Jerome Bruner

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jerome Bruner

Jerome Seymour Bruner (1 tetor 1915 - 5 qershor 2016) ishte një psikolog amerikan i cili dha kontribut të rëndësishëm në psikologjinë njohëse njerëzore dhe teorinë e të mësuarit kognitivpsikologjinë arsimore . Bruner ishte një studiues i lartë në Shkollën Juridike të Universitetit të Nju Jorkut . [1] Ai mori një BA në 1937 nga Duke University dhe një PhD nga Universiteti i Harvardit në 1941. [2] [3] [4] [5] Ai dha mësim dhe bëri kërkime në Universitetin e Harvardit, në Universitetin e Oksfordit dhe në Universitetin e Nju Jorkut. Një rishikim i anketës së Psikologjisë së Përgjithshme, botuar në 2002, e renditi Brunerin si psikologun e 28-të më të cituar të shekullit të 20-të. [6]

Publikime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • A Study of Thinking. 1956. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Bruner, Jerome S. (1960). The Process of Education. ISBN 978-0-674-71001-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Studies in Cognitive Growth. 1966. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Bruner, Jerome Seymour; Bruner, University Professor Jerome (1966). Toward a Theory of Instruction. ISBN 978-0-674-89701-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Processes of Cognitive Growth: Infancy. 1968. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Beyond the Information Given: Studies in the Psychology of Knowing. W. W. Norton & Company. 1973. ISBN 978-0-393-09363-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Bruner, Jerome Seymour (1979). On Knowing: Essays for the Left Hand. ISBN 978-0-674-63525-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Child's Talk: Learning to Use Language. 1983. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • In Search of Mind: Essays in Autobiography. 1983. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Bruner, Jerome S. (1985). Actual Minds, Possible Worlds. ISBN 978-0-674-00366-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Lurii͡a, Aleksandr Romanovich; Bruner, Jerome S. (1987). "Foreword". The Mind of a Mnemonist: A Little Book about a Vast Memory. ISBN 978-0-674-57622-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Bruner, Jerome S. (1990). Acts of Meaning. ISBN 978-0-674-00361-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Bruner, Jerome Seymour (1996). The Culture of Education. ISBN 978-0-674-17953-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Amsterdam, Anthony G.; Bruner, Jerome S. (2000). Minding the Law. ISBN 978-0-674-00816-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Bruner, Jerome Seymour (2003). Making Stories: Law, Literature, Life. ISBN 978-0-674-01099-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "In Memoriam: Jerome Bruner, 1915–2016". nyu.edu. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Bruner, Jerome Seymour (1941). A psychological analysis of international radio broadcasts of belligerent nations (Tezë). Harvard University. OCLC 83325571. {{cite thesis}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ President and Fellows of Harvard College (2007). "About the Department". The Department of Psychology, Harvard University. Marrë më 15 dhjetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Greenfield, Patricia Marks (2016). "Jerome Bruner (1915–2016) Psychologist who shaped ideas about perception, cognition and education". Nature. 535 (7611): 232. doi:10.1038/535232a. PMID 27411626. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "NYU Psychology, Jerome Bruner, Research Professor of Psychology". nyu.edu. New York University. Arkivuar nga origjinali më 2016-03-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Haggbloom, Steven J.; Warnick, Renee; Warnick, Jason E.; Jones, Vinessa K.; Russell, Tenea M.; Borecky, Chris M.; McGahhey, Reagan; Powell, John L., III; Beavers, Jamie; Monte, Emmanuelle (2002). "The 100 most eminent psychologists of the 20th century". Review of General Psychology. 6 (2): 139–152. CiteSeerX 10.1.1.586.1913. doi:10.1037/1089-2680.6.2.139. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)