Jenna Ortega". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 2022-04-05.
 85. ^ a b D'Alessandro, Anthony (10 maj 2022). "'Scream' Sequel Seeing Return Of Melissa Barrera, Jasmin Savoy Brown, Mason Gooding & Jenna Ortega". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 10 maj 2022. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Scream 6 casting news" defined multiple times with different content
 86. ^ Jackson, Angelique (2022-05-10). "'Scream 6': Melissa Barrera, Jasmin Savoy Brown, Mason Gooding and Jenna Ortega to Return". Variety (në anglisht). Marrë më 2022-05-10.
 87. ^ D'Alessandro, Anthony (2022-09-19). "Jenna Ortega Joins Martin Freeman In Lionsgate & Point Grey's 'Miller's Girl'". Deadline (në anglisht). Marrë më 2022-09-20.
 88. ^ a b King, Michelle. "Disney Star Jenna Ortega Shares Why Young Women Should Not Be Afraid To Take A Stand". Forbes (në anglisht). Marrë më 2020-01-26.
 89. ^ a b Abrams, Hannah (4 maj 2019). "11 Must-Know Facts About Teen Role Model Jenna Ortega". POPSUGAR Celebrity (në anglisht). Marrë më 20 korrik 2019.
 90. ^ a b "Jenna Ortega: 6 Things To Know About The Yes Day Star". CINEMABLEND (në anglisht). 2021-03-27. Marrë më 2021-03-28.
 91. ^ a b "How Jane the Virgin Star Jenna Ortega Is Standing Up to Hurtful Anti-Immigration Rhetoric". Teen Vogue (në anglisht). 15 gusht 2016. Marrë më 2019-07-20.
 92. ^ Pena, Xochitl. "Fans meet Disney's Jenna Ortega to raise money for girl with cancer". The Desert Sun (në anglisht). Marrë më 2020-10-20.
 93. ^ Weiss, Suzannah (23 qershor 2018). "Jenna Ortega Called Out Melania Trump's Jacket With Her Own Fashion Statement". Teen Vogue (në anglisht). Marrë më 2021-03-13.
 94. ^ "WE Day 2019: Tour schedule and lineup" (në anglisht). Marrë më 2019-11-17.
 95. ^ Harrington, Jessica (2020-10-12). "Jenna Ortega Gets Real About Horror-Movie Makeup and How It Affects Her Skin". POPSUGAR Beauty (në anglisht). Marrë më 2021-03-13.
 96. ^ "Jennifer Garner Welcomes 'You' Star Jenna Ortega To The Neutrogena Family". TheThings (në anglisht). 2020-07-22. Marrë më 2021-03-13.
 97. ^ Flanagan, Hanna (23 korrik 2020). "Lana Condor and Jenna Ortega Are Neutrogena's Newest Ambassadors! Everything to Know About Their Partnership". People (në anglisht). Marrë më 2021-03-13.
 98. ^ "Jenna Ortega, Latin Rising Star, Joins Neutrogena as New Brand Ambassador". HOLA! USA (në anglisht). 27 korrik 2020. Marrë më 2020-10-22.
 99. ^ "Closing the Gap: Calling All People with Skin | The Bar". www.neutrogena.com (në anglisht). Marrë më 2021-04-15.
 100. ^ a b "Jenna Ortega on Her Transition From Disney Star to Mature Roles". Entertainment Tonight (në anglisht). Marrë më 2021-03-28.
 101. ^ "Jenna Ortega on Her Conscious Transition From Disney Star to Mature Roles (Exclusive)". wkyc.com (në anglisht). 23 mars 2021. Marrë më 2021-03-28.
 102. ^ March 14, Clark Collis; EDT, 2022 at 03:00 PM. "'Scream,' 'Studio 666,' and 'X' star Jenna Ortega talks about her life in horror". EW.com (në anglisht). Marrë më 2022-04-05.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
 103. ^ Alt, Eric (15 mars 2022). "Jenna Ortega's Five Favorite Horror Films". Rotten Tomatoes (në anglisht). Marrë më 2022-04-05.
 104. ^ a b "Jenna Ortega on 'Yes Day', Riding Roller Coasters with Jennifer Garner, and Getting Cast in 'Scream' and Ti West's 'X'". Collider (në anglisht). 2021-03-13. Marrë më 2021-03-18.
 105. ^ a b Dibdin, Emma (2019-12-27). "You Might Recognize the Actress Who Plays Ellie in "You" from "Jane the Virgin"". Oprah Magazine (në anglisht). Marrë më 2020-02-07.
