Jeremy Thorpen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jeremy Thorpen
Lideri i Partisë Liberale
Në detyrë
18 janar 1967 – 10 maj 1976
Paraprirë ngaJo Grimond
Pasuar ngaDavid Steel
Të dhëna vetjake
U lind më29 prill 1929
Londër
Vdiq më4 dhjetor 2014
Londër
Partia politikePartia Liberale (deri më 1998]]
Partia Demokrate (nga viti 1998)
Bashkëshortja/etCaroline Allpass (1968-1970)
Marion Stein
(1973-2014)
PunësimiPolitikanë

John Jeremy Thorpe (29 prill 1929 – 4 dhjetor 2014) ishte politikanë britanez i cili ishte lider i partisë liberale. Jeremy lindi në South Kensington, Londër më 29 prill 1929. Babai i tij ishte John Henry Thorpe dhe nëna e tij ishte Ursula, née Norton-Griffiths. Ai vdiq më 4 dhjetor 2014. Ai u varros në St Margaret's, Westminster më 17 dhjetor, përcjellsit i të vdekurit ishin pesë pasardhësit e tij të partisë: Steel, Paddy Ashdown, Charles Kennedy, Menzies Campbell dhe Nick Clegg.