Jill Bolte Taylor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jill Bolte Taylor
Jill Bolte Taylor - observing a stroke from within.jpg
Bolte Taylor në TED, 2008
U lind në (1959-05-04) 4 Maj, 1959 (63 vjeç)
KombësiaAmerikane
ShkollimiTerre Haute South Vigo High School, B.A. Indiana University, Ph.D. Indiana State University, Postdoctoral studies at Harvard Medical School (Depts of Psychiatry and Neuroscience)
Njohur përPuna në neuro-anatomi
Faqja në rrjetDrJillTaylor.com

Jill Bolte Taylor (/ˈbɒle ti/ /ˈbɒlti/; e lindur me 4 Maj 1959) është një neuro-anatomiste amerikane, autore, dhe folëse publike frymëzuese.

Jill Bolte Taylor filloi të studionte rreth sëmundjeve të rënda mendore sepse donte të kuptonte se çfarë e bën trurin të funksionojë ashtu si funksionon dhe shkaku që mes ëndrrave të saj që lidhen me realitetin, ndërsa vëllai i saj nuk mund të lidhë ëndrrat e tij me realitetin, duke i bërë ata një iluzion. Taylor filloi të punonte në një laborator në Boston, ku po përcillnin trurin për të kuptuar se cilat qeliza do të komunikonin me cilat qeliza. Më 10 dhjetor 1996 Taylor kishte një goditje, një enë gjaku shpërtheu në anën e majtë të trurit të saj. Ajo kishte qenë në gjendje të dëshmonte se truri i saj u bë jofunksional brenda një hapësire prej katër orësh, ajo nuk mund të fliste, lexonte, ecte, shkruante ose të mbante mend nga jeta e saj. Taylor krahason goditjen e saj sikur të ishte si një e posa-lindur përsëri.


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]