 106. ^ "EXCLUSIVE: Jenna Ortega on 'Stuck in the Middle' and Why Gina Rodriguez is Her Idol". LATINA (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 shkurt 2020. Marrë më 2020-02-07.
 107. ^ "For Jenna Ortega, Deleting Instagram Is a Cathartic Release". InStyle (në anglisht). Marrë më 2021-07-01.
 108. ^ "Jenna Ortega Is The Latest Actress To Join 'Scream 5'". Horror News Network (në anglisht). 2020-08-19. Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2021. Marrë më 2021-03-13.
 109. ^ "Ti West to Direct Horror Movie X for A24, Starring Mia Goth, Jenna Ortega, Kid Cudi". pastemagazine.com (në anglisht). 2020-11-02. Arkivuar nga origjinali më 15 prill 2021. Marrë më 2021-03-13.
 110. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura persona
 111. ^ "Wyrm". TVGuide.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2022. Marrë më 2022-09-28.
 112. ^ Collis, Clark (2021-10-11). "Scream first look: Neve Campbell, Courteney Cox, David Arquette join franchise newbies (and Ghostface) in fifth film". Entertainment Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 tetor 2021. Marrë më 2021-10-11.
 113. ^ Villei, Matt (2022-06-01). "Exclusive: 'American Carnage' Trailer Has Jenna Ortega and Jorge Lendeborg Jr. Fighting for Life in a Demented Nursing Home". Collider (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 qershor 2022. Marrë më 2022-06-02.
 114. ^ Hilburn III, Trey (6 qershor 2022). "'Scream 6' Delays Production in Light of Neve Campbell Not Returning". iHorror (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 qershor 2022. Marrë më 9 qershor 2022.
 115. ^ Vlessing, Etan (5 prill 2022). "Tommy Lee Jones, Ben Foster, Toby Wallace, Jenna Ortega to Star in Crime Drama 'Finestkind'". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2022. Marrë më 3 maj 2022.
 116. ^ Sim, Jonathan (10 gusht 2023). "Finestkind First Look Photo Previews Jenna Ortega Crime Thriller Movie". ComingSoon.net (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 gusht 2023. Marrë më 11 gusht 2023.
 117. ^ Kit, Borys (12 maj 2023). "'Beetlejuice 2': Willem Dafoe Joins Jenna Ortega, Michael Keaton" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 maj 2023. Marrë më 12 maj 2023.
 118. ^ Gonzalez, Umberto (14 korrik 2023). "Here Are All The Movies Affected by the SAG-AFTRA Strike From Deadpool 3 to Mission: Impossible 8 (Photos)". TheWrap (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2023. Marrë më 9 gusht 2023.
 119. ^ Maddaus, Gene (18 korrik 2023). "SAG-AFTRA Approves 39 Indie Projects to Shoot During Strike, Including Two A24 Films". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 korrik 2023. Marrë më 24 korrik 2023.
 120. ^ "Jenna Ortega Joins Martin Freeman In Lionsgate & Point Grey's 'Miller's Girl'" (në anglisht). 19 shtator 2022. Arkivuar nga origjinali më 19 shtator 2022. Marrë më 19 shtator 2022.
 121. ^ Kroll, Justin (2023-02-28). "The Weeknd, Jenna Ortega And Barry Keoghan To Star In New Film From Trey Edward Shults". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2023. Marrë më 2023-02-28.
 122. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura SeasonsFilm
 123. ^ a b Weston, Christopher (2021-03-12). "Who is Yes Day actress Jenna Ortega? Age, Instagram and previous roles". HITC (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2021. Marrë më 2021-03-13.
 124. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Latina magazine - P_Rodriguez2
 125. ^ "Elena of Avalor, Disney's First Latina Princess Gets Her Own Book". LatinPost.com (në anglisht). 7 mars 2016. Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2019. Marrë më 19 prill 2016.
 126. ^ Evans, Greg (2016-10-11). "Jane Fonda's Evil Sorceress In Disney Channel's 'Elena And The Secret Of Avalor' – First-Look Photo". Deadline (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2021. Marrë më 2021-03-13.
 127. ^ Pham, Jason (2019-12-26). "Who Plays Ellie on 'YOU' Season 2? Actress Jenna Ortega Is From Another Mega-Popular Show". StyleCaster (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2021. Marrë më 2021-03-13.
 128. ^ Breznican, Anthony (26 qershor 2020). "Watch the Celebrity-Filled Fan-Film Version of The Princess Bride". Vanity Fair (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2020. Marrë më 2021-03-13.
 129. ^ Itzkoff, Dave (12 mars 2023). "'Saturday Night Live' Goes to the Oscars". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2023. Marrë më 13 mars 2023.