Jevgjit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Jevgjit janë një grup etnik tradicionalisht nomad, që jeton më së shumti në Evropë dhe në kontinentin Amerikan dhe e kanë origjinën nga India e Veriut,[1][2] përkatësisht nga shtetet e Rajasthan, Haryana, Punjab dhe Sindh.[1][2]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b K. Meira Goldberg; Ninotchka Devorah Bennahum; Michelle Heffner Hayes (2015). Flamenco on the Global Stage: Historical, Critical and Theoretical Perspectives. McFarland. fq. 50. ISBN 978-0-7864-9470-5. Marrë më 8 dhjetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Simon Broughton; Mark Ellingham; Richard Trillo (1999). World Music: Africa, Europe and the Middle East. Rough Guides. fq. 147. ISBN 978-1-85828-635-8. Marrë më 8 dhjetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)