Jump to content

Jessie J

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jessie J

Jessica Ellen Cornish (lindur 27 mars 1988) njohur më mirë me emrin e saj fazë Jessie J, është një këngëtare anglishtfolse dhe kompozitore. Lindur dhe rritur në Londër, Angli ajo studioi në Shkollën BRIT para nënshkrimit me Records dhe arritja e një marrëveshje me Sony / ATV Music Edit ku ajo shkroi për artistët, duke përfshirë Chris Brown dhe Miley Cyrus. Duke cituar ndikimet e ndryshme, Jessie J është e njohur si muzikante dhe me performancë e stil të pazakontë që mikson vokalin me shpirtin R & B, pop, electropop, tenton dhe hip-hop. Jessie J mori çmime të ndryshme dhe nominime për kontributet në industrinë e muzikës, duke përfshirë Choice Award BRIT e 2011 kritikëve dhe Tone BBC-së 2011. Deri në prill 2012, Jessie J shiti mbi 11 milion disqe dhe 2.5 milionë albume, në mbarë botën. Në Tiranë ajo performoi për publikun shqiptar në 29 nëntor 2014 gjatë festimeve të Natës së Bardhë