Jump to content

Jesenice

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stacioni Hekurudhor në Jesenice

Jesenice (sllovenisht: [jɛsɛˈniːtsɛ] (dëgjoni); gjermanisht: Assling)[1] është një qytezë sllovene dhe selia e Komunës së Jesenices. Shtrihet në anën jugore të Karavankeve (Malet Karavanke), ndërsa në veri kufiri shtetëror e ndan me Austrinë. Jesenice është njihet si në vend i minierave sllovene dhe industrisë së përpunimit të hekurit, kompaninë e saj më të madhe të çelikut Acron,[2] si dhe klubit të hokejit, Acroni Jesenice.[3] Historikisht, industria e rëndë dh metalurgjia ishin forca shtytëse e zhvillimit të qytetit.

Jesenice njihet edhe për stacionin e trenit (stacionin hekurudhor) të hapur në vitin 1870 si pjesë e linjës hekurudhore Tarvisio - Lubjana. Nëpër këtë stacion për rreth tri dekada ka qarkulluar treni i famshëm Akropolis duke e lidhur Athinën dhe Greqinë me Gjermaninë.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Leksikon občin kraljestev in dežel zastopanih v državnem zboru, vol. 6: Kranjsko. 1906. Vienna: C. Kr. Dvorna in Državna Tiskarna, p. 144.
  2. ^ Acroni company website
  3. ^ "Acroni Jesenice Hockey Club" (në sllovenisht). Arkivuar nga origjinali më 2014-04-09. Marrë më 2014-04-20